Zatwardzenie może przytrafić się każdej osobie. W ten sposób określa się stan, w którym wypróżnienie następuje rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Prawidłowy rytm wypróżnienia jest bardzo ważny dla zdrowia, szczególnie dla zachowania dobrej kondycji układu pokarmowego, dlatego warto znać domowe sposoby na zaparcia, które pozwolą łatwo i bezpiecznie pozbyć się problemu.
Zaparcia – najczęstsze przyczyny
Aby dowiedzieć się, co jest dobre na zaparcia, należy poznać powody ich występowania. Wśród najczęstszych przyczyn zaparć wymienia się nieodpowiednią dietę ze zbyt małą ilością błonnika i płynów oraz brak aktywności fizycznej. Powodem może być także stres i wstrzymywanie wypróżnień. Zdarza się także, że u podłoża zaparć leżą problemy zdrowotne takie jak osłabienie mięśni czy polipy. Również wahania hormonalne, np. u osób w ciąży, mogą prowadzić do problemów z wypróżnianiem. Wiele osób miewa także problemy z zaparciami przed okresem. W takich sytuacjach warto wiedzieć, co jest dobre na zaparcia u dorosłych, w tym kobiet w ciąży i osób starszych
Podstawowy sposób na zaparcie – dieta
W przypadku sporadycznie pojawiających się zaparć pomocnym sposobem na wypróżnienie jest jedzenie surowych warzyw i owoców oraz niektórych bakalii (zwłaszcza suszonych śliwek). Istotne jest także picie dużych ilości płynów. Wśród babcinych sposobów na zaparcia wymienia się także picie na czczo wody z cytryną lub takiej, w której przez noc moczyły się suszone śliwki. Co ważne, należy unikać produktów o działaniu zapierającym, takich jak kakao. Takie działanie mają też czarne jagody, dlatego lepiej ich nie spożywać przy domowym leczeniu zaparć. Warto za to zadbać o obecność w diecie takich produktów jak pełnoziarniste pieczywo i grube kasze, duża ilość świeżych warzyw i owoców oraz fermentowane produkty mleczne, takie jak kefir czy jogurty.
Nietypowe sposoby na zaparcia
Wśród rzadziej wymienianych domowych sposobów na ból brzucha i zaparcia należy rozluźnianie zwieraczy odbytu. Takie działanie ma kofeina – dlatego u wielu osób pomocne jest picie kawy. Wielu osobom pomogły także nietypowe metody na zaparcia, jakimi są ćwiczenia rozluźniające mięśnie dna miednicy; można je wykonywać ze specjalnymi akcesoriami, takimi jak korki analne czy wibrujące kulki gejszy. Choć może brzmieć to dziwnie, u wielu osób stymulacja odbytnicy, również przez pochwę, powoduje rozluźnienie mięśni i łatwiejsze wypróżnianie. Kulki gejszy na pilota lub klasyczne – ogółem są polecane jako sposób na wzmocnienie i uelastycznienie mięśni dna miednicy, które również biorą udział w procesie oddawania kału. Jest to także polecany sposób na zaparcia w ciąży.
Regularny tryb życia sposobem na zaparcia
Dbałość o rytm dnia to kolejny dobry sposób na zaparcia. Oczywiście nie zawsze da się prowadzić idealnie regularny tryb życia, jednak warto pamiętać, że aktywność jelita grubego jest największa z rana. Dlatego warto zarezerwować sobie wtedy trochę czasu na oddanie stolca – na przykład po zjedzeniu pobudzającego pracę jelit śniadania lub wypiciu pierwszej kawy.
Ważne jest także wyrobienie sobie nawyku picia wody, który należy do skutecznych i sprawdzonych sposobów na zaparcia. Pomocne może być ustawienie butelek z wodą w widocznych miejscach, co ułatwi częste sięganie po nie. Wielu osobom pomaga też ustawienie sobie w telefonie przypomnień lub korzystanie z aplikacji przypominających o piciu wody.
Gdy domowe sposoby na zaparcia to za mało
Szybki doraźny sposób na uciążliwe zaparcia u dorosłych to dostępne w aptece preparaty ziołowe o działaniu przeczyszczającym. Działają one łagodnie – zażywa się je zazwyczaj wieczorem, a wypróżnienie następuje rano.
Gdy domowe sposoby na zaparcia nie pomogą i zatwardzenie trwa ponad tydzień, konieczne jest udanie się do lekarza. Określi on przyczynę zaparć i może zalecić stosowanie silniejszych preparatów. Co ważne, środków bez recepty również nie należy stosować dłużej niż siedem dni bez konsultacji lekarskiej.