Zapewne wielu z nas będąc dzieckiem słyszało często od dorosłych hasła w stylu: “W twoim wieku nie ma się problemów, zobaczysz jak dorośniesz”. Choć już jako dorośli ludzie możemy się zgadzać z tym, że przeciwności, z którymi mierzyliśmy się jako dzieci nie dorównują dylematom dorosłości to warto pamiętać o tym, że… po prostu nie powinny. To, że dla rodzica nie jest problemem, że dziecko dostało dwójkę na sprawdzianie czy pokłóciło się ze swoim najlepszym przyjacielem nie znaczy, że powinniśmy istotę takiej sytuacji umniejszać. Są sytuacje, gdy rozmowa z pociechą i wysłuchanie jej nie wystarcza. Warto udać się wtedy do specjalisty, ponieważ udzielona pomoc psychologa dla dzieci może wiele zmienić.
W jakich problemach pomoc psychologa dla dzieci może okazać się konieczna?
Fachowcy zwracają uwagę na kilka alarmujących rodzajów zachowań czy mogących do nich doprowadzić sytuacji, gdy rodzic powinien być wyjątkowo czujny. Zaleca się wtedy skorzystanie ze wsparcia, jakim jest pomoc psychologa dla dzieci, które może ułatwić pociechom uporanie się z trudnymi dla nich okolicznościami i emocjami.
Jeśli chodzi o wydarzenia wpływające negatywnie na stan psychiczny najmłodszych, bardzo często wspomina się tutaj o przypadkach takich jak: śmierć rodzica czy innej bliskiej osoby oraz inne duże zmiany ich w życiu – jak np. przeprowadzka do innego miasta i całkowita zmiana otoczenia, rozwód rodziców. Są to sytuacje, które potrafią odcisnąć mocne piętno na psychice dziecka, dlatego nawet, gdy na pierwszy rzut oka nie widać niczego niepokojącego w jego zachowaniu – warto udać się kontrolnie do specjalisty.
Pojawiają się także odwrotne okoliczności – gdy w życiu naszej pociechy nie miały miejsca żadne z tych okoliczności, a dostrzegamy niepokojące zmiany w jej zachowaniu. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Najczęstszymi niewerbalnymi sygnałami są tu m.in.: problemy z koncentracją, łatwe wpadanie w złość, nadpobudliwość, izolowanie się od rówieśników i najbliższych, brak apetytu, apatia oraz wszelkie nagłe zmiany odbiegające od dotychczasowego sposobu bycia. Jeśli dostrzegasz któryś z tych znaków u swojej pociechy warto rozważyć pomoc psychologa dla dzieci jako jedną z możliwości wsparcia jej.
Pomoc psychologa dla dzieci to również wsparcie dla rodziców
Niezwykle ważne jest pamiętanie o tym, że skorzystanie z pomocy fachowca w tym zakresie wymaga także zaangażowania rodziców. W wielu przypadkach pracuje on nie tylko z samym dzieckiem, ale w całym procesie czynnie uczestniczy również jego mama i tata. Dzięki temu pomoc psychologa dla dzieci nie ogranicza się jedynie do przepracowania konkretnego problemu u najmłodszych i z najmłodszymi, ale pozwala także zrozumieć rodzicom przyczyny jego pojawienia się. Specjalista wyposaża ich także w narzędzia pokazujące, jak radzić sobie w podobnych sytuacjach w przyszłości, bez jego pomocy. Wskazuje np. jak wspierać dziecko w trudnych chwilach czy jak z nim rozmawiać. W trakcie terapii wielu psychologów zwraca także uwagę na zachowania i umiejętności, które warto w dziecku pielęgnować i rozwijać.