Bezpieczeństwo Esperalu
Choroby

Bezpieczeństwo Esperalu – czy wszywka alkoholowa niesie ze sobą ryzyko?

Wszywka alkoholowa, czyli popularny Esperal, ma formę jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implementacji. Stanowi jedną z najskuteczniejszych metod terapii awersyjnej. W sposób sztuczny podtrzymuje bowiem motywację pacjenta do utrzymywania stanu abstynencji od alkoholu etylowego. Osoba uzależniona od substancji odurzającej nie pije alkoholu po zaszyciu, ponieważ obawia się nieprzyjemnych objawów po połączeniu leku i etanolu. Esperal jest bowiem odczuwalny jedynie dla tych pacjentów, którzy decydują się na złamanie zakazu lekarskiego. Dotyczy on konieczności zachowania bezwzględnej wstrzemięźliwości od alkoholu.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wszywka alkoholowa, związane jest wyłącznie z postępowaniem samego chorego. Jeżeli nie stosuje się on do zaleceń lekarskich i podejmuje ryzykowne, a nawet niebezpieczne próby przepicia Esperalu, lek może okazać się dla niego szkodliwy. Jego działanie opiera się bowiem na zaburzeniu szlaku metabolicznego etanolu w ludzkiej wątrobie. W konsekwencji po spożyciu alkoholu w organizmie zaszytego uzależnionego kumulują się toksyny, stanowiące półprodukty metabolizmu alkoholu. By uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości wynikających głównie z zatrucia aldehydem octowym, należy pozostawać trzeźwym przez cały okres działania wszywki. Z tego względu zaszycie alkoholowe wykonuje się głównie u świadomych i współpracujących pacjentów. Konieczna jest bowiem ich zgoda na przeprowadzenie zabiegu.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa swoje aktywne działanie zawdzięcza substancji czynnej. To disulfiram, od którego wzięła się oficjalna, rynkowa nazwa produktu, dostępnego na receptę w polskich aptekach – Disulfiram WZF. Powszechnego Esperalu nie stosuje się bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Jego działanie polega na blokadzie wydzielania dehydrogenazy aldehydowej. To z kolei enzym wątrobowy, biorący udział w procesie metabolizmu alkoholu. W fizjologicznych warunkach etanol trawi się do toksycznej postaci aldehydu octowego, by ulec przekształceniu w kwas octowy, a następnie w dwutlenek węgla i wodę. W tej postaci jest dla organizmu całkowicie nieodczuwalny i obojętny. Wszystko zmienia się w momencie implementacji Esperalu. Ponieważ w organizmie brakuje opisywanego enzymu, alkohol nie może zostać w pełni strawiony i wydalony z ustroju. Co za tym idzie, zalega w organizmie, wraz z toksynami powstałymi w wyniku nieudanej próby metabolizmu. Szczególnie niebezpieczny dla osoby uzależnionej jest aldehyd octowy, odpowiedzialny za objawy tzw. reakcji disulfiramowej.

Wszywka alkoholowa i terapia awersyjna wsparciem dla leczenia choroby alkoholowej

Jak zaburzenie procesu trawienia alkoholu etylowego powstrzymuje uzależnionych przed dalszym piciem alkoholu? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Nie sięgają oni po kolejne dawki etanolu ze strachu. Obawiają się bowiem objawów połączenia etanolu i leku. Lekarz informuje ich o skutkach niestosowania się do jego zaleceń już podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic. Wówczas kwalifikuje również pacjenta do rozpoczęcia terapii awersyjnej. Wszywka alkoholowa określana jest tym mianem, ponieważ wywołuje u chorego awersję i obawę przed spożywaniem alkoholu. Lek nie oddziałuje zatem bezpośrednio na funkcjonowanie układu nerwowego i odbiór bodźców w mózgu. Nie uszkadza również jego struktur. W walce z nałogiem alkoholowym pomaga w pewnym sensie biernie. Jest bowiem obojętny i nieodczuwalny dopóty, dopóki uzależniony nie zdecyduje się na próbę jego działania.

