Artykuł partnera.
Piękny, promienny uśmiech traktowany jest często jako nasza wizytówka. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób poświęca wiele uwagi dbaniu o zęby. Dzięki temu nie tylko pięknie wyglądamy, ale także robimy dobre pierwsze wrażenie na spotkaniach prywatnych czy biznesowych. Co jednak w sytuacji, kiedy troska o higienę i regularne wizyty u dentysty nie są w stanie naprawić szkód? Wówczas w grę wchodzi protetyka dentystyczna, którą może wykonać wyspecjalizowany stomatolog – Wrocław i każde większe miasto to miejsca, w którym bez problemu wykonasz taką usługę. Kiedy warto się nią zainteresować? Podpowiadamy.
Protetyk stomatologiczny a stomatolog (Wrocław) – co ich różni?
Większość z nas doskonale wie, czym zajmuje się stomatolog – jest to osoba odpowiedzialna za zdrowy stan uzębienia u dzieci i dorosłych. Z tego powodu lekarz stomatolog należy często do tych mniej lubianych. Protetyk stomatologiczny również ukończył stomatologię i ma uprawnienia do wykonywania tego zawodu, ale jednocześnie wyspecjalizował się w konkretnej dziedzinie. Do stomatologa-protetyka można udać się po zakończeniu leczenia stanów zapalnych zębów i dziąseł, aby uśmiech stał się jeszcze piękniejszy. Jego zadaniem jest uzupełnienie brakujących zębów oraz utraconych tkanek uzębienia zarówno z powodu wad wrodzonych, jak i nabytych.
Zabiegi dostępne w ramach protetyki stomatologicznej
Protetyka nie zajmuje się leczeniem zębów, dlatego też w jej ramach nie wykonuje się takich działań jak resekcja zęba lub leczenie stanów zapalnych dziąseł. Jednak zabiegi protetyczne poprawiają nie tylko wygląd pacjenta, ale też jego stan zdrowia. Braki w uzębieniu są bowiem w stanie prowadzić do bolesnych, nieodwracalnych zmian, które obniżają jakość życia oraz zwiększają ryzyko wystąpienia stanów, którymi następnie zająć się będzie musiał stomatolog. Wrocław jest miastem, w którym znaleźć można szereg gabinetów świadczących usługi protetyczne, w tym przede wszystkim uzupełnienie koron i mostów, a także protezy, również na implantach.
Przygotowanie do wizyty – najważniejsze informacje
Jak już wspomnieliśmy, protetyka stomatologiczna uzupełnia standardowe leczenie dentystyczne. Oznacza to, że dopiero po wyleczeniu schorzeń korony zęba oraz stanów zapalnych dziąseł możliwe jest wypełnienie ubytków za pomocą stomatologii protetycznej. Dlatego przed wizytą lub serią wizyt stan uzębienia koniecznie powinien obejrzeć stomatolog np. we Wrocławiu i wykonać odpowiednie leczenie. Do pierwszej wizyty u protetyka nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale nawet w przypadku naprawy pojedynczego ubytku, należy nastawić się na konieczność odbycia kilku wizyt oraz dość duże koszty. Trzeba jednak pamiętać, że prawidłowo wykonana usługa protetyczna będzie dawać efekt przez lata.
Jak znaleźć dobrego protetyka stomatologicznego?
Szukając dobrego gabinetu protetycznego, warto sprawdzać opinie dotyczące poszczególnych specjalistów, ale równie dobrze możesz skorzystać z polecenia znajomych. Co najważniejsze, w trakcie planowania leczenia ubytków koniecznie należy omówić z lekarzem długość jego trwania oraz planowany koszt, dzięki czemu unikniesz przykrych niespodzianek.