Na półce leżą ksiązki na temat psychologii
Psychologia

Dlaczego czytamy książki psychologiczne?

Przez większość ludzi psychologia jest traktowana jako w ogóle bezużyteczna gałąź wiedzy. Studenci rzadko chcą się o tym uczyć, a jeśli już podejmują ten kierunek studiów, to nie wynika on z faktycznego zainteresowania przedmiotem, a raczej ciągłym niezdecydowaniem. Tak naprawdę chcieliby być lekarzami, aktorami, piosenkarzami, inżynierami itp. Kiedy zdecydujesz się uczyć psychologii na studiach, oznacza to prawdopodobnie, że po ukończeniu studiów powita cię status całkiem nieźle wyedukowanego bezrobotnego.

Zupełnie inaczej może się potoczyć Twoje życie, jeśli psychologia jest obiektem prawdziwego i dogłębnego zainteresowania, a książki psychologiczne od zawsze stanowiły ulubioną półkę przy każdych odwiedzinach w księgarni. I wcale nie mam na myśli thrillerów psychologicznych, które tak naprawdę są tylko uzupełnionymi o makabryczne opisy romansidłami. Chodzi o książki psychologiczne, których głównym celem jest analiza różnych zachowań ludzi i szukanie przyczyn i możliwych rozwiązań wynikających z tych zachowań problemów.

Książki psychologiczne na temat zaburzeń zachowania

W księgarniach naukowych dostępne są książki psychologiczne z różnych dziedzin tej arcyciekawej nauki. Ich autorami są najczęściej lekarze i naukowcy, którzy opisują swoje doświadczenia w klinicznych badaniach różnych problemów i chorób. Psychologowie, którzy badają związek między umysłem a kolejnymi zachowaniami, to psychologowie behawioralni.

Psychologowie behawioralni doradzają, diagnozują i leczą pacjentów z zaburzeniami zachowania. Dzięki lepszemu zrozumieniu zachowań psychologowie mają nadzieję lepiej przewidzieć, jak ludzie będą się zachowywać w różnych sytuacjach. Badają, jak kształtują się nawyki u ludzi i jak umysł odgrywa rolę w reakcji fizycznej. Wczesny twórca psychologii behawioralnej, jest prawdopodobnie najbardziej znany z eksperymentu Little Albert. Podczas tego eksperymentu maluch nazwany Małym Albertem został nauczony, aby spodziewał się głośnego, wstrząsającego dźwięku za każdym razem, gdy bawił się puszystymi przedmiotami. Ten eksperyment dotyczący procesu uczenia się, znanego jako warunkowanie klasyczne, jest ideą, że zwierzęta można uwarunkować tak, aby oczekiwały określonego wyniku w określonej sytuacji. Badanie warunkowania klasycznego może wyjaśnić, w jaki sposób ludzie rozwijają fobie lub inne irracjonalne lęki i przekonania. Jedną z książek z tego nurtu dostępną w księgarni Medicon jest „Inteligencja emocjonalna” Daniela Golemana.

IQ lub iloraz inteligencji to liczba, która reprezentuje zdolność rozumowania osoby i umiejętności rozwiązywania problemów, jest powszechnie uważana za miarę inteligencji danej osoby. Jednak inteligencja emocjonalna lub EQ to kolejny ważny aspekt inteligencji, który jest w dużej mierze ignorowany. EQ oznacza zdolność osoby do rozumienia i zarządzania własnymi emocjami w pozytywny sposób, aby łagodzić stres i skutecznie komunikować się, a także współodczuwać z innymi i rozładowywać konflikty. W tej książce autor i dziennikarz naukowy Daniel Goleman twierdzi, że umiejętność emocjonalnego czytania jest niezbędna do szczęśliwego i zdrowego życia i że może być nawet ważniejsza niż IQ.

Książki psychologiczne badające procesy myślowe

Psychologowie kognitywni zajmujący się procesami umysłowymi badają ludzki proces myślowy oraz sposób, w jaki ludzie pozyskują, przetwarzają i przechowują informacje w mózgu. Psychologowie ci przeprowadzają eksperymenty i badania w celu zbadania pamięci, percepcji i uczenia się. Pracują nad lepszym zrozumieniem umysłu i znalezieniem rozwiązań na utratę pamięci, trudności w uczeniu się i inne problemy poznawcze. Podczas gdy wielu psychologów poznawczych zajmuje się głównie badaniem i badaniem mózgu, niektórzy zapewniają terapie pacjentom, na przykład cierpiącym na demencję. Na tej półce w księgarni Medicon znajdziemy różne książki psychologiczne, a wśród nich pozycję „Pułapki myślenia, o myśleniu szybkim i wolny” Daniela Kahnemana.

Opublikowana w 2011 roku książka izraelsko-amerykańskiego psychologa bada dwa systemy, które kontrolują sposób, w jaki myślimy i działamy. Jeden z tych systemów jest szybki, intuicyjny i emocjonalny, a drugi wolniejszy, bardziej rozważny i logiczny. Ta książka omawia zalety i wady obu i uczy nas, kiedy ufać swojej intuicji, a kiedy polegać na wolniejszym, bardziej logicznym podejmowaniu decyzji. Książka, która zapewni czytelnikowi przełomową podróż po umyśle i pomoże zrozumieć procesy myślowe, błędy i uprzedzenia oraz niezwykłe możliwości umysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.