Ser halloumi w daniu
Zdrowa żywność

Ser halloumi – właściwości, kalorie, wykorzystanie w kuchni

Ser halloumi to tradycyjny cypryjski przysmak. Do jego produkcji używa się mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, krowiego i koziego. Receptura sera halloumi jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Tylko niewielka część cypryjskich producentów ma prawo do jego wytwarzania. Wyjątkowość halloumi została doceniona przez Komisję Europejską, która przyznała mu Chronione Oznaczenie Geograficzne. Ser halloumi odznacza się niezwykłym smakiem i właściwościami. Zdobywa on coraz liczniejsze grono fanów w Polsce. Serem halloumi można się zajadać na zimno i na ciepło. Świetnie smakuje w sałatkach. Odważnym smakoszom z pewnością spodoba się pomysł na halloumi na słodko albo z sosem pieczarkowym.

Proces produkcji

Prawdziwy ser halloumi powstaje tylko na Cyprze. Szacuje się, że jego roczne spożycie osiąga tam wielkość 8 kilogramów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dużą popularnością cieszy się również w Grecji. Tradycyjna receptura wytwarzania halloumi jest przestrzegana przez małe rodzinne wytwórnie oraz większe fabryki.

Produkcja sera halloumi polega na podgrzaniu mleka owczego lub jego mieszanki z mlekiem kozim i krowim do temperatury 33 stopni Celsjusza. Następnie dodaje się podpuszczkę, która powoduje powstanie tzw. skrzepu. Skrzep jest dokładnie odcedzany, dzielony na mniejsze porcje i ponownie podgrzewany. W efekcie powstaje dość elastyczna serowa masa. Na tym etapie ser halloumi jest ręcznie formowany i umieszczany w solance. Umożliwia ona długotrwałe przechowywanie sera, nawet do roku. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej dojrzały ser, tym więcej ma w sobie goryczki. Gotowy produkt ma półtwardą konsystencję i jest bardzo zwarty. Jego kolor jest biały, mleczny.

Oryginalny ser halloumi formowany jest w prostokątny kształt z zaokrąglonymi rogami. Do produkcji sera halloumi Cypryjczycy często wykorzystują miętę. Nadaje ona przyjemnego orzeźwienia. Co ciekawe, dawniej stosowano miętę, aby przedłużyć żywotność sera. Mięta miała chronić ser halloumi przed zepsuciem, z uwagi na swoje właściwości bakteriobójcze. Obecnie w sklepach dostępna jest wersja naturalna, z miętą lub z chilli. Smak sera halloumi jest wyjątkowy, intensywny i lekko słonawy. Wystarczy raz spróbować, aby stać się jego zagorzałym fanem.

Ser halloumi – wartości odżywcze

Na tle pozostałych serów, ser halloumi prezentuje się naprawdę dobrze. Jest bogaty w składniki odżywcze i może być włączony do codziennej diety. Nie trzeba zastanawiać się ile kalorii dostarczy posiłek wzbogacony o ser halloumi.

W 100 gramach tego cypryjskiego produktu znajduje się jedynie 313 kalorii. Oznacza to, że na ser halloumi mogą sobie pozwolić także osoby dbające o linię. Dodatkowo ser halloumi jest źródłem witamin i składników odżywczych. Produkt ten zawiera witaminy A, D, E i K oraz witaminy z grupy B. Halloumi dostarcza również organizmowi niezbędnego fosforu, wapnia, potasu, sodu i magnezu. Ser halloumi zawiera 25 g tłuszczu i aż 20 g pełnowartościowego białka.

Jest produktem odzwierzęcym, przez co zawiera też cholesterol. Jego ilość jest jednak niewielka. Znacznie większą zawartość cholesterolu mają popularne sery żółte, np. gouda. W składzie sera halloumi znajduje się bardzo duża ilość białka. Dzięki niemu halloumi często zastępuje mięso i jest uwielbiany przez wegetarian. Warto pamiętać, że cypryjski ser nie zawiera witaminy C ani ważnego dla zdrowia błonnika pokarmowego. Przygotowując z jego udziałem potrawy, należy zadbać o odpowiednią ilość warzyw lub owoców. Takie danie będzie nie tylko świetnie smakować, ale dostarczy organizmowi wszystkie najpotrzebniejsze składniki.

Ser halloumi z warzywami
https://pixabay.com

Halloumi a laktoza

Nietolerancja laktozy staje się powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Szacuje się, że nawet 80% dorosłych nie trawi laktozy. Laktoza jest cukrem mlekowym i naturalnie występuje w mleku wszystkich ssaków. Jej największa ilość znajduje się w mleku krowim. Nietolerancja laktozy sprawia, że organizm nie może prawidłowo rozłożyć i wchłonąć laktozy. W konsekwencji chorzy po spożyciu produktów mlecznych cierpią na wzdęcia i biegunki. Badania naukowe pokazują, że ograniczając ilość spożytej laktozy do 12 g dziennie, można uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Sery, z uwagi na sposób produkcji, zawierają mniej cukru mlecznego niż mleko. Według źródeł ser halloumi zawiera jedynie 2 gramy laktozy na 100 gram produktu. Oznacza to, że pilnując ilości spożywanych produktów mlecznych, można bez obaw delektować się halloumi.

