Artykuł partnera.
Zawód fizjoterapeuty cieszy się coraz większą popularnością. Społeczeństwo starzeje się, coraz więcej osób potrzebuje pomocy specjalistów, którzy leczą zaburzenia ruchu i przywracają ciało do sprawności. Studia z fizjoterapii pozwalają studentom zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, potrzebne do pracy w tej dziedzinie. Dlaczego warto wybrać studia z fizjoterapii? Czego można się nauczyć podczas takich studiów?
Dlaczego warto wybrać studia z fizjoterapii?
Coraz więcej maturzystów wybiera studia z fizjoterapii. Kierunek ten ma ogromne perspektywy, pracy można szukać nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wakaty czekają w przychodniach, szpitalach, prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych, domach dla seniorów, hotelach i sanatoriach. Możliwa jest praca indywidualna z pacjentem oraz współpraca w zespole terapeutycznym. Wielu fizjoterapeutów zakłada własne gabinety, w których przyjmują pacjentów. Ukończenie studiów daje pewność zatrudnienia, która w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Dlaczego jeszcze warto wybrać studia o tym kierunku?
-
Możliwość pomocy ludziom – praca fizjoterapeuty polega na pomocy ludziom w powrocie do zdrowia po urazach i chorobach, a także na profilaktyce i zapobieganiu dalszym dolegliwościom. Daje ogromną satysfakcję i poczucie bycia potrzebnym.
-
Możliwość specjalizacji – fizjoterapia to dziedzina, która ma wiele różnych specjalizacji, tj. terapia sportowa, rehabilitacja po udarze mózgu, terapia pediatryczna i wiele innych. Absolwenci mogą wybrać ulubioną specjalizację i rozwijać się w tym kierunku.
-
Dobre zarobki – praca fizjoterapeuty jest dobrze płatna, a to dobry czynnik przemawiającym za wyborem studiów. Zarobki są zależne m.in. od doświadczenia, poziomu wykształcenia, specjalizacji, miejsca zatrudnienia. Wynagrodzenie fizjoterapeutów w niektórych krajach, np. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii znajduje się w czołówce najlepiej płatnych zawodów medycznych.
Jak zostać fizjoterapeutą?
Od 2015 roku osoby, które chcą pracować w zawodzie fizjoterapeuty, muszą mieć mieć wykształcenie wyższe. Wymagane są studia kierunkowe:
-
I stopnia – licencjackie,
-
II stopnia – magisterskie
-
czteroletnie studia podyplomowe specjalistyczne.
Przyszli fizjoterapeuci mają do wyboru uczelnie państwowe lub niepubliczne szkoły wyższe, działające na terenie całego kraju. Fizjoterapia Studia w Poznaniu to doskonały wybór i możliwość zdobycia wykształcenia na najwyższym europejskim poziomie. Warto pamiętać, że nauka w zawodzie fizjoterapeuty nigdy się nie kończy, ponieważ nieustannie pojawiają się nowe metody czy urządzenia, pomagające pacjentom wrócić do sprawności. Niezbędny jest ciągły rozwój i udział w szkoleniach i kursach, które pozwalają uaktualnić wiedzę oraz zdobyć nowe umiejętności.
Czego można się nauczyć podczas studiów z fizjoterapii?
Studia o kierunku fizjoterapia są trudne, wymagają zaangażowania i czasu na naukę. Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania, podtrzymywania oraz przywracania sprawności i wydolności osobom w różnym wieku, ruchomości utraconej lub obniżonej w wyniku chorób czy urazów. Poruszane są m.in. takie tematy jak:
-
Anatomii i fizjologia,
-
Metodyka i praktyka fizjoterapii,
- Stosowania zaopatrzenia ortopedycznego,
-
Metody leczenia i rehabilitacji tj. terapia manualna, masaż, elektrostymulacja mięśni, krioterapia i wiele innych,
-
Ocena stanu zdrowia pacjentów,
-
Planowanie, realizowanie i kontrolowanie procesu fizjoterapii,
-
Prawidłowa komunikacja z pacjentami,
-
Etyka zawodowa i prawo.
Wykłady prowadzą lekarze specjaliści z rehabilitacji medycznej, lekarze z balneoklimatologii i medycyny fizykalnej oraz magistrzy fizjoterapii z dużym doświadczeniem w zawodzie. Dużą część studiów stanowią zajęcia praktyczne, które odbywają się w szpitalach, klinikach i prywatnych ośrodkach leczniczych. To doskonała okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego.
Studia z fizjoterapii w Poznaniu to doskonała opcja dla osób, które zdobyć ciekawy, bardzo potrzebny zawód. W Polsce notuje się deficyt fizjoterapeutów, dlatego to dobry pomysł na wybór ścieżki zawodowej.