Owoce jagód goji zawierają cenne witaminy i są bogactwem minerałów. Regulują pracę serca, wspomagają odchudzanie i nie tylko! Zaliczają się do kategorii zdrowej i ekologicznej żywności, a ich zastosowanie doceniano już nawet 2500 lat temu. Sprawdź, co warto wiedzieć o magicznych owocach goji i już dziś wprowadź je do swojej diety.
Jagody goji – uprawa
Te drobne owoce chińskiej rośliny o nazwie kolcowój pospolity należą do tej samej rodziny co papryka, pomidory, ziemniaki i bakłażany. Bez problemu można uprawiać je w Polsce, gdyż roślina nie jest wymagająca. Nasiona lub gotowe sadzonki kupimy w większości sklepów ogrodniczych. Wystarczy posadzić je w podłożu o delikatnie kwaśnym pH i zadbać o odpowiednie nasłonecznienie. Pierwszych owoców doczekamy się po dwóch latach od wysiania. Roślina ma naprawdę niewielkie wymagania i doskonale poradzi sobie nawet podczas mrozu. Należy uważać jedynie na choroby grzybowe, które pojawiają się w postaci osadu na liściach. Aby tego uniknąć, polecamy mocno zagęszczone miejsca regularnie przycinać.
Jagody goji – właściwości
Owoce goji są bogate w witaminy C, E oraz B. Barwniki jagód posiadają właściwości antyoksydacyjne, więc skutecznie oczyszczają organizm z toksyn. W owocach dodatkowo znajdziemy spore ilości wartościowych pierwiastków, takich jak:
- selen,
- żelazo,
- białko,
- błonnik,
- sterole roślinne,
- cynk,
- potas,
- wapno,
Pamiętajmy jednak, że tylko i wyłącznie dojrzałe owoce goji są jadalne. Spożycie niedojrzałych owoców, jak również zjedzenie fragmentów krzewu może stanowić szczególne zagrożenie dla człowieka.
Owoce goji a cukrzyca
Naukowcy są zgodni co do tego, że jagody wykazują działanie hipoglikemiczne, a co za tym idzie – mogą obniżać poziom cukru we krwi. Dlatego osoby z cukrzycą powinny wdrożyć je do swojej diety.
Jagody w przypadku nadciśnienia i cholesterolu
Dzięki zawartemu w owocach cyperonowi i betainie, jagody goji wpływają korzystnie na pracę serca i ciśnienie krwi. Ich regularne spożywanie może przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania serca i układu krążenia.
β-sitosterol i kompleks LBP, czyli substancje zawarte w miąższu owoców goji obniżają poziom cholesterolu we krwi, zarówno tiglicerydów, cholesterolu całkowitego jak i cholesterolu LDL. Przyczyniają się tym samym do wzrostu „dobrego” cholesterolu HDL.
Jagody goji są trzecim najbogatszym źródłem witaminy C, która ma dobroczynny wpływ na pracę układu krążenia. W 100 g wysuszonych jagód może zawierać się aż 2500 mg witaminy C.
Jagody goji na zdrowy wzrok
Wykryto, że ten dobroczynny owoc minimalizuje ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka. Wpływają również korzystnie na funkcjonowanie siatkówki.
Suszone jagody goji a odchudzanie
Owoce nie wpływają bezpośrednio na obniżenie masy ciała, lecz z pewnością są ważnym elementem diety podczas redukcji wagi. Zawierają dużo cennego błonnika, dzięki czemu na długo dają uczucie sytości. Są zatem doskonałym produktem, który możemy spożywać jako przekąska – między posiłkami. Owoc wpływa na redukcję kilogramów i zbędnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu często towarzyszy osobom aktywnym fizycznie.
Jagody goji – skutki uboczne
Każdy, nawet najzdrowszy produkt spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do skutków ubocznych. Tak jest również w przypadku jagód. Pamiętajmy, żeby nie spożywać w ciągu dnia więcej, niż 5-12 g suszonych jagód goji!.
Osoby, które zażywają leki przeciwzakrzepowe nie powinny spożywać owoców goji w ogóle. A przeciwwskazaniami do spożywania jagód jest również ciąża i karmienie piersią.
Jagody goji – jak jeść?
W Polsce, najpopularniejszą formą są suszone jagody goji. Można kupić je w postaci rodzynek, będą miały wtedy cierpki i ziołowy smak. W Chinach z kolei owoce są gotowane przed spożyciem, a następnie dodawane do ryżu, warzyw czy potraw mięsnych. Inną formą spożywania goji jest również napar, lub jako dodatek do czerwonej herbaty.
Jagody goji – cena i zakup
Jak wynika z powyższego artykułu, warto wdrożyć jagody goji do swojej diety. Urozmaicona kuchnia jest o wiele bardziej wartościowa, a wybierając składniki cenione na całym świecie, mamy realny wpływ na nasz organizm. Jeżeli zatem nie masz żadnych przeciwwskazań w spożywaniu owoców goji, polecamy skorzystać z oferty Jawo Kraków, gdzie możesz zakupić suszone jagody. Cena zależy od tego, czy zdecydujesz się na zakup owoców z uprawy tradycyjnej (ok. 13 zł), lub uprawy BIO (ok. 21 zł). Polecamy je nie tylko osobom, które zmagają się z nadwagą, cukrzycą lub chorobami serca, lecz wszystkim, którzy dbają o prawidłową kondycję własnego organizmu.
Źródło zdjęcia: unsplash.com.