Zastosowanie sera halloumi

Cypryjski ser halloumi świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Może być dodatkiem do śniadania, obiadu lub samodzielną przekąską. Sprawdzi się na kanapkach i w sałatkach. Na Cyprze ser halloumi spożywany jest głównie po jego uprzednim grillowaniu. Co ciekawe, halloumi po podgrzaniu nie topi się, jak np. mozzarella. Nawet po umieszczeniu na grillu zachowuje swoją formę i strukturę. W domowych warunkach ser można przygotować na patelni z odrobiną oliwy z oliwek lub na patelni grillowej. Latem dodatkowego aromatu nabierze halloumi przyrządzane na grillu węglowym. Halloumi znajdzie zastosowanie również w deserach. Jego słonawy, mleczny smak stanowi zaskakujące przełamanie słodkich składników.

Przepisy na słono

Zastosowanie sera halloumi jest niezwykle szerokie. Ser halloumi najczęściej pojawia się w towarzystwie warzyw i pieczywa. Coraz częściej można go spotkać w burgerze jako zamiennik wołowego kotleta. Polecana jest zwłaszcza smażona wersja sera halloumi. Tak przyrządzony ser cieszy podniebienie pełnią smaku.

Sałatka z serem halloumi

Do przygotowania podstawowej sałatki z serem halloumi wystarczy kilka składników, które każdy ma w domu. Świeży ogórek, pomidorki koktajlowe, czerwona cebula i kilka zielonych oliwek bez pestek. W pierwszej kolejności należy przekroić ogórka i pozbyć się miękkich nasionek. Dzięki temu sałatka z serem halloumi nie stanie się wodnista. Następnie, ogórka należy pokroić w kostkę, pomidorki i oliwki na pół. Czerwoną cebulę najlepiej przygotować tnąc w cienkie piórka. Wystarczy jedna mała cebulka lub pół dużej. Ser halloumi pociąć w paski o szerokości 0,5-1 cm. Na rozgrzanej patelni z odrobiną oliwy układać ser. Wystarczy smażyć go około 2 minuty z każdej strony. Tak przygotowany ser halloumi wymieszać z warzywami. Sałatka dobrze komponuje się z dressingiem. Do jego przygotowania wystarczy sok z połowy cytryny, trzy łyżki oliwy z oliwek, szczypta oregano oraz jeden rozgnieciony ząbek czosnku. Wszystkie składniki dressingu dokładnie wymieszać i polać sałatkę. Całość można przyprawić solą i pieprzem. Fani ostrych smaków mogą też dodać suszone płatki chilli.

Sałatka z serem halloumi na słodko

Egzotyczną i lekko słodką propozycją jest sałatka z serem halloumi, ananasem i granatem. Do jej przygotowania niezbędny będzie ananas. Bez obaw, jeśli niedostępne są świeże ananasy, można je zamienić na ananasa z puszki. Do tego sałata roszponka, garść orzechów nerkowca i owoc granatu. Całość dopełni syrop klonowy, liście mięty, imbir, oliwa z oliwek i sok z limonki. Ananasa obrać ze skórki, pokroić na kawałki i wyciąć twardy głąb ze środka. Tak przygotowany miąższ pokroić na plasterki o grubości 05,-1 cm. Rozgrzać patelnię grillową i podprażyć do zrumienienia orzechy nerkowca. Odłożyć je na talerzyk, a następnie umieścić na patelni plastry sera halloumi. Grillować przez około 2 minuty z każdej strony. Gotowy ser przełożyć na talerz. Ostatnim grillowanym elementem są plastry ananasa. Ananas potrzebuje najwięcej czasu, jego smażenie powinno trwać około 4 minuty z każdej strony. W międzyczasie można przygotować dressing. W miseczce wymieszać starty imbir (wystarczą 2 cm korzenia), sok z limonki, oliwę z oliwek i syrop klonowy. Doprawić solą i pieprzem. Sos zagotować w rondelku aż się zredukuje. Gdy dressing zgęstnieje przelać go do miseczki i dodać posiekane liście mięty. Na talerzach rozłożyć sałatę roszponkę, smażony ser halloumi i plastry ananasa. Dodać orzechy nerkowca i ziarenka granatu. Całość polać przygotowanym dressingiem.

