Dieta śródziemnomorska
Zdrowie

Dieta śródziemnomorska – co jeść?

Od kilku lat możemy zaobserwować sceptyczne podejście dietetyków i psychodietetyków co do niektórych rodzajów diet. Istotne znaczenie w kontekście doboru sposobu żywienia zaczęło mieć także nasze samopoczucie psychiczne.

Restrykcyjne diety już dawno zostały zastąpione zdrowymi, a zarazem smacznymi modelami żywieniowymi. Podstawą poprawnego funkcjonowania organizmu jest w końcu zapewnienie mu odpowiedniej ilości wszystkich substancji odżywczych, a więc zarówno węglowodanów, białka, jak i tłuszczów.

Stosowanie diet eliminujących te makroskładniki zwykle wymaga dużo wysiłku i wyrzeczeń, a jednocześnie niesie ryzyko problemów zdrowotnych. Sposób żywienia powinien być zawsze dobierany w sposób indywidualny, a więc uwzględniający wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, cele sylwetkowe oraz predyspozycje zdrowotne.

Jednym ze sprawdzonych i w pełni bezpiecznych stylów żywienia jest dieta śródziemnomorska. Co można jeść, decydując się na ten typ?

Co jeść na diecie śródziemnomorskiej? Najważniejsze informacje

Dieta śródziemnomorska to styl żywienia, który opiera się na tradycjonalnych zwyczajach kulinarnych regionów nadmorskich, takich jak Grecja, Włochy, Hiszpania i południowa Francja. To połączenie najbardziej docenianych kuchni na świecie ze względu na pozytywny wpływ na zdrowie serca oraz ogólną kondycję organizmu. Dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych makroskładników odżywczych, redukując jednocześnie spożycie przetworzonych produktów.

Jedną z fundamentalnych części diety są warzywa i owoce, a więc źródło węglowodanów. W potrawach zaleca się stosowanie świeżych ziół oraz przypraw, takich jak bazylia, oregano, czosnek, cebula czy tymianek, aby dodać smaku potrawom, a zarazem pobudzić enzymy trawienne.

Dieta śródziemnomorska a węglowodany

Dieta śródziemnomorska jest tradycyjnie bogata w węglowodany, ale są to głównie węglowodany złożone pochodzące z produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i roślin strączkowych. To właśnie te grupy składników stanowią podstawowe źródło energii.

Tworząc plan żywieniowy, warto wybierać produkty, które dostarczają węglowodanów złożonych. Są to m.in. makarony pełnoziarniste, ryż brązowy, płatki owsiane czy inne  produkty z pełnego ziarna. Ta grupa jest przyswajana wolniej, co pomaga w utrzymaniu stałego poziomu glukozy we krwi i zapewnieniu odpowiedniego poziomu sytości.

Oczywiście istotnym elementem diety śródziemnomorskiej są także warzywa i owoce, które również dostarczają węglowodanów w postaci naturalnych cukrów, błonnika oraz witamin. Pomidory, sałata, bakłażany fasola czy szpinak są powszechnie obecne w daniach serwowanych z ramach tego sposobu żywienia.

Dieta śródziemnomorska – tłuszcze i białko

Głównym źródłem tłuszczy w diecie śródziemnomorskiej jest oliwa z oliwek, której można używać do sałatek, marynat czy pieczenia. Białko często dostarczają jajka, ryby, chude mięsa, strączki. Produkty mleczne, takie jak jogurt i ser feta, są obecne w diecie śródziemnomorskiej, choć spożywa się je umiarkowanie.

Ten model żywienia zwykle wybierany jest przez osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Co więcej, dieta może być dostosowywana do potrzeb osób aktywnych fizycznie i dążących do budowy tkanki mięśniowej. Wtedy warto zadbać o odpowiednią ilość białka oraz kalorii, a także o zrównoważone posiłki.

Dieta śródziemnomorska – co jeść, a czego unikać?

Dieta śródziemnomorska to styl żywienia oparty na świeżych, naturalnych i zdrowych składnikach. Wyklucza się więc w niej przyjmowanie tłuszczów nasyconych, które są obecne w fast foodach, smażonych potrawach bądź przetworzonych produktach. Minimalizuje się także poziom spożycia słodyczy, napojów gazowanych oraz słodzonych przekąsek, które poza tłuszczami nasyconymi i trans posiadają w składzie także cukier rafinowany.

W diecie śródziemnomorskiej ogranicza się także czerwone mięso (tj. wołowinę, wieprzowinę, baraninę) na rzecz ryb i owoców morza, które dostarczają białka oraz zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Te są bowiem niezwykle istotnym elementem tej formy żywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.