Dzieci uczą się czytać siedząć pod drzewem
Rodzicielstwo

Nauka czytania i pisania – co warto wiedzieć?

Wielu dorosłych zapomina, jak wielkim wyzwaniem było dla nich czytanie w dzieciństwie. O ile nauka mowy przychodzi dzieciom naturalnie, tak przyswojenie umiejętności czytania i pisma, wymagają wsparcia dorosłych i poświecenia większej ilości czasu. Co można zrobić, aby nauka czytania przebiegały efektywnie, a przede wszystkim najprzyjemniej dla maluchów?

Dzieci uczą się czytać i pisać

Na początku musimy zaznaczyć, że każde dziecko jest indywidualnością. Ma inne umiejętności, poziom motywacji, jak i doświadczenia, które gromadzi od dnia narodzin, a także inny poziom samodzielności. Dlatego, będą istnieć różnice w tym kiedy dzieciaki przyswajają wspomniane umiejętności i jakie metody edukacji będą działać na nie najlepiej.

Bez względu na to, istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawią, że nauka czytania i pisania będzie łatwiejsza. Warto mieć w domu książki, koniecznie dostosowane do wieku dziecka. Pamiętajmy, że 3-latek nie będzie zainteresowany książeczką z dużą ilością tekstu. To ilustracje będą najlepiej do niego przemawiać. Wspólne czytanie takiej książki, zwracanie uwagi malca na postacie czy okienka będzie dla niego świetną zabawą. Dobrze jest obserwować, co najbardziej go absorbuje — zwierzątka, postacie a może pojazdy? Będzie to nieoceniona wskazówka w doborze kolejnych książeczek.

Dziewczynka uczy się czytać

Dzieciom warto czytać codziennie, przez ok. pół godziny. Aby pomóc im zrozumieć, na czym polega czytanie, w trakcie czytania tekstu można pokazywać palcem aktualnie czytane linijki tekstu. Już na tym etapie, można trenować uważne słuchanie ze zrozumieniem. Po przeczytaniu danego fragmentu można wyjaśnić niezrozumiałe słowa i zachęcić szkraba to zadawania pytań na temat tego, co właśnie usłyszał.

Oczywiście, wzorem dla dziecka jest rodzic. Jeżeli maluch często będzie widzieć go z książką, też dojdzie do wniosku, że jest to coś godnego zainteresowania.

W przypadku nauki pisania, dużą rolę odgrywa rozwój motoryki małej, czyli ogół czynności angażujących ręce, wymagających sprawności palców i dłoni. Dobrze ją wspierać już od najmłodszych lat, zachęcając malucha do rysowania (trening chwytu, który przyda się w późniejszym dzierżeniu długopisu czy ołówka) oraz lepienia z mas plastycznych.

Dzieci a nauka czytania i pisania — czego nie robić?

Są to umiejętności, których przyswojenie wymaga od dzieciaków sporo czasu, dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim pozytywne nastawienie. Nie należy okazywać zdenerwowania i komentować umiejętności dziecka na głos!  Nie wolno też deprecjonować osiągnięć dziecka np. mówiąc „było dobrze, ale następnym razem postaraj się bardziej” – to wcale nie jest pochwała. Bardzo negatywnie na dzieci działa również porównywanie do rodzeństwa czy rówieśników  np. „W Twoim wieku Ola już dawno płynnie czytała i dobrze pisała!”. To nie motywuje, a obniża samoocenę dziecka i zniechęca je do nauki.

Bardzo ważne jest też, aby pomagać w nauce mądrze i nie wyręczać dziecka. Niech w miarę możliwości samo wpadnie na pewne rozwiązania.

Czytanie i pisanie to jedne z podstawowych umiejętności nabywanych przez człowieka. Dobrze, aby ich trening odbywał się codziennie, najlepiej w formie sprawiającej maluchom frajdę, ponieważ przerwy źle wpływają na opanowywane umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.