Maturzysta przygotowujący się do matury z matematyki rozwiązuje zadania matematyczne
Psychologia

Jak dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Matura to jeden z najważniejszych w życiu egzaminów. Dla młodych ludzi to tak naprawdę pierwszy prawdziwy sprawdzian wiedzy, dlatego podchodzą do niego bardzo poważnie. Nierzadko rozterki przedmaturalne spędzają sen z powiek, a stres powoduje wiele obaw.

Podstawą sukcesu jest oczywiście solidne przygotowanie się do egzaminu. To ostatnie z kolei jest możliwe, jeśli uczeń ma kompetentnych nauczycieli, merytoryczne podręczniki oraz dużą dozę samozaparcia. Zazwyczaj najwięcej problemów wiąże się z maturą z matematyki. Dlaczego i jak sobie poradzić z tym sprawdzianem, aby nie musieć powtarzać przedmiotu? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Co najlepsze na nerwy związane z maturą?

Testy i wyzwania to naturalne elementy w życiu każdego człowieka. Nie da się ich uniknąć, dlatego warto już przy pierwszej okazji nauczyć się radzić sobie z własnym strachem. Kluczem do zadowalającego zdania matury jest regularność i systematyczność nauki. Trzeba cierpliwie uczyć się przez cały okres trwania szkoły średniej, a nie zostawiać wszystko na ostatnią chwilę.

Zdobytą wiedzę należy powtarzać od czasu do czasu, by mogła się utrwalić. Można uczyć się w gronie przyjaciół lub zapisać na dodatkowe zajęcia szlifujące umiejętności. Korepetycje przydają się nawet najzdolniejszym uczniom. Jeśli ktoś jest przerażony na samą myśl o przystąpieniu do egzaminu, powinien z pewnością porozmawiać z wychowawcą, rodzicami czy szkolnym psychologiem. Stres pomoże rozładować uprawianie aktywności fizycznej bądź częste oddawanie się swojej pasji.

Jak skutecznie uczyć się matematyki?

Matematyka, jak na królową nauk przystało, bywa kapryśna i wymagająca. Nauka przedmiotów ścisłych nie dla każdego jest przyjemnością. Najważniejsze, gdy uczeń nie rozumie zadań, jest jednak zadawanie pytań. Każdą partię materiału dobrze jest podsumować, omawiając z nauczycielem te zagadnienia, które nie są do końca jasne. Młodzież często boi się pytać, a przecież nie ma w tym nic złego. Uczeń ma prawo czegoś nie wiedzieć lub pomylić się w obliczeniach.

Pedagodzy powinni z kolei wybierać dla swoich podopiecznych praktyczne podręczniki i zeszyty ćwiczeniami z zadaniami typu maturalnego, takie jak np. “Nowa Teraz matura. Matematyka. Zbiór zadań. Poziom podstawowy”. Podręcznik powinien bowiem zawierać wiele różnorodnych zadań oraz materiały powtórzeniowe po każdym dziale, aby uczeń mógł od razu sprawdzić, czego się nauczył, a co musi jeszcze poćwiczyć.

Co jeszcze może pomóc maturzyście?

Matura z matematyki wcale nie musi być zmorą. Każdy uczeń, który boi się do niej przystąpić, ponieważ jest przekonany, że poniesie porażkę, może zapytać osoby starsze z bliskiego otoczenia, jak wyglądała ich matura. Przekona się wtedy, że stres towarzyszy absolutnie każdemu, ale też zdecydowana większość ludzi poradziła sobie z arkuszami maturalnymi. Warto zdawać sobie sprawę, że większość obaw towarzyszących człowiekowi to wyolbrzymione i nierealne osądy. Przed egzaminem można też wypić filiżankę melisy, by ukoić skołatane nerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.