Terapia manualna
Zdrowie

Terapia manualna – na czym polega i kiedy może pomóc?

Terapia manualna to czynności terapeuty, skierowane na mobilizacje, manipulacje na stawach kręgosłupa i kończyn, jak również oddziaływanie na tkanki miękkie – mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna, naczynia, nerwy. Wspomaga leczenie zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu. Poznaj zasady stosowania terapii manualnej oraz to, kiedy i na jakie dolegliwości może pomóc.

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna służy wspomaganiu leczenia schorzeń narządów ruchu. Ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych. To metoda leczniczo-diagnostyczna, której istotą jest praca rąk fizjoterapeuty. Poprzez zastosowanie różnych technik terapii tkanek miękkich oraz uciskanie odpowiednich punktów na ciele, terapeuta dociera do źródła bólu, skutecznie go eliminując. Terapia manualna prowadzi więc do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zwiększenia elastyczności i przywrócenia ruchomości sztywnych stawów. Takie zabiegi eliminują ból oraz służą przywróceniu pacjentowi prawidłowego ruchu.

Wskazania do przeprowadzenia terapii manualnej

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia terapii manualnej jest łagodzenie bólu, rozluźnienie tkanek miękkich oraz nadanie im większej elastyczności.  

Więcej o wskazaniach do przeprowadzenia terapii manualnej znajdziesz tutaj: http://versusmedicus.pl/czym-jest-terapia-manualna-i-kiedy-moze-pomoc/

Jakie obszary ciała można poddać terapii manualnej?

Terapia manualna znajduje swoje zastosowanie w pracy ze wszystkimi stawami, więzadłami i mięśniami. Dlatego fizjoterapeuta i osteopata, do pracy z Pacjentem może wykorzystać szereg technik leczniczych: terapię tkanek miękkich, terapię nerwowo-mięśniową, mobilizacje stawowe, manipulacje powięzi, a także specjalistyczne ćwiczenia.

Czy terapia manualna jest bezpieczna?

Terapia manualna jest jedną z najbardziej bezpiecznych metod leczenia zakresu ruchomości stawów i dolegliwości bólowych, chociaż nie u każdego pacjenta może być zastosowana. Czynniki wykluczające możliwość przeprowadzenia terapii manualnej to:

  • stany zapalne
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • osteoporoza
  • złamania i pęknięcia kości

Po ustąpieniu określonych stanów lub dolegliwości, Pacjent ponownie może poddać się kwalifikacji do przeprowadzenia terapii manualnej. Fizjoterapeuta każdorazowo przeprowadza wywiad oraz badanie wstępne, które mają na celu rozpoznanie problemu i zakwalifikowanie Pacjenta do odpowiedniego typu leczenia. 

Efekty terapii manualnej

Celem terapii manualnej, w odróżnieniu od masażu, jest dotarcie do źródła bólu i skuteczne wyeliminowanie go. Praca rąk terapeuty manualnego może przynieść spektakularne efekty:

  • zmniejszenie lub eliminację bólu
  • zwiększenie ruchomość stawów i zakresu ruchu
  • poprawę elastyczności i ruchomości tkanek
  • zmniejszenie stanów zapalnych tkanek miękkich
  • zmniejszenie napięcia mięśni

Aby efekty terapii manualnej były trwałe i skuteczne, Pacjent musi przyjmować zabiegi regularnie według planu terapii, stosować się do zaleceń fizjoterapeuty oraz przestrzegać profilaktyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.