Biustonosz kompresyjny
Zdrowie

Biustonosz kompresyjny – niezastąpiony element garderoby po mastektomii

Artykuł partnera.

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Leczenie choroby przebiega w różny sposób. Wykonuje się mastektomię, jak i operacje oszczędzające. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od wybranej metody leczenia, rekonwalescencja pozostaje istotnym etapem procesu. By zapobiegać powstawaniu powikłań w jej trakcie, zalecane jest noszenie odpowiednich wyrobów medycznych. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju produkty uciskowe, na przykład biustonosz kompresyjny. Dlaczego warto je stosować?

Mastektomia – co to takiego?

Mastektomia jest zabiegiem operacyjnym, który przeprowadzany jest w trakcie długotrwałego procesu leczenia nowotworu. W Polsce jest to radykalna forma leczenia, wykonywana głównie w przypadku złośliwych nowotworów piersi. Polega ona na całkowitym usunięciu gruczołu piersiowego łącznie z powięzią, która pokrywa mięsień piersiowy mniejszy i większy, a także najbliższych węzłów chłonnych. Jest to zabieg ratujący zdrowie oraz życie pacjentki, jednak w konsekwencji jest ona narażona na pojawienie się blizn czy obrzęków limfatycznych. Z tego względu niezbędna jest odpowiednia rekonwalescencja.

Rehabilitacja po usunięciu piersi

Po mastektomii fizjoterapeuta wykonuje rehabilitację: powinna ona obejmować terapię manualną kończyny, terapię blizny, drenaż limfatyczny oraz ćwiczenia indywidualne z rosnącym obciążeniem. Dodatkowo terapeuta powinien nauczyć pacjentkę samodzielnego masażu blizny i całej kończyny, a także (w przypadku powstawania obrzęku limfatycznego) zalecić codzienną kompresjoterapię przy pomocy odpowiednich wyrobów medycznych, takich jak na przykład biustonosz kompresyjny pooperacyjny.

Terapia obrzękowa – dlaczego jest istotna po mastektomii

W trakcie zabiegu mastektomii usuwana jest nie tylko pierś, ale również węzły chłonne. W wyniku tego dochodzi do powstawania obrzęków limfatycznych, czyli zastoju białek oraz chłonki w obrębie górnej kończyny, dołu pachowego oraz klatki piersiowej. Terapię przeciwobrzękową opartą na drenażu limfatycznym powinien regularnie wykonywać specjalista. Natomiast w trakcie przerw pomiędzy zabiegami pacjentka powinna nosić odpowiednie wyroby medyczne, takie jak specjalne bandaże uciskowe, uszyte na miarę rękawy uciskowe, czy stanik kompresyjny.

Biustonosz kompresyjny

Biustonosz kompresyjny – komfort i terapia w jednym

Pooperacyjny biustonosz uciskowy nie jest zwykłą bielizną. Jest to rodzaj specjalnego opatrunku stosowanego po mastektomii, który ma na celu ochronę i stabilizację delikatnych tkanek, a także zmniejszenie ryzyka powstawania niepożądanych skutków ubocznych. Na rynku spotkamy różnego rodzaju bieliznę kompresyjną dla pań. Przykładem może być tutaj wygodny i komfortowy biustonosz kompresyjny firmy Thuasne. Jego codzienne noszenie umożliwia uzyskanie odpowiedniego poziomu kompresji, która przeciwdziała powstawaniu zastojów chłonki, pojawianiu się obrzęków, czy krwiaków. Oprócz tego biustonosz kompresyjny wspiera proces gojenia się tkanek oraz redukuje dolegliwości bólowe. Zastępuje również standardową bieliznę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.