Artykuł sponsorowany.
Dobrze ją znają osoby uprawiające sporty siłowe, ponieważ ma przyspieszać proces budowania mięśni i zwiększać masę. Niektórzy twierdzą, że jej przyjmowanie wpływa na organizm negatywnie, inni – że nie działa wcale. Kreatyna, bo to o niej mowa, jest suplementem diety, o którym można usłyszeć i przeczytać wiele. W naszym krótkim poradniku sprawdzisz, co warto wiedzieć o kreatynie, zanim włączysz ją do swojego jadłospisu.
Czym jest kreatyna (Olimp)?
W skład kreatyny wchodzą kwas octowy oraz guanidy. W ludzkim ciele znajduje się w mięśniach szkieletowych, jednak występuje w niewielkich ilościach również w innych organach. U zdrowego człowieka kreatyna ulega biosyntezie w ilości 1-2 gramów na dobę. Odstępstwa od normy odnotowuje się, kiedy dochodzi do uszkodzenia struktury mięśnia w wyniku urazu lub choroby.
Wpływ kreatyny na organizm
Podobnie jak każda inna substancja, również kreatyna (Olimp) wpływa na procesy zachodzące w naszym ciele. Z tego powodu przyjmowana jest regularnie przez sportowców. Dzięki podtrzymywaniu odpowiedniego poziomu cząsteczkowych nośników energii (ATP) wpływa na pobudzanie syntezy białek w mięśniach. Oznacza to, że pozwala w szybki sposób zwiększyć ich masę, a dodatkowo, dzięki zawartości fosfokreatyny, zmniejsza ryzyko powstawania zakwasów.
Kiedy warto stosować kreatynę?
Jak już wspomniano, suplementy zawierające keratynę polecane są przede wszystkim osobom uprawiającym sporty siłowe. Dzieje się tak ze względu na to, że substancja ta wspiera regenerację mięśni oraz zwiększa ich objętość. Warto jednak pamiętać, że kreatyna nie powinna być stosowana w pierwszych tygodniach aktywności na siłowni. Działanie kreatyny będzie dostrzegalne, ale w początkowej fazie przygody ze sportem mięśnie zareagują bez dodatkowego „wspomagania”. Dopiero po kilku miesiącach, kiedy ich praca ulegnie pewnej stagnacji, pomocne będzie suplementowanie kreatyny. Uzupełnianie diety o ten suplement nie jest też rozwiązaniem dla osób, które prowadzą mniej aktywny tryb życia. Kreatyna Olimpu wspomaga rozwój tkanki mięśniowej, jednak nie zastąpi regularnych ćwiczeń.
Kreatyna – skutki ubocze
Wskazuje się, że kreatyna może mieć negatywny wpływ na organizm. Dotyczy to przede wszystkim odwodnienia i skurczów mięśni, ale bywa też przyczyną problemów żołądkowych lub zwiększenia podatności na kontuzje mięśniowo-szkieletowe. Szkodliwe działanie kreatyny odnotowuje się jednak przede wszystkim w sytuacjach, kiedy zostanie ona przedawkowana. Stosowanie kreatyny zgodnie z zaleceniami dietetyka, trenera lub w ostateczności tak, jak podaje ulotka, zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Jak wybrać dobrą kreatynę?
Możesz zastanawiać się, jaki środek wybrać, by mieć pewność odpowiedniego składu. Przeznaczona dla sportowców kreatyna (Olimp Store to jedno z miejsc, które taką oferują) jest dostosowana do wymagań osób bardzo aktywnych fizycznie. Zanim zdecydujesz się na włączenie tego suplementu, skonsultuj się zatem ze swoim trenerem lub lekarzem.