Sushi to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów kuchni japońskiej. Do ulubionych rolek należy popularne california maki. Sprawdź, czy wiesz, z czego i jak jest zrobione oraz dlaczego tak chętnie po nie sięgamy!
Najważniejsze składniki w sushi california maki
Charakterystyczny wygląd i smak california maki zawdzięcza użyciu paluszków krabowych zawiniętych z awokado, ogórkiem i imbirem. Wszystkie elementy muszą być odpowiednio przygotowane. Ogórek należy pozbawić nasion i cienko obrać ze skórki. Oryginalne california roll przygotowuje się z paluszkami krabowymi, jednak można pokusić się o pewne modyfikacje. Warto od czasu do czasu spróbować maki z łososiem, tuńczykiem, a nawet z warzywami.
Skąd pochodzi california roll?
Początków california maki upatruje się w okolicach Los Angeles i Hollywood. W tej odmianie sushi wodorosty nori zawijane są do wewnątrz, a nie na zewnątrz tak jak w przypadku innych rolek. Taki sposób przygotowywania wynika z chęci uwzględnienia gustów klientów amerykańskich restauracji sushi z lat 80. Nieufni wobec smaku i charakterystycznej tekstury nori, goście odklejali ten składnik z gotowych rolek. Ukrycie go wewnątrz miało temu zapobiec. Przy okazji wymyślono sposób zwijania sushi, który przypadł do gustu smakoszom. Aby udekorować rolkę, z czasem sushi masterzy zaczęli posypywać ją prażonym sezamem białym lub czarnym. W bardziej wykwintnej wersji można też ozdobić je ikrą.
Dlaczego california maki jest tak popularne i jak je przyrządzić?
Smak i wyjątkowy wygląd california maki sprawiają, że jest to jedno z popularnych dań wybieranych w restauracjach i sushi barach. Przy odrobinie wprawy można też przyrządzić je w domu. Do wykonania maki będziesz potrzebować podstawowych składników używanych w kuchni japońskiej. Przygotuj:
- płaty nori,
- ryż do sushi,
- sos sojowy,
- ocet ryżowy,
- majonez,
- awokado,
- ogórek,
- paluszki krabowe,
- prażone ziarna sezamu,
- chrzan wasabi,
- marynowany imbir.
Do zwinięcia sushi california maki niezbędna jest mata bambusowa oraz folia spożywcza. Po odpowiednim przygotowaniu i przyprawieniu ryżu (przepis znajdziesz na opakowaniu specjalnego ryżu do sushi) musisz pokroić składniki w odpowiednie kawałki, np. cienkie paski.
Poprawna technika zwijania rolki california maki
Prawdziwym wyzwaniem jest odmienna technika zwijania. Pójdzie Ci trochę łatwiej, jeśli masz już jakieś doświadczenie w robieniu sushi. Aby przewrócić ryż z nori na lewą stronę, użyj folii spożywczej. Zacznij od położenia jej na macie bambusowej. Układaj w następującej kolejności: wodorosty, ryż, ziarna sezamu. Przy pomocy folii odwróć przygotowane warstwy w taki sposób, by arkusz nori znalazł się na wierzchu. Rób to ostrożnie i z wyczuciem. Na tak ułożoną bazę możesz kłaść pozostałe składniki. Rozsmaruj przyprawiony majonez z wasabi, a następnie połóż paluszki krabowe i pokrojone w słupki ogórki i zawiń rolkę.
Smakowite sushi california maki z ryżem na wierzchu to ciekawa odmiana tradycyjnej rolki. Przyrządź własne maki „na lewą stronę” i zaskocz gości swoim kunsztem kulinarnym!