Mężczyzna dba o swoją higienę snu
Choroby

Higiena snu i jej zasady – jak prawidłowo zadbać o swój sen?

Artykuł partnera.

Higiena snu to technika opracowana pod koniec lat 70., aby pomóc osobom z bezsennością. Opiera się ona na ustaleniu stałej godziny snu. Unika się drzemek i zażywania nikotyny czy kofeiny blisko godziny snu. Aktywność fizyczna czy umysłowa również jest niewskazana krótko przed położeniem się do łóżka. W założeniach higieny snu znajdziemy również ograniczenie zmartwień i stresu. Powinieneś również unikać ekspozycji na światło niebieskie.

Jednak po co tak właściwie przestrzegać higieny snu? Sen jest jedną z podstawowych potrzeb Twojego organizmu, tak samo, jak potrzebujesz jedzenia czy picia, aby przeżyć. Dobry jakościowo wypoczynek pomaga w regeneracji. Nawet długi, ale płytki sen może sprawić, że będziesz niewyspany. Do prawidłowej pracy organizmu oraz żeby nie nabawić się różnego rodzaju chorób związanych z bezsennością  – potrzebujesz głębokiego snu i jego odpowiedniej ilości. 

Jakie są objawy bezsenności?

Czasami ciężko jest nam samemu stwierdzić czy cierpimy na zaburzenia snu. Dlatego przychodzimy z pomocą i przedstawiamy Ci objawy bezsenności. Nie musi się ona objawiać tylko wstawaniem o wczesnych godzinach porannych czy zasypianiem późnymi nocami. Możesz również odczuwać problemy z koncentracją i pamięcią, co może pogorszyć Twoje wyniki w nauce czy pracy. Częstymi objawami są rozdrażnienie i obniżenie nastroju a co za tym idzie – gorsze samopoczucie. Oczywistym objawem jest odczuwanie senności w ciągu dnia, co obniża Twoją produktywność. Do bardziej niebezpiecznych objawów należą bóle głowy i problemy z apetytem. W najgorszym przypadku możesz odczuwać nawet stany depresyjne.

Co odpowiada za nasze problemy ze snem? W dzisiejszych czasach tempo naszego życia jest bardzo szybkie. Pracodawca czy nauczyciel wymagają od nas bardzo dużo. Stres i nawarstwienia problemów mogą spowodować naszą bezsenność. W świecie, w którym często pracujemy przed komputerem, oglądamy telewizor czy spędzamy czas przed telefonem – jesteśmy narażeni na światło niebieskie. Wpływa ono szkodliwie na wydzielanie melatoniny odpowiedzialnej za sen, przez co opóźnia nasze zasypianie. Istnieją jednak okulary z filtrem światła niebieskiego, które chronią przed jego działaniem.

Jak radzić sobie z zaburzeniami snu?

Zanim pójdziesz do lekarza, możesz postarać się sam zaradzić coś na swoją bezsenność. Po pierwsze stosuj się do zasad higieny snu. Unikaj drzemek dłuższych niż 30 min. Ogranicz stres. Wiemy, że w dzisiejszych czasach trudno to zrobić. Dlatego postaraj się znaleźć w ciągu dnia czas na medytację bądź przeczytanie kilku stron książki. Możesz spróbować pić herbaty ziołowe i min. 1.5 litra wody dziennie. Zjedz lekką kolację około 2 godzin przed snem. Zacznij uprawiać sport, ale uważaj, by aktywność fizyczna nie odbywała się krótko przed położeniem się spać. Wszystkie te czynności na pewno jesteś w stanie wykonać bez problemu!

Jednak jak poradzić sobie z wszechobecnym światłem niebieskim? Ciężko jest ograniczyć jego działanie na nasz organizm, podczas gdy emituje je wiele urządzeń elektronicznych. Tym bardziej, jeśli pracujesz jako grafik, montażysta, programista, specjalista SEO i SEM czy nawet księgowy i codziennie wpatrujesz się w ekran komputera, czy laptopa – jesteś bardziej narażony na działanie światła niebieskiego. Nie musisz jednak rezygnować z pracy. Wystarczy, że zaopatrzysz się w okulary z filtrem światła niebieskiego. Na rynku istnieje wiele takich modeli. My szczególnie polecamy okulary od firmy EyeShield, które skutecznie blokują światło niebieskie, a dodatkowo szeroki wybór oprawek sprawia, że dopasujesz je do swojego stylu i kształtu twarzy. Zainteresował Cię temat higieny snu? Sprawdź nasz rozbudowany artykuł w tym temacie: https://eyeshield.com/higiena-snu-czyli-jak-sie-wysypiac-bez-wspomagaczy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.