Mierzenie deski sedesowej w dużej łazience
Dom i ogród

Jak zmierzyć deskę sedesową?

Każdy element wyposażenia łazienki jest ważny. Nie inaczej jest w przypadku deski sedesowej. Jest ona z pewnością czymś znacznie więcej, niż tylko estetycznym uzupełnieniem miski WC. Dobrze dobrana będzie bowiem miała wpływ na charakter wnętrza, na jego funkcjonalność, a także i na komfort użytkowania sanitariatu czy na bezpieczeństwo – szczególnie najmłodszych użytkowników. Dobór szczególnie deski starego typu nie jest zadaniem prostym. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym kierować się podczas wyboru deski sedesowej oraz jak ją zmierzyć – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Jak sprawdzić wymiary deski?

W przypadku nowych misek WC nie ma większego problemu z tym, żeby dobrać do nich deskę. Wystarczy bowiem znać model, producenta, nazwę serii, by to ustalić. W niektórych sklepach można przesłać także zdjęcie sanitariatu z wymiarami. Oczywiście sprawa nie jest skomplikowana, jeśli chodzi o markowe miski. W przypadku modeli zakupionych w marketach, często trudno dostać jej części zamienne, nawet krótko po samym zakupie.

Deski starego typu w przypadku niektórych producentów są wręcz nie do otrzymania. A jednak jest to ten element, który może ulec uszkodzeniu, może pęknąć, zawiasy systemu wolonopadającego mogą się “wyrobić”. Deska na skutek długiego użytkowania może także po prostu nie wyglądać już tak estetycznie, jak jeszcze kilka lat wcześniej. Przed zakupem i wyborem deski, która będzie pasowała, trzeba dokładnie wymierzyć obrys obręczy. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste.

www.lazienkiabc.pl - deski wc sedesowe

Mierzymy deskę sedesową starego typu!

Mierzenie deski sedesowej starego typu, powinno zacząć się od zmierzenia odległości otworów do mocowania. Jest to tzw. rozstaw zawiasów. Następnie należy wykonać pomiar między środkami otworów mocujących a przednią częścią sanitariatu. Kolejno – należy zmierzyć krawędzie sedesu – chodzi o najszersze punkty. Na podstawie tych trzech wymiarów powinniśmy dobrać deskę, która będzie pasowała do posiadanej miski WC. Źle dopasowana będzie zsuwała się, odkształcała, a przede wszystkim będzie utrudniała wygodne korzystanie z toalety.

Jak już wspominaliśmy wyżej, mierzenie deski sedesowej nie jest zadaniem prostym. Można oczywiście posiłkować się w tym zakresie filmikami, które dostępne są w sieci i które w sposób czytelny obrazują, jak to wykonać. Jest jednak sposób dużo prostszy! Można starą deskę WC odrysować na papierze. Należy jednak pamiętać o tym, że obrysować należy nie tylko zewnętrzną jej części, ale także i wewnętrzną. Jest to też z pewnością lepszy pomysł, niż pokazywanie w sklepie starej deski. Jest to sposób, który wykorzystać można jednak w przypadku sklepów stacjonarnych, w przypadku internetowych sprawdzi się wykonanie pomiarów.

Czy każda deska pasuje do sedesu?

Na pytanie: czy każda deska pasuje do sedesu, odpowiedź może być tylko jedna – nie. Deski, które dostępne są na rynku zazwyczaj są dedykowane danym modelom miski WC. Różnią się między sobą nie tylko ogólnym designem, ale także wymiarami, rozstawem, kształtem, materiałem wykonania, zastosowanymi technologiami, a także i kolorystyką. Otrzymać można obecnie tylko białe deski sedesowe, ale także i takie w kolorze szarym, czarnym oraz inne. Dostępne są także modele, które różnią się między sobą typem. Dostępne są deski klasyczne, ale także i te typu slim, które sprawdzą się przede wszystkim w łazienkach nowoczesnych.

Dostępne są także tzw. deski uniwersalne. Jednak także i one powinny być zmierzone ponieważ tak naprawdę jeden model może pasować do kilku/kilkunastu modeli misek, z pewnością nie wszystkich.

Co to znaczy deska antybakteryjna?

Deski sedesowe mogą być wykonywane z różnych materiałów. Te najlepszej jakości zazwyczaj produkowane są ze specjalnego tworzywa – duroplastu. Materiał ten ma wiele zalet. Przede wszystkim swoją estetyką przypomina ceramikę sanitarną. Poza tym deski z duroplastu są trwałe, wytrzymałe, a także posiadają właściwości antybakteryjne. Tym samym są bezpieczne podczas użytkowania oraz higieniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.