Dziewczynka siedzi w foteliku samochodowym
Rodzicielstwo

Foteliki samochodowe – jak wybrać bezpieczny model? Rozwiewamy wątpliwości

Podróżowanie z dzieckiem to doskonała przygoda – pod warunkiem, że zadbasz o jego bezpieczeństwo. W tym aspekcie wiele zależy od fotelika samochodowego. To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia Twojego auta, a jego zakup wymaga od Ciebie wiele uwagi. Jak prawidłowo powinno się wybierać foteliki samochodowe? W poniższym artykule znajdziesz niezbędne wskazówki.

Foteliki samochodowe – jak dopasować je do potrzeb dziecka?

Kupno fotelika samochodowego to inwestycja – właściwy może służyć długi czas. Kluczem jest prawidłowe dobranie produktu do dziecka i auta. Najważniejsze kryterium, które znacząco zawęża obszar poszukiwań, to waga Twojej pociechy. Wyróżniamy bowiem cztery grupy fotelików:

  • grupa 0 – 0-10 kg,
  • grupa 0+ – 0-13 kg,
  • grupa I – 9-18 kg,
  • grupa II – 15-36 kg.

To główny, podstawowy podział – rynek oferuje również kilka grup pośrednich. Choć dopasowanie produktu do wagi dziecka jest ważne, to gwarancją jego ochrony jest prawidłowy montaż fotelika i dokładne zapięcie pasami bezpieczeństwa. Dodatkowo, przed każdą podróżą należy sprawdzić, czy fotelik jest stabilnie osadzony w samochodzie!

Gdzie i w jaki sposób bezpiecznie zamontować fotelik?

Wbrew pozorom nie każde miejsce w samochodzie jest przystosowane do montażu fotelika. Najlepiej sprawdzi się oczywiście tylna kanapa pojazdu, a dokładniej lewa strona za fotelem kierowcy. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości zamontowania tam fotelika, należy umieścić go za fotelem pasażera. Najczęściej to właśnie tam w nowszych modelach samochodów występuje system ustandaryzowanego mocowania fotelika, czyli Isofix. Uznaje się go za najbezpieczniejszy sposób instalacji, a niezbędna jest do tego specjalna baza, na której błyskawicznie i skutecznie umieszcza się fotelik. Dzięki jej zastosowaniu ryzyko błędnego montażu tego akcesorium spada niemal do zera. Jeśli Twoje auto nie ma na wyposażeniu mocowań do systemu Isofix, musisz wybrać fotelik, który zabezpiecza się samochodowymi pasami bezpieczeństwa.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Bezpieczeństwo Twojego dziecka jest najważniejsze, jednak wybierając foteliki samochodowe, musisz zwrócić też uwagę na wygodę pociechy. Postaw zatem na model, który ma możliwość regulacji m.in. zagłówka i nachylenia oparcia. Te właściwości przydadzą się szczególnie wtedy, gdy maluch lubi uciąć sobie drzemkę w podróży. Pamiętaj, by wybrać fotelik, który został poddany bardzo surowym testom bezpieczeństwa. Duży wybór fotelików samochodowych od renomowanych producentów znajdziesz np. w e-sklepie Eurowózki – w przypadku trudności z dopasowaniem odpowiedniego modelu wykwalifikowana obsługa z chęcią Ci pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.