Ser halloumi z sosem pieczarkowym

Cypryjski ser halloumi można również podać z sosem pieczarkowym. Polecany jest szczególnie z frytkami z batatów. Bataty wystarczy obrać i pokroić. Następnie polać je oliwą i doprawić solą. Bataty świetnie współgrają ze słodką papryką wędzoną i tymiankiem. Frytki piecze się w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 20 minut. Gdy bataty dochodzą w piekarniku, można przygotować sos. Cebulkę i czosnek drobno pokroić i podsmażyć. Dodać pieczarki i smażyć aż do odparowania wody. Następnie pieczarki zalać odrobiną bulionu, śmietanką i doprawić gałką muszkatołową. Do sosu dodać łyżkę mąki, aby zgęstniał. Najlepiej dodać mąkę przesiewając przez sitko. Pozwoli to uniknąć powstania twardych grudek w sosie. Całość doprawić solą i pieprzem. Ser halloumi podsmażyć z dwóch stron. Podawać z frytkami i sosem pieczarkowym.

Przepisy na słodko

Zastosowanie sera halloumi w daniach na słodko wydaje się nie być dobrym pomysłem. Jednak w Grecji bardzo popularnym daniem jest ser halloumi z owocową sałatką. Do jej przygotowania potrzebne jest jabłko, brzoskwinia, winogrona, grejpfrut i pomarańcza. Cytrusy pokroić na cząstki i pozbawić błon. Dzięki temu pozbędziemy się z sałatki goryczki. Jabłko i brzoskwinię pokroić w kostkę. Winogrona przeciąć na pół i usunąć pestki. Owoce wymieszać w miseczce i skropić sokiem z cytryny. Kwasowy odczyn soku z cytryny spowolni lub zatrzyma proces ciemnienia owoców. Ser halloumi podsmażyć z dwóch stron na patelni. Całość wymieszać, polać miodem i posypać płatkami migdałów. Połączenie słodkich owoców i lekko słonego sera halloumi jest strzałem w dziesiątkę.

Prostym, ale efektownym deserem jest ser halloumi z dodatkiem musu z mango i karmelizowanej gruszki. Ser halloumi w tej formie świetnie współgra z goframi. Gofry można przygotować samodzielnie w domu lub kupić gotowe. Gruszkę i pistacje drobno pokroić. Podsmażyć na patelni z odrobiną miodu aż ładnie się skarmelizuje, zmięknie i zarumieni. Mango obrać i zblendować, następnie podgrzewać w rondelku do zgęstnienia. Ser halloumi podsmażyć w plasterkach. Całość podawać z dodatkiem malin. Ten deser świetnie się nadaje na romantyczną randkę. Zaskoczenie na twarzy ukochanej osoby gwarantowane.

Słodko-słone potrawy mogą stać się prawdziwym hitem niejednego przyjęcia. Są proste w przygotowaniu i zaskakujące. Co więcej, jedząc desery z dodatkiem sera halloumi nie trzeba głowić się ile mają kalorii! Dobry stosunek kalorii do białka pozwala na cieszenie się jego smakiem bez wyrzeczeń.

Ser halloumi w burgerze
https://pixabay.com

Gdzie kupić halloumi?

Cypryjski ser jest popularny zwłaszcza w rejonach wschodniej części Morza Śródziemnego. Wybierając się na wakacje na Cypr lub do Grecji można go spotkać na każdym kroku. W tradycyjnej kuchni cypryjskiej występuje w sałatkach oraz jako przekąska z dodatkiem miodu. Bardzo dużą popularnością halloumi cieszy się również w Wielkiej Brytanii.

Ciekawostką jest to, że Brytyjczycy jako drudzy po Cyprze, notują największe spożycie tego sera. W Polsce ser halloumi zbiera pozytywne recenzje. Ilość smakoszy zakochanych w cypryjskim serze rośnie z roku na rok. Dzięki temu ser halloumi jest coraz łatwiej dostępny. Wiele sklepów wprowadziło go na stałe do swojej oferty. Wybierając halloumi w popularnych dyskontach warto zapoznać się z jego oznaczeniami oraz składem.

Oryginalny halloumi posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne. Oznacza to, że posiada on szczególną jakość lub inne cechy wyróżniające. Produkcja lub przygotowanie odbywa się natomiast na ściśle określonym obszarze geograficznym. Ser halloumi można zakupić także w sklepach oferujących produkty śródziemnomorskie. Często dostępny jest również na targach żywności. Cena za opakowanie o wadze 250 g waha się od 11,99 do 24,99 zł. 

Ser halloumi dzięki charakterystycznemu smakowi zdobywa coraz większą popularność. Zawiera dużo białka i witamin oraz niewielką ilość kalorii. Ma szerokie zastosowanie w kuchni. Sprawdzi się jako dodatek do wielu posiłków lub jako przekąska. Smak i forma pozwalają na wiele eksperymentów. Halloumi można przygotować na słodko lub z sosem pieczarkowym. Ciekawym rozwiązaniem jest też przyrządzenie z sera frytek w towarzystwie wyrazistego dipu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.