Kobieta sprawdza swoje zęby u stomatologa
Zdrowie

Na czym polega higienizacja implantologiczna?

Artykuł partnera.

W trakcie prawidłowej higieny jamy ustnej ważne jest to, aby wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie następujące zabiegi: odpowiednie nitkowanie, mycie czy płukanie zębów. Gdy jednak nasza codzienna rutyna nie jest odpowiednia, bądź ze względu na czynniki zewnętrzne takie jak palenie tytoniu, picie kawy, czy herbaty, dochodzi do odkładania się złogów osadu nazębnego oraz do powstania kamienia. Wtedy nie jesteśmy w stanie uporać się sami z usunięciem tego kłopotu. Dlatego powinieneś w takiej sytuacji skorzystać z usług zabiegowych w gabinecie stomatologicznym.

Czym jest higienizacja zębów?

Nasza higiena jest niezbędna, niezależnie od naszych wieków. Dziąsła są naturalną barierą systemu odpornościowego człowieka i chronią go przed zakażeniami bakteryjnymi. Dlatego ważne jest stałe dbanie o kondycję skóry i dziąseł. Tradycyjne metody skalingu mogą powodować powstanie zapalenia dziąseł, co potem powoduje wtórne rozwijanie się choroby parodontozy. W jednym z najważniejszych etapów korekt stomatologicznych, jakim jest czyszczenie zębów. Używa się do tego nici dentystyczne oraz gumki polerujące, oraz specjalnego proszku pozwalającego odpowiednio wygładzić zęby, tak by można było je polerować.

W trakcie tej procedury zęby oczyszcza się również piaskiem, a piaskarka dobrze wygładza ich powierzchnie. Następnie sprawdza się kolor zębów i ich stan przy pomocy lupy, gdzie podczas wykonywania badania widać pacjenta przez okno dentystyczne. Kolejnym etapem jest polerowanie, aby wygładzić powierzchnię, a na koniec fluoryzacja zębów, żeby zapobiec ich nadwrażliwości oraz zapobiec powstawaniu próchnicy.

Usługę higienizacji implantologicznej znajdziesz na: https://frankowski.pl/

Jak dbać o higienę implantów?

Współczesne, stałe implanty są sztucznymi tworami wprowadzanymi w jamę ustną do utrzymania stalowego łuku dentystycznego. Implanty pozwalają na odtworzenie pełnego zęba i jego funkcji, są odporne na próchnicę, zapalenie miazgi zębowej, bakterie, nie ulegają demineralizacji pod wpływem kwasów, nie są nadwrażliwe na zimne czy ciepłe pokarmy. Implanty nie bolą i być może dlatego niektórzy myślą o nich jak o sztucznym tworze niewymagającym, żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale nic w tm mylnego, ponieważ o implanty trzeba bardzo dbać.

Implanty jamy ustnej są wysoce trwałym rozwiązaniem leczenia próchnicy. Nie wymagają one nic ponad podstawowe zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej. Badania stomatologiczne pokazują jednak, że to od pacjentów zależy czy osiągną sukces lub niepowodzenie leczenia implantologicznego. Zła higiena lub jej brak może bowiem doprowadzić do stanu zapalnego wokół implantu (tzw. periimplantitis), a w konsekwencji do obniżenia się linii dziąsła, zaniku kości i odsłonięcia powierzchni implantu, co w przypadku zębów przednich może być sporym problemem estetycznym.

Jeżeli nie będziesz dbał o swoje implanty, to może dojść nawet do ich utraty. Aby termu zapobiec, pamiętaj o codziennym szczotkowaniu rano i wieczorem implantów. Do koniecznych zabiegów dochodzi również nitkowanie okolicy implantów, także dwa razy dziennie. Aby dopełnić formalności, należy też płukać jamę ustną płynami antyseptycznymi. Pamiętaj też o regularnych wizytach u implantologa raz na pół roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.