Teorii na temat możliwości picia wody z kranu jest tyle ile opinii na wiele innych nurtujących tematów. Nie ma tu jednomyślności. A jeśli idzie o możliwość podawania wody bez przegotowania dzieciom, tutaj już więcej osób opowiada się za tym, że nie należy tego robić. Czy jednak podawanie wody kranowej dziecku może być szkodliwe? Poznajcie rozważania na ten temat.
Gdy woda z kranu ma kolor brunatny – nie nadaje się do spożycia
Wszystkie osoby zgodne są co do tego, że jeśli woda ma inny kolor niż krystaliczny i jest lekko żółtawa lub brunatna, to znaczy, że albo prowadzone są prace konserwacyjne w danym momencie, albo w rurach wytrąca się sporo żelaza i siarczanów. Zbyt duża ilość związków siarki powoduje charakterystyczny zapach zgniłych jajek. Z kolei woda ze zbyt dużą ilością żelaza jest po prostu brunatna czy też zbliżona do tego koloru. Trzeba poczekać aż woda z powrotem stanie się czysta, a potem można ją używać do przegotowania. Gdy nie ma przeciwwskazań osoby dorosłe mogą pić wodę z kranu. A jak jest w przypadku dzieci?
Czy dzieci mogą pić wodę kranową?
Aby woda została pozbawiona nadmiaru żelaza stosuje się odżelaziacz wody. Są także filtry, które pozwalają pozbyć się nadmiaru siarczanów czy też chlorków. Kiedy jednak dzieci mogą zacząć spożywać wodę nieprzegotowaną? Uważa się, że ze względów mikrobiologicznych nieprzegotowaną wodę można podawać dziecku po 1 roku życia. Wcześniej wodę należy przegotowywać. Można zacząć ją podawać ok. 6 miesiąca życia, kiedy wprowadza się pierwsze pokarmy. Dla dzieci do 3 roku życia woda powinna być niskozmineralizowana, niskosodowa, a także niskosiarczanowa. Dlatego jeśli chodzi o wody butelkowane można podawać wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną. A jak jest z wodą kranową? Większość filtrów nie usuwa chlorków. Woda z kranu niekoniecznie jest sterylna, dlatego przed podaniem ją dziecku warto ją przefiltrować, a w przypadku małego dziecka jeszcze przegotować. Można stosować filtry przenośne lub montowane na instalacji. W Polsce dostępne są informacje dotyczące stanu wody pitnej w danych rejonach. Kontrolują ją stacje sanitarno-epidemiologiczne.
Jakie parametry należy zweryfikować przed podaniem wody kranowej starszemu dziecku?
Ogólna mineralizacja wody powinna wynosić nie więcej niż 500 mg/l. Zawartość sodu powinna być mniejsza niż 20 mg/l. Taka sama wartość dotyczy siarczanów. Zawartość fluorków w wodzie pitnej nie może przekraczać 0,7 mg/l, a azotanów 10 mg/l, a azotynów 0,2 mg/l. Oczywiście zawsze trzeba zwracać uwagę na kolor wody i jej zapach oraz to, czy w wodzie nie ma zanieczyszczeń stałych. Wodę należy podawać dziecku razem z pokarmami stałymi, a później także między pokarmami. W przypadku dzieci do roku bezwzględnie należy pamiętać o przegotowaniu wody, a w przypadku dzieci do lat 3 także warto to robić. Chodzi o jeszcze słabo rozwinięty system immunologiczny do ochrony przed patogenami. To, co w niewielkim stężeniu nie szkodzi dorosłym, może szkodzić dziecku. Podanie zanieczyszczonej wody może prowadzić do procesów zapalnych w organizmie, zaburzenia metabolizmu, zatrucia, biegunek czy wymiotów. Woda musi być odpowiednio przechowywana. Nie powinna nagrzewać się na słońcu.
Na czym polega odżelazianie wody?
Odżelaziacz wody będzie niezbędny jeśli woda ma metaliczny smak i zapach. O wytrącaniu się żelaza świadczą brunatne i rdzawe osady. Dzięki złożu filtracyjnemu można usunąć nadmiar żelaza z wody. Najczęściej borykają się z nim osoby, które nie są podłączone do sieci i pobierają wodę ze studni głębinowych. Najpierw woda surowa przepływa przez napowietrzacz, a następnie dyszą rozbryzgową kierowana jest do zbiornika. Napowietrzona woda przepływa przez złoże filtracyjne i na nim związki zostają zatrzymane. Co jakiś czas przeprowadza się regenerację, czyli płukanie złoża filtracyjnego.
Odpowiedź na pytanie, czy wodę kranową można podawać dzieciom nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od stanu wody, ale i wieku dzieci. Tym najmłodszym zawsze podaje się wodę przegotowaną. Wodę można poddawać filtracji i odżelazianiu.