Zdrowie

Jak wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne? Czy zastąpi nam płacenie składek na NFZ? Kto powinien się ubezpieczyć oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej polisy medycznej. Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne?

Są to ubezpieczenia mające za zadanie wsparcie i pomoc w trakcie diagnozowania choroby i leczenia – w zależności od oferty danego ubezpieczyciela, ochrona może przybrać różne formy. Z założenia ma podnieść komfort leczenia, otworzyć drogę do szybszych i lepszych metod opieki zdrowotnej, jakie oferują prywatne placówki medyczne i prywatne praktyki lekarzy specjalistów.

Najczęściej ubezpieczenie zdrowotne w wersji podstawowej zapewnia bezgotówkowy dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu, pediatry i kilku specjalizacji lekarskich, takich jak dermatolog, ginekolog, laryngolog, chirurg, ortopeda, okulista itp. Oferuje także możliwość przeprowadzenia podstawowych badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Oczywiście każda firma ubezpieczeniowa ma swoje własne pakiety i w nich znajdziecie szczegółowy wykaz zakresów dostępności i limitów.

Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zastąpić NFZ?

Niektórzy z nas są rozgoryczeni poziomem opieki w publicznej służbie zdrowia, kolejkami, traktowaniem pacjenta, wysokością składek na ZUS. Chętnie poszukaliby alternatywy i nie płacili na państwową opiekę medyczną. Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zastąpić nam leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia? Zdecydowanie nie!

Abonament medyczny czy ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywają w całości tego, co otrzymujemy w ramach publicznej służby zdrowia – jeśli zrezygnowalibyśmy z NFZ, nie będziemy mieli pokrycia kosztów za karetkę, pobyt w szpitalu, operacje i inne zabiegi związane z ratowaniem życia i zdrowia.

Kto powinien się ubezpieczyć? Czy osoby chore będą miały problem z zawarciem polisy?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne są niewątpliwie jednym z bardziej dynamicznie rozwijających się sektorów ubezpieczeń. Od kilku lat rok do roku rośnie liczba osób wykupujących polisy medyczne, by móc leczyć się w bardziej komfortowych warunkach, a przede wszystkim by mieć szybszy dostęp do badań i lekarzy specjalistów.

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU):

liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym stale rośnie i na koniec 2023 r. wyniosła 4,8 mln, czyli niemal 14 proc. więcej niż rok wcześniej. w 2023 r. polacy przeznaczyli na te ubezpieczenia ponad 1,7 mld zł. to o 33,1 proc. więcej niż w 2022 r.

źródło: www.piu.org.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-ma-juz-niemal-5-mln-polakow/

Od czasów pandemii ten wzrost osób doceniających zalety prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych pokazuje, że są to produkty wartościowe, realnie zapewniające nam komfort leczenia i szybszy dostęp do lekarzy i badań.

Kto więc powinien zacząć myśleć o polisie zdrowotnej?

Podstawowa rada – osoby zdrowe, które dbają regularnie o swoje zdrowie, korzystając profilaktycznie z wizyt lekarskich, aby monitorować swój stan. A dlaczego osoby zdrowe, a nie chore, które zdecydowanie bardziej będą potrzebować pomocy w leczeniu?

Ubezpieczyciele muszą unikać sytuacji, w której osoby już chore celowo nabywają polisę zdrowotną, aby pokryć koszty leczenia swoich obecnych chorób. Brak takiej selekcji prowadziłaby do niekorzystnego bilansu finansowego dla ubezpieczyciela. Aby utrzymać równowagę finansową, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą dbać o stosunek między osobami zdrowymi a chorymi w swoim portfelu klientów. Zbyt duża liczba osób z wysokim ryzykiem zdrowotnym może prowadzić do wzrostu składek dla wszystkich klientów.

Zatem ideą prywatnych ubezpieczeń jest ochrona osób zdrowych, które mogą zachorować, a nie już chorych, które chcą przerzucić koszty leczenia na towarzystwo ubezpieczeniowe. Dlatego – ubezpiecz się póki jesteś zdrowy. Gdy zachorujesz możesz nie przejść ankiety medycznej.

