Biżuteria to przede wszystkim piękno i artyzm. Biżuteria jest czymś wyjątkowym dla każdej kobiety. Uzupełnia strój, dodając mu wyrazistości i elegancji. Coraz częściej po biżuterię sięgają także panowie. W ten sposób i oni stawiają kropkę nad „i”, podkreślając swoją naturalną męską urodę.
Jak wygląda proces projektowania biżuterii?
Projektowanie biżuterii to bardzo przyjemny, ale jednocześnie niezwykle wymagający etap rękodzielnictwa. Profesjonalni projektanci biżuteryjnych piękności uwielbiają komponować ze sobą różne koraliki i dodatki, przykładać je do siebie i wyobrażać sobie, jak wyglądać będzie efekt końcowy.
Projektując biżuterię, wszystkie te czynności są bardzo ważne – wręcz pożądane. Zawsze warto sprawdzić na różne sposoby zestawienia kolorystyczne – czy dane elementy do siebie pasują, czy pasować będą do ulubionej sukienki, czy bluzki, która niedawno pojawiła się w naszej szafie. Może wydaje się to dość dziecinne, jednak ta frajda i zabawa ma ogromny wpływ na to, co wyjdzie spod naszych skrzydeł.
Uruchamiamy wyobraźnię
Zasiadając do projektowania biżuterii warto uruchomić swoją wyobraźnie na wszelkie możliwe sposoby. Na początku stwórzmy swój własny świat kolorów, ulubionych form i kształtów. Świat, do którego nikt z zewnątrz nie wejdzie. Gdzie wszystko będzie dozwolone i bezproblemowe. Świat, w którym popełnienie błędu nigdy nie nastąpi. A recenzje innych? W tym świecie nie będzie miejsca na komentarze, a tym bardziej krytykę innych. Niech nasza wyobraźnia poszybuje wysoko i pozwoli stworzyć nam najlepsze projekty biżuteryjnych arcydzieł. Gdy pomysł zrodzi się w głowie, nasze dłonie, koraliki i niezbędne półfabrykaty do biżuterii zajmą się całą resztą.
Jak przenieść swoją wizję na papier?
Powstały w naszych głowach projekt warto przenieść na papier. Tutaj jednak potrzebna będzie spora dawka pragmatycznego podejścia. Fizyka, a ściślej rzecz ujmując lekcja o sile ciężkości, a także miarka, mogą okazać się bardzo pomocne. Musimy skupić się na:
- Grawitacji – stwórzmy przynajmniej trzy wzory projektu i przyjrzyjmy się im – jak każdy z projektów zachowywać się będzie po przynajmniej kilkuminutowym noszeniu. Zwróćmy uwagę na zapięcie, gdzie się znajduje, a także na położenie poszczególnych elementów. Grawitacja sprawia, że najcięższy element naszego projektu znajdzie się w najniżej położonym punkcie.
- Stylu – na styl składają się trzy elementy. Jest to kolor, wielkość biżuterii i jej kształt. To w jakim stylu stworzona będzie biżuteria uzależnione jest tak naprawdę od naszych predyspozycji. Dokonując indywidualnego wyboru formy, powinniśmy być przekonani, że jest to nasz wybór i nikt go nam nie narzucił.
- Precyzyjnym wykończeniu – niedbale wykonana biżuteria, nieprzycięte sznurki, odstające druciki, czy wybór koralików o bardzo niskiej jakości sprawiają, że każdy projekt traci w oczach. Oczywiście może zdarzyć się tak, że coś nam nie wyjdzie. To zupełnie normalne. Jednak wówczas trzeba nanieść poprawki i zrobić to, co możliwe, aby z przekonaniem powiedzieć – „Tak! To jest porządnie i pięknie wykonane”.
Pewność projektowania
Chcąc mieć pewność, że projekty naszej biżuterii są właściwie zaaranżowane warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Aby stworzyć swój pierwszy naszyjnik z zapięciem z tyłu należy:
- Złożyć na pół łańcuszek, a następnie zaznaczyć jego środek.
- W zaznaczonym miejscu powiesić najcięższy koralik.
- Chcąc zamocować większą ilość elementów, warto wybrane koraliki pogrupować, dobrać w pary i równomiernie rozmieścić po każdej ze stron. Ważne jest, aby poszczególne elementy były rozmieszczone symetrycznie i ustawione zostały w parach o podobnej wielkości i wadze.
O czym warto pamiętać
Projektowanie biżuterii delikatnie różni się od projektowania ubrań. Błyszczące ozdoby bazują na detalach, a w tak drobnym przedmiocie skumulowanych jest wiele skojarzeń i emocji – miłość, wierność lub przyjaźń.
Projektowanie biżuterii to wszechstronny proces, wymagający pomysłowości, wizji, umiejętności wyznaczania celów priorytetowych, kalkulowania i oczywiście wdrażania. Niezależnie od wyboru materiałów i technik robienia, projektant staje się twórcą, twórcą czegoś pięknego. Powinien on czerpać z wiedzy oraz osobistej intuicji. Praca projektanta biżuterii to ciągłe obserwowanie i wyciąganie najważniejszych wniosków.
Jeśli wierzysz w siebie i w swoje umiejętności nie zwlekaj i spróbuj zrobić coś, co zachwyci. Już dziś stworzyć możesz swój podstawowy zestaw pracy. Są miejsca, w których znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria. Na https://www.dekorynka.pl/koraliki.html wybierzesz koraliki, które pobudzą wyobraźnię, a moda i projektowanie stanie się zabawą.
Dowiedz się także „Jak zrobić dobrą biżuterię?”, czytając nasz artykuł http://erazdrowia.pl/jak-zrobic-dobra-bizuterie.
Źródło: A. Biała, Koraliki. Biżuteria, Warszawa 2010.