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania

Ze względów bezpieczeństwa nie każdy pacjent może poddać się zaszyciu alkoholowemu. Wszywka alkoholowa wszywana jest bowiem wyłącznie trzeźwym pacjentom. Oznacza to, że chory musi najpierw przerwać swój ciąg alkoholowy i odstawić substancję odurzającą. Zwykle decyduje się na to działanie ze wsparciem specjalistów podczas odtrucia alkoholowego, czyli popularnej detoksykacji. Powinien pozostawać trzeźwy przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg. Przeciwwskazaniem do leczenia uzależnienia od alkoholu z wykorzystaniem metod farmakologicznych są ponadto choroby krążenia stwierdzone u pacjenta, w tym niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze krwi oraz choroba niedokrwienna serca. Jeżeli pacjent ma psychozy, w przeszłości miewał epizody depresyjne lub podejmował próby samobójcze, należy powstrzymać się od zabiegu. Implantacji wszywki alkoholowej nie wykonuje się również u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg wszycia Esperalu nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta oprócz zachowania przez niego abstynencji. Lekarz oczyszcza jego skórę i dezynfekuje ją. Stosuje ponadto znieczulenie miejscowe, dzięki któremu cała procedura medyczna staje się dla pacjenta komfortowa i bezbolesna. Podczas zabiegu chirurg posługuje się skalpelem. Pole zabiegowe zlokalizowane jest zwykle tuż nad pośladkiem osoby uzależnionej od alkoholu. W tym miejscu na skórze pacjenta lekarz wykonuje niewielkie, ale głębokie nacięcie. Dociera w ten sposób do obszaru podpowięziowego, gdzie wszczepia optymalną dawkę leku. Dobiera ją indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta, przeprowadzając wywiad medyczny podczas kwalifikacji. W wyniku przeprowadzenia zabiegu na ciele chorego powstaje rana. Specjalista zszywa ją nićmi chirurgicznymi, za pomocą których tworzy szwy, zabezpieczane następnie jałowym opatrunkiem.

Wszywka alkoholowa Rzeszów – bezpiecznie i skutecznie w Centrum Medycznym Galmedic. Sprawdź ofertę placówki tutaj: https://rzeszow.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Rekonwalescencja po zaszyciu leku Esperal

Stan zdrowia osoby uzależnionej po zabiegu wszycia Esperalu nie wymaga hospitalizacji. Rekonwalescencja jest krótkotrwała i przebiega w warunkach domowych. Od momentu wszczepienia podskórnego wszywka alkoholowa zaczyna działać nieprzerwanie. Po zabiegu pacjent musi zatem utrzymać trzeźwość, pokonując również nieprzyjemne objawy głodu alkoholowego. Prędzej czy później pojawiają się one bowiem u większości uzależnionych, trwających dotychczas w ciągu alkoholowym. Istotne jest zatem, by w czasie leczenia choroby alkoholowej pacjent pozostawał pod opieką terapeutów i korzystał z innych elementów kompleksowej terapii, w tym głównie psychoterapii alkoholizmu.

Po zabiegu implementacji Esperalu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. U niektórych chorych bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić takie objawy jak: osłabienie, senność, metaliczny posmak w ustach, rozdrażnienie, nudności. Inni skarżą się natomiast na ból, swędzenie i tkliwość okolicy rany. Dolegliwości te mają zazwyczaj charakter łagodny i przemijający. Ustępują po kilku godzinach od zabiegu i stanowią fizjologiczną odpowiedź organizmu na przerwanie ciągłości tkanek skórnych. Jeżeli pacjent zauważa u siebie niepokojące objawy (krwawienie, nadmierny ból, rozejście brzegów rany lub wysięk z jej wnętrza), powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Czy Esperal jest bezpieczny? Jak wszywka alkoholowa poprawia zdrowie pacjenta?

