Podstawowe przepisy dla rowerzystów
Ruch

Podstawowe przepisy dla rowerzystów – co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany.

Rowerzysta, jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego, musi przestrzegać określonych zasad. Podążając za regułami, nie tylko unikniesz kary, ale też zadbasz o bezpieczeństwo swoje i otoczenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat prawa ruchu drogowego.

Podstawowe przepisy ruchu drogowego

Przepisy ruchu drogowego nie zmieniają się zbyt często, jednak od czasu do czasu warto odświeżyć tę wiedzę i dowiedzieć się, jak kształtuje się aktualne prawo. Zacznij zatem od podstawowych reguł.

Rowerzysta przede wszystkim powinien poruszać się po prawej stronie jezdni. Obowiązuje go korzystanie z wyznaczonych ścieżek dla jednośladów, które zazwyczaj oznaczone są symbolem rower i towarzyszy im czerwony kolor podłoża. Jeżeli takowej strefy nie ma, należy jechać poboczem i trzymać się najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Często spotkasz się z zagwozdką, czy możesz skorzystać z obecności chodnika i po nim się poruszać. W większości przypadków jest to zabronione, jednak istnieją pewne wyjątki. Przykładowo, gdy jedziesz z dzieckiem poniżej 10 roku życia lub panują złe warunki atmosferyczne, wtedy możesz wjechać na chodnik. Warto jednak pamiętać, że na nim pierwszeństwo mają piesi. Ponadto takie zezwolenie pojawia się na odcinkach trasy, gdzie auta mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h, jednak chodnik musi mieć wtedy szerokość co najmniej 2 m.

Jazda rowerem – czego nie robić?

Rowerzysta musi przestrzegać wielu zasad, warto więc wiedzieć, czego nie należy robić podczas jazdy jednośladem. Jednym z ograniczeń jest zakaz wyprzedzania pozostałych pojazdów na przejściu dla pieszych. Ponadto nie możesz omijać pojazdów jadących w tym samym kierunku, jeśli ten zatrzymał się, aby przepuścić pieszego. Pamiętaj również, aby nie jeździć wzdłuż tzw. zebry. Jeśli chcesz przedostać się na drugą stronę drogi, zejdź z roweru i go przeprowadź.

W ruchu drogowym obowiązują również inne zasady, takie jak zakaz prowadzenia pod wpływem alkoholu, czy konieczność utrzymywania przynajmniej jednej ręki na kierownicy podczas jazdy. Zwróć również uwagę, aby sygnalizować planowane manewry poprzez wyciągnięcie ręki.

Podstawowe wyposażenie rowerzysty

Zanim wyruszysz na drogę, pamiętaj również o obowiązkowym wyposażeniu rowerzysty. To zarówno kwestia zasad, jak i bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz poruszać się rowerem, musisz mieć jednoślad wyposażony w odpowiedni zestaw sprawnych świateł. W skład niego wchodzi:

  • minimum jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • minimum jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt;
  • minimum jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej.

Ponadto nie możesz zapomnieć o sprawnych hamulcach oraz dzwonku albo innym sygnale ostrzegawczym.

Rowerzysta, wyruszając nawet na krótką przejażdżkę, powinien stosować się do wszystkich obowiązujących go zasad. Stosowane zachowanie na drodze sprawia, że masz pewność swojego bezpieczeństwa. Jeśli chcesz wraz z rodziną wzmocnić poczucie bezpieczeństwa w trasie, uzupełnijcie wyposażenie o odblaskowe kamizelki i kaski rowerowe, które znajdziesz między innymi na stronie: https://www.empik.com/sport/akcesoria-rowerowe/kaski-rowerowe,41140201,s.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.