Przygotowywanie się do badań obrazowych układu moczowego
Choroby

Jak przygotować się do badań obrazowych układu moczowego? Przeczytaj koniecznie!

Badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, to bardzo precyzyjne metody diagnostyczne, pozwalające diagnozować choroby dotykające kości i tkanki, czyli struktury wewnętrzne organizmu. W jaki sposób należy przygotować się do tomografii układu moczowego?

Na czym polega urografia TK?

Urografia jest badaniem wykorzystywanym w celu diagnostyki chorób zlokalizowanych w obrębie układu moczowego. Wykonywane, gdy klasyczne USG lub RTG nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lub jako rozszerzenie diagnostyki, po uwidocznieniu niepokojących zmian, takich jak guzy, torbiele czy inne nieprawidłowości.

Podczas wykonywania urografii TK wykorzystywane są właściwości promieniowania rentgenowskiego. W odróżnieniu od klasycznej diagnostyki RTG, podczas TK wykonywanych jest nawet kilkadziesiąt zdjęć, które bardzo dokładnie obrazują badany obszar, co jest efektem wysokiej rozdzielczości wykonywanych projekcji. Wykonane zdjęcia są następnie nakładane na siebie, dzięki czemu uzyskuje się anatomiczne modele struktur wewnętrznych, które mogą być prezentowane w 2 lub nawet 3 płaszczyznach. Działanie to jest możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu komputerowemu.

Uzyskane w ten sposób wyniki są bardzo dokładne, pozwalają różnicować choroby nowotworowe, ale też kamienie nerkowych oraz znajdujące się w moczowodach czy pęcherzu.

Jak przebiega urografia TK?

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Pacjent leży na plecach na specjalnym stole, a nad badany obszar nasuwana jest specjalna obręcz – tomograf. Jego zadaniem jest emitowanie oraz odbieranie fal. Mechanizm działania jest nieco zbliżony do USG – jednak w tym przypadku emitowane są fale rentgenowskie. Detektory znajdujące się w obręczy odbierają odbite fale, a następnie przekazują je do komputera.

Badanie może być wykonane zarówno z podaniem środka kontrastującego (cieniującego), jak i bez niego, w zależności od potrzeb diagnostycznych i indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Przeciwwskazania do urografii TK

Mimo dużego znaczenia diagnostycznego urografia TK nie może być wykonana u wszystkich pacjentów. Jednym z przeciwwskazań jest ciąża, gdyż promieniowanie może bardzo negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój dziecka.

Badania nie należy wykonywać zbyt często, w miarę możliwości warto ograniczyć jego przeprowadzanie także u dzieci i osób starszych.

Dodatkowo należy zachować środki ostrożności i nie wykonywać badania z kontrastem, jeśli u pacjenta występują przeciwwskazania do jego podania, w tym: nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie, choroby nerek, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, z niewyrównaną nadczynnością tarczycy, niewydolnością krążenia lub oddechową. Możliwość wykonania badania z kontrastem zawsze wymaga przeprowadzenia szczegółowego wywiadu oraz zgody lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.