By terapia w redukcji różnego rodzaju nieprawidłowości rozwoju dziecka przyniosła należyte efekty, konieczna jest dokładnie i profesjonalnie przeprowadzona diagnoza terapeutyczna. Proces diagnostyczny ma zazwyczaj kilka etapów. Spotkania diagnostyczne mające na celu obserwację i weryfikację rozwoju są przeprowadzane już z niemowlętami.
W przypadku dzieci bardzo ważne jest, by wszelkie nieprawidłowości w rozwoju zostały zdiagnozowane na jak najwcześniejszym etapie. A to dlatego, że im szybciej rozpocznie się prawidłowe leczenie, tym większa szansa na pełne powodzenie terapii. Szczegółowy wywiad i obserwacja dziecka to podstawa do rozpoczęcia terapii psychologicznej czy fizjoterapeutycznej. By dziecko (czy osoba dorosła) uzyskało kompleksową opiekę – od diagnozy poprzez kolejne etapy różnych terapii – warto wybrać takie centrum diagnozy i terapii, w którym pracują doświadczeni specjaliści, psycholodzy i terapeuci (także Ci, których specjalnością jest integracja sensoryczna).
Diagnoza terapeutyczna – czym jest
Postawienie diagnozy w zakresie różnych zaburzeń rozwojowych to wzięcie pod przysłowiową lupę pacjenta i ocenienie, czy zaburzenia mają charakter częściowy czy całościowy. Specjaliści wnioskują, czy zaburzenia w rozwoju dotyczą na przykład tylko mowy, ruchu, sfery emocjonalnej, sfery poznawczej czy też zaburzenia są całościowe, tak jak ma to miejsce w przypadku np. autyzmu wczesnodziecięcego. Podczas diagnozy terapeutycznej jest też badana integracja sensoryczna u dziecka. Czyli to, jak dziecko odbiera i przetwarza informacje pochodzące ze zmysłów. Takie zaburzenia dają niepokojące objawy na wielu polach aktywności dziecka – w zakresie nauki czy w zakresie umiejętności społecznych. Odpowiednia terapia sensoryczna (terapia SI) pomaga dzieciom z takimi zaburzeniami sprawniej reagować na bodźce z ciała i otoczenia. Wśród stosowanych przez specjalistów terapii mających wspomóc rozwój dziecka jest też terapia Tomatis (mająca na celu kształcenie uwagi słuchowej), jak i trening słuchowy neuroflow.
Diagnoza psychologiczna – dla kogo
Jak już wcześniej wspomniano, diagnoza terapeutyczna (także diagnoza psychologiczna) w celu rozpoznania problemu rozwojowego, jest skierowana do dzieci w różnym wieku, a także do dorosłych. W przypadku niemowląt przeprowadzana jest diagnoza fizjoterapeutyczna i neurologopedyczna, a u dzieci starszych i młodzieży dochodzi m.in. diagnoza ryzyka zaburzeń spektrum autyzmu, procesów integracji sensorycznej, diagnoza przetwarzania słuchowego czy poziomu inteligencji. Podobny zakres ma tez diagnostyka w przypadku osób dorosłych.
Wszechstronna diagnoza terapeutyczna, którą oferuje centrum diagnozy i terapii to szansa na skuteczną pomoc dziecku, dzięki wdrożeniu odpowiednich terapii. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnych usług w tym zakresie.