Dziewczynka stoi na placu zabaw
Rodzicielstwo

Plac zabaw w ogrodzie – trampoliny, huśtawki, ścianki, zjeżdżalnie

Plac zabaw to miejsce, w którym dziecko może nie tylko spędzać czas na zabawie. To także miejsce, które pomaga maluchom odpowiednio się rozwijać – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Co może stanąć na placu zabaw? Od piaskownicy, przez zjeżdżalnie i ścianki wspinaczkowe, po trampoliny ogrodowe, a nawet domki na wysokości. Sprawdź, jak zaaranżować przydomowy plac zabaw!

Huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownica

Piaskownica to absolutna konieczność w przydomowym placu zabaw dla dzieci. Możesz zbudować ją samodzielnie, zbijając deski lub belki i wkopując je stabilnie w ziemię. Konstrukcję wzmocnią dodatkowo kamienie, ułożone dookoła piaskownicy.

Możesz też postawić na gotowe, drewniane zestawy, wyposażone w siedziska, miejsce na zabawki i przykrycie na wypadek niepogody. Istnieją też piaskownice w kształcie łodzi, nad którymi rozłożony jest „żagiel” chroniący maluchy przed słońcem, a także plastikowe piaskownice w kształcie zwierząt.

Ważne, aby oprócz piasku zapewnić dzieciom dostęp do wody. Może to być np. woda z węża ogrodowego, który znajduje się w pobliżu.

Dużą radość dają maluchom także huśtawki zjeżdżalnie. O ile huśtawkę możesz wykonać samodzielnie, o tyle w przypadku zjeżdżalni musisz zdać się na gotowe produkty. Niemniej jednak zdecydowanie warto wyposażyć plac zabaw w zjeżdżalnię, bo to jeden z ulubionych obiektów każdego dziecka.

Huśtawka oczywiście może, ale nie musi, być prostą konstrukcją z opony lub oszlifowanej, grubej deski i łańcucha. Możesz postawić na gotowe produkty z oparciami, a nawet na huśtawki-kosze dla więcej niż jednego dziecka.

Pamiętaj, aby wszystkie sprzęty, zwłaszcza huśtawki i zjeżdżalnie, dopasowywać do wieku, wysokości i ciężaru dziecka – zapewni to komfort i bezpieczeństwo podczas zabawy.

Trampoliny ogrodowe

Trampoliny to sprzęt, o którym marzy niemal każde dziecko. Na szczęście czasy, w których był to luksus zarezerwowanych dla wybranych, dawno minęły. Dzisiaj możesz wybierać spośród wielu rodzajów i wielkości trampolin. Dostępne są np. trampoliny z siatką, które zapewniają bezpieczeństwo dzieciom, a także trampoliny z drabinkami – dzięki temu maluch bez trudu wdrapie się na naprężoną powierzchnię.

Co ciekawe, trampoliny mogą być spełnieniem nie tylko dziecięcych marzeń. To także nie lada gratka dla dorosłych. Dobrej jakości sprzęt wytrzyma obciążenie nawet 180 kg! W związku z tym możesz wykorzystać trampolinę nie tylko do zabawy z dzieckiem, ale także do intensywnego treningu.

Drewniane place zabaw dla dzieci

Jeśli chcesz zafundować dziecku plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, możesz pokusić się o montaż zestawu, składającego się z piaskownicy, małej ścianki wspinaczkowej, zjeżdżalni czy nawet domku na wysokości, do którego trzeba wdrapać się po drabinie. Taki plac zabaw to spełnienie marzeń wielu maluchów!

Dobrym pomysłem jest także zbudowanie mini podestu imitującego scenę, montaż dużej tablicy do rysowania kredą, aranżacja toru przeszkód czy toru dla samochodów. Ogranicza Cię niemal wyłącznie Twoja wyobraźnia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.