Suche igłowanie pacjenta
Zdrowie

Suche igłowanie – na czym polega?

Artykuł partnera.

Suche igłowanie to jedna z technik stosowanych w terapii manualnej i rehabilitacji, której głównym celem jest zmniejszenie bólu i napięć mięśniowych. Technika ta polega na umieszczeniu bardzo cienkich igieł w strategicznych punktach na ciele, zwanych punktami spustowymi, co prowadzi do rozluźnienia mięśni i łagodzenia bólu. W przeciwieństwie do akupunktury suche igłowanie koncentruje się na rozluźnieniu “twardych” punktów w mięśniach, co pomaga w przywróceniu im naturalnej równowagi i funkcji. Co warto wiedzieć jeszcze o suchym igłowaniu? Zachęcamy do lektury.

Suche igłowanie – co to jest?

Suche igłowanie, znane również jako dry needling, to technika terapeutyczna, która polega na wkłuwaniu cienkich, jednorazowych igieł w mięśnie, celując w tzw. punkty spustowe – to obszary mięśni, które są nadmiernie napięte, skurczone, będące często źródłem bólu.

Celem tej techniki jest uzyskanie reakcji, polegającej na krótkim “skurczu” mięśnia w odpowiedzi na wkłucie igły. Ten skurcz prowadzi do rozluźnienia mięśnia i zmniejszenia bólu. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie jego funkcjonalności i poprawa zakresu ruchu.

Suche igłowanie jest często mylone z akupunkturą ze względu na podobieństwo w użyciu igieł. Jednak, w przeciwieństwie do akupunktury, która bazuje na starożytnej, chińskiej koncepcji przepływu energii i równowagi yin i yang, suche igłowanie jest oparte na zachodnich zasadach medycyny, takich jak anatomia i neurofizjologia.

W praktyce, suche igłowanie jest często stosowane w połączeniu z innymi technikami fizjoterapeutycznymi, takimi jak terapia manualna, ćwiczenia rehabilitacyjne czy terapia poprzez ruch, aby zapewnić kompleksowe podejście do leczenia bólu i dysfunkcji mięśni.

Korzyści i efekty suchego igłowania

Zabieg ten przynosi wiele korzyści. Oprócz redukcji bólu i zmniejszenia napięcia w mięśniach suche igłowanie pomaga zwiększyć zakres ruchu stawów, mięśni oraz może przyczynić się do poprawy krążenia w obszarach objętych punktami spustowymi. Zwiększony przepływ krwi przyspiesza proces gojenia i redukcji bólu.

Osobom, które szukają sprawdzonego gabinetu, do którego będą mogły zapisać się na zabieg, polecamy serdecznie CTM-Tychy. W centrum tym pracują specjaliści, terapeuci manualni, którzy mają duże doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegu. Suche igłowanie wykonuje się zwykle w przypadku dolegliwości: choroby ścięgien, bólu pochodzącego z tkanki bliznowatej, zespołu bolesnego barku czy przeciążenia stożka rotatorów, rwy kulszowej i wielu innych dysfunkcji narządu ruchu.

Podsumowanie

Suche igłowanie to skuteczna technika terapeutyczna stosowana w celu złagodzenia bólu i napięcia mięśniowego. Polega ona na wkłuwaniu cienkich igieł w punkty spustowe w mięśniach, co prowadzi do ich rozluźnienia i zmniejszenia bólu. Głównymi korzyściami z zabiegu są: redukcja bólu, zwiększenie zakresu ruchu, poprawa krążenia, zmniejszenie napięcia mięśniowego. Osobom, poszukującym sprawdzonych gabinetów, w których specjaliści wykonują dry needling, serdecznie polecamy ofertę CTM-Tychy. Doświadczeni terapeuci manualni świetnie radzą sobie w leczeniu punktów spustowych metodą suchego igłowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.