Preparaty

Wzdęcia a zdrowie: dlaczego warto zwrócić uwagę na skutki uboczne leków?

Farmaceutyki są prawdziwą zdobyczą współczesnej medycyny. Przy pomocy leków jesteśmy w stanie poradzić sobie z wieloma chorobami i objawami. Każda substancja lecznicza ma swoje skutki uboczne i wzdęcia mogą być jednym z nich. Co robić, gdy leki powodują wzdęcia?

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia to częsta dolegliwość brzuszna. Jest to nieprzyjemne uczucie pełności w jamie brzusznej. Mamy wrażenie, że jej jelita są przepełnione powietrzem, co może sprawiać dyskomfort lub nawet ból. Może też dojść do zwiększenia obwodu brzucha. Wzdęciom towarzyszy częste odbijanie i wiatry.

Wzdęcia po lekach – skąd się biorą?

Wiedza o niekorzystnym wpływie niektórych leków na przewód pokarmowy stale rośnie. Nudności, wymioty, zaparcia, bóle brzucha oraz wzdęcia to częste skutki uboczne działania leków.

Wzdęcia mogą wynikać z wpływu niektórych substancji na pracę jelit. Te mechanizmy są jak dotąd nie do końca poznane. Lista preparatów jest długa. Zawsze zapoznawaj się z ulotką dołączoną do opakowania, żeby sprawdzić, czy wzdęcia są częstym skutkiem ubocznym dla danego leku. Informacji możesz także szukać w charakterystyce produktu leczniczego – jest to dokument wydawany dla każdego preparatu. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz pełną nazwę leku z dopiskiem „ChPL” i otworzysz lub pobierzesz odpowiedni plik do przeczytania.

Wzdęcia po lekach a nietolerancja laktozy

Nieprzyjemne dolegliwości brzuszne mogą wynikać nie tylko z działania leku na przewód pokarmowy, ale także z wpływu substancji dodawanych do syropów, kropel czy tabletek. Najczęściej jest to laktoza. Jeśli masz dobrą tolerancję na laktozę, to najprawdopodobniej w żaden sposób nie odczujesz jej dodatku w preparatach. Nawet jeśli masz problem z trawieniem laktozy, to jednorazowe przyjęcie leku też zapewne nie wpłynie na Twój organizm. Problem pojawia się w przypadku stosowania leków na przewlekłe schorzenia. Jeśli nie tolerujesz laktozy, informuj o tym lekarza za każdym razem, gdy przepisuje Ci nowy lek.

Wzdęcia po lekach – jak zapobiegać?

Jeśli po zażyciu danego preparatu odczuwasz wzdęcia, sprawdź, czy na ulotce widnieją one jako jeden ze skutków ubocznych. Sprawdź też, czy dany lek zawiera w sobie laktozę – zwłaszcza jeśli masz problem z jej trawieniem. Gdy dany lek musisz przyjmować przewlekle i źle się po nim czujesz, porozmawiaj z lekarzem o zmianie preparatu.

Pamiętaj o dobrych nawykach codziennej diety, które przysłużą Ci się podczas stosowania leków o potencjale wzdymającym:

  • unikaj pokarmów powodujących gazy;
  • jedz dużo produktów z błonnikiem i pij minimum 2 l wody dziennie;
  • ogranicz picie napojów gazowanych;
  • zrezygnuj z żucia gumy;
  • nie jedz w stresie i pośpiechu, nie mów podczas jedzenia;
  • bądź aktywny fizycznie.

Jak zmniejszyć wzdęcia po lekach?

Sposoby na pozbycie się wzdęć po lekach są uniwersalne. Dla najlepszego efektu warto połączyć kilka z nich. Możesz rozpocząć od zwiększenia aktywności fizycznej. Już krótki spacer lub przejażdżka rowerem mogą wspomóc pracę jelit. Spróbuj wykonać na sobie delikatny masaż brzucha. Ciepłą ręką masuj delikatnie brzuch, kierując się zgodnie ze wskazówkami zegara. Dobry efekt wykazują ziołowe herbatki. Koper włoski, mięta i rumianek są najczęściej polecane na wzdęcia i dolegliwości trawienne. Możesz także sięgnąć po apteczny preparat na wzdęcia zawierający symetykon. Lek jest dostępny bez recepty i możesz go stosować przed, w trakcie i po posiłkach. Jak dotąd interakcje symetykonu z innymi lekami nie zostały opisane.

Bibliografia

[1]       „Indeks Leków MP”. Dostęp: 5 listopad 2023. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

[2]       S. Dominici i in., „Lactose: Characteristics, Food and Drug-Related Applications, and Its Possible Substitutions in Meeting the Needs of People with Lactose Intolerance”, Foods, t. 11, nr 10, s. 1486, maj 2022, doi: 10.3390/foods11101486.

[3]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 czerwiec 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.