Kobieta zakłada soczewkę
Choroby

Soczewki silikonowo-hydrożelowe – czym się charakteryzują?

Dzięki dostępowi do coraz lepszych tworzyw w dziedzinie soczewek kontaktowych stale odnotowujemy postępy. Obecnie największym osiągnięciem technologii optycznej są szkła kontaktowe wykonane z materiałów silikonowo-hydrożelowych. W czym przejawia się ich przewaga nad innymi rozwiązania dostępnymi na rynku?

Początki soczewek silikonowo-hydrożelowych sięgają lat 60. i 70. XX wieku, kiedy to nastąpił rozwój technologii wodolubnych polimerów i zaczęto produkcję miękkich szkieł kontaktowych. Duże molekuły powstające z połączenia wielokrotnie powtórzonych jednostek nazwano hydrożelami. Z czasem tworzywa te sparowano z materiałami silikonowymi, tworząc nową generację soczewek kontaktowych. Rozwiązania te charakteryzują się:

  • wysoką skutecznością kliniczną,
  • wysoką przepuszczalnością tlenu, co zapewnia większy komfort użytkowania, lepsze dotlenienie oka oraz możliwość noszenia soczewek przez dłuższy czas – nawet do 30 dni,
  • bardzo dobre nawilżenie, co zwiększa wygodę noszenia szkieł kontaktowych.

Szerokie możliwości wyboru

Warto przy tym pamiętać, że katalog materiałów silikonowo-hydrożelowych stosowanych do produkcji soczewek kontaktowych jest bardzo zróżnicowany. Poszczególne rodzaje tworzyw z tej grupy występują pod odmiennymi nazwami technicznymi, takimi jak galyfilcon, comfilcon czy też senofilcon. Niezależnie od tego, na jaki konkretnie materiał się decydujemy, sprawdźmy, czy dane szkła kontaktowe zostały zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków – FDA. Wówczas będziemy mieć pewność, że są one bezpieczne dla oczu.

By uniknąć problemów, wybierajmy soczewki kontaktowe ze sprawdzonego źródła. W salonie optycznym Trendy Opticians (https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe) znajdziemy silikonowo-hydrożelowe szkła kontaktowe uznanych producentów. Szeroki asortyment sprawia, że z łatwością znajdziemy warianty dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb związanych z korekcją wzroku i preferowanym trybem noszenia. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wariant, skonsultujmy się ze specjalistą. Pomoże nam on w prawidłowym doborze szkieł kontaktowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.