Wszywka alkoholowa, czyli Esperal jest bezpieczna dla trzeźwego uzależnionego. Nie wywołuje skutków ubocznych i nie oddziałuje na inne preparaty farmakologiczne. Nie szkodzi zatem zdrowiu, a wręcz przeciwnie – może skutecznie je poprawiać. Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego kończy się bowiem uszkodzeniem i wyjałowieniem organizmu osoby uzależnionej. Toksyny zawarte w substancji odurzającej działają negatywnie na funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych człowieka. Upośledzają pracę mózgu, serca, wątroby, nerek, trzustki i żołądka. Zmniejszają ogólną wydolność organizmu, sprzyjają rozwojowi groźnych schorzeń przewlekłych. Zależnie od wypijanej ilości alkoholu oraz częstotliwości jego spożywania osoby uzależnione zmagają się z różnorodnymi dolegliwościami dotykającymi układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy, oddechowy.

Leczenie alkoholizmu z pomocniczym wykorzystaniem Esperalu jest długotrwałe i uważane za skuteczne. Wspiera motywację uzależnionego do utrzymywania stałej abstynencji. Raz wszyta wszywka alkoholowa pozostaje w organizmie człowieka nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Pacjent nie musi pamiętać o konieczności przyjmowania kolejnych dawek doustnych leków. Substancja czynna Esperalu stopniowo uwalnia się do wnętrza organizmu i pozostaje nieodczuwalna w stanie abstynencji.

Długotrwałe blokowanie metabolizmu alkoholu w wątrobie człowieka sprzyja podjęciu świadomych i trzeźwych decyzji przez pacjenta. Jedna z nich powinna dotyczyć jednoczesnego rozpoczęcia psychoterapii podczas stosowania wszywki alkoholowej. Działanie to wspiera motywację wewnętrzną uzależnionego, zmieniając wzorce jego zachowania. Dodatkowo ogranicza się w ten sposób ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej już po zakończeniu stosowania terapii awersyjnej.

Reakcja disulfiramowa a skutki uboczne implantacji Esperalu

Reakcja disulfiramowa nie jest zaliczana do skutków ubocznych stosowania Esperalu. Jej wystąpienie jest bowiem konsekwencją niestosowania się pacjenta do zaleceń lekarskich. Gdy decyduje się on na picie alkoholu podczas terapii awersyjnej, musi liczyć się z zagrożeniem własnego życia i zdrowia. Już kilkadziesiąt minut po spożyciu nawet niewielkiej ilości etanolu, zaszyty pacjent może zmagać się z pierwszymi objawami zatrucia aldehydem octowym. Choć przypominają one nieco zatrucie alkoholowe, są o wiele groźniejsze. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, nadpotliwość, zaburzenia pracy serca, nadciśnienie, tachykardię i zaburzenia psychiczne. Jeżeli pacjent nadal pije i pozostaje bez opieki lekarza, połączenie Esperalu z alkoholem może okazać się dla niego nawet śmiertelne. Objawy narastają bowiem w czasie i prowadzą do wystąpienia stanów bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu. Wśród nich wymienia się zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utratę przytomności oraz nagłe zatrzymanie krążenia.

By stosowanie wszywki alkoholowej (Esperalu) było dla pacjenta bezpieczne, powinien on powstrzymywać się nie tylko przed piciem czystego alkoholu etylowego, ale również spożywaniem i stosowaniem produktów zawierających choćby śladowe ilości alkoholu w swoim składzie. Zaleca się, by zaszyci uzależnieni unikali słodyczy z zawartością alkoholu, sosów, przetworów, niektórych leków (zwłaszcza syropów na bazie alkoholu), a nawet kosmetyków. Niebezpieczne dla ich zdrowia może okazać się stosowanie niektórych perfum, płynów do płukania jamy ustnej, środków myjących oraz dezynfekujących. Chodzi tu nie tylko o samą zawartość alkoholu, ale również konieczność unikania tzw. wyzwalaczy głodu alkoholowego. Zapach lub smak alkoholu (nawet niemal niewyczuwalny) może zadziałać na osobę uzależnioną negatywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.