Opadające powieki dodają lat i sprawiają, że twarz może wyglądać na smutną i zmęczoną. Jednak defekt ten ma poważniejsze konsekwencje niż tylko nieatrakcyjny wygląd. Opadające powieki ograniczają pole widzenia, co jest niekorzystne dla zdrowia oczu i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Kiedy warto zdecydować się na korektę powiek górnych?
Przyczyny opadania powiek
Główne przyczyny opadania powiek to:
- starzenie się organizmu,
- gwałtowny spadek masy ciała,
- osłabienie lub uszkodzenie mięśni twarzy,
- uszkodzenie włókien nerwowych lub połączeń nerwowo-mięśniowych,
- nadmierny stres,
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- złe oświetlenie w miejscu pracy.
Opadanie powiek, nazywane również dermatochalasis, to schorzenie najczęściej występujące z powodu starzenia się organizmu, ale może również być defektem wrodzonym lub wynikającym ze stylu życia. Z czego wynika opadanie powiek wywołane starzeniem się organizmu? Po 25. roku życia zmniejsza się ilość włókien kolagenowych w skórze, przez co traci ona swoją sprężystość. Najbardziej narażone na zwiotczenia są te miejsca, w których skóra jest najcieńsza, czyli twarz, a w szczególności powieki. Z wiekiem słabną też mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, przez co problem opadających powiek może stać się coraz bardziej widoczny i uciążliwy. W rezultacie na korektę powiek górnych najczęściej decydują się osoby po 35. roku życia, u których problem opadających powiek narasta. Rodzinne skłonności do opadania powiek mogą się ujawnić dużo wcześniej. Palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta, złe oświetlenie podczas pracy przy komputerze czy stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, mogą przyczyniać się do wcześniejszego opadania powiek. Częstą przyczyną opadania powiek są też przebyte wcześniej operacje (np. na zaćmę) lub urazy mięśni i nerwów w okolicach oczu.
W jakich przypadkach blefaroplastyka jest wskazaniem medycznym?
Niezależnie od pierwotnej przyczyny, gdy powieka zaczyna nadmiernie opadać i powodować trudności z widzeniem, wskazana jest operacja plastyczna powiek, czyli blefaroplastyka – podkreślają specjaliści z krakowskiego i katowickiego Centrum DER-MED. Zabieg chirurgiczny lub korekta laserowa przynoszą trwałe rezultaty i sprawiają, że znikają problemy spowodowane opadającymi powiekami. Gdy powieka zbyt mocno nachodzi na oko, może utrudniać:
- jazdę samochodem,
- czytanie i pracę przy komputerze,
- prawidłową aplikację soczewek kontaktowych,
- noszenie okularów.
Czasem opadająca powieka może podrażniać gałkę oczną i powodować pieczenie oczu. Osoby zmagające się z problemem opadających powiek nadmiernie napinają mięśnie odpowiadające za ich unoszenie, co skutkuje dyskomfortem i powstawaniem trwałych zmian w rysach twarzy, np. mogą powstawać głębokie bruzdy na czole.
Korekta opadających powiek – na czym polega?
Wyróżnia się dwie metody korekty powiek górnych – chirurgiczną i laserową. Ich przebieg jest bardzo podobny. Oba zabiegi polegają na wycięciu fragmentu skóry, lecz metoda laserowa uważana jest za bardziej precyzyjną, bezpieczniejszą i mniej inwazyjną niż chirurgiczna. Chirurg przecina skórę laserem w taki sposób, aby powstałe blizny znajdowały się w fizjologicznych bruzdach i były mniej widoczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. W miejscach nacięć zakładane są małe, prawie niewidoczne opatrunki. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do domu.
Blefaroplastyka laserowa w porównaniu do chirurgicznej zmniejsza ryzyko powikłań i przyspiesza gojenie. Obrzęki i siniaki po zabiegu laserowym są mniejsze i krótkotrwałe. Sprawdzonym urządzeniem stosowanym do korekty powiek górnych jest laser frakcyjny Xide CO2, uważany przez specjalistów za najskuteczniejszy laser do tego typu zabiegów.
Więcej na temat korekty powiek górnych dowiesz się na stronie krakowskiego i katowickiego Centrum DER-MED.