Ankieta medyczna jest kluczowym elementem procesu podpisywania polisy zdrowotnej. Ubezpieczyciele często wymagają od potencjalnych ubezpieczonych wypełnienia takiej ankiety, aby ocenić ich ryzyko ubezpieczeniowe, a co się z tym wiąże – osoby z istniejącymi schorzeniami lub chorobami mogą napotkać trudności w uzyskaniu polisy zdrowotnej ze względu na zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe.

Co w takim przypadku mają zrobić osoby już chore? Powinny szukać odpowiedniej dla siebie oferty zdrowotnej, bo dla wielu osób jest to wciąż możliwe. Muszą sprawdzić u którego ubezpieczyciela historia ich choroby nie wykluczy ich z ubezpieczenia. Mogą też negocjować z ubezpieczycielem, że leczenie związane z już istniejącymi schorzeniami nie będzie objęte ochroną, ale wszystkie inne przypadki już tak. Ważne jest, aby skonsultować się z ekspertami ds. ubezpieczeń, by mieć pewność, że kupujemy adekwatną ochronę do swojej sytuacji zdrowotnej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej oferty ubezpieczenia zdrowotnego

Wybór najlepszej oferty ubezpieczenia zdrowotnego to kluczowy krok w zapewnieniu sobie odpowiedniej opieki zdrowotnej i zabezpieczeniu finansowym w przypadku nagłych wypadków lub chorób. Oto kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy zdrowotnej:

Określ swoje potrzeby zdrowotne: przemyśl swoje aktualne i przyszłe potrzeby zdrowotne, włączając w to choroby przewlekłe, uwarunkowania genetyczne w rodzinie, predyspozycje (np skłonność do danych typów zachorowań, takich jak zapalenie ucha, problemy dermatologiczne, infekcje itd).

Sprawdź dostęp do lekarzy i placówek w swojej okolicy: to główny aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę – nie sposób korzystać z polisy medycznej, nie mając pod ręką odpowiednich lekarzy czy placówek, gdzie możesz wykonać zlecone badania. Jest to istotne zwłaszcza dla osób z mniejszych miejscowości.

Sprawdź zakres usług: koniecznie zweryfikuj, jakie usługi medyczne są pokrywane przez plan medyczny, który chcesz wybrać: wizyty i limity na rok/miesiąc , ewentualne dopłaty do wizyt oraz u jakich specjalistów będziesz mógł się leczyć. Sprawdź dostępne procedury diagnostyczne, leczenie szpitalne, leki na receptę, rehabilitację i opiekę długoterminową.

Zbadaj różne rodzaje planów medycznych, gdyż mogą się różnić między sobą również sposobem objęcia ochroną:

  • Plany indywidualne – tylko dla Ciebie,
  • Plany rodzinne  – dla całej rodziny, opłacalne zwłaszcza przy większej ilości dzieci,
  • Plany dla partnerów – również tych żyjących w związkach nieformalnych,
  • Plany dla samotnego rodzica z dzieckiem.

Przeczytaj warunki umowy: zapoznaj się ze wszystkimi warunkami OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), w tym z limitami na dany typ badania lub wizyt u danego specjalisty, dopłatami do wizyt czy badań, ale także procedurami składania roszczeń czy umawiania wizyt.

Przeanalizuj swoje finanse: Zastanów się w jakiej wysokości składkę możesz opłacać miesięcznie, aby znaleźć plan, który jest dla ciebie przystępny i który będziesz mógł utrzymać, nawet pomimo gorszych miesięcy pod względem kondycji finansowej.

Wybór odpowiedniej polisy zdrowotnej to istotna decyzja, która ma wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo finansowe. Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia kompleksową ochronę w razie chorób czy potrzeby leczenia, dając nam dostęp do wysokiej jakości prywatnej opieki medycznej, a przede wszystkim skraca czas czekania na wizytę. To z kolei może zdecydowanie przyspieszyć zdiagnozowanie poważnej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.