Badania profilaktyczne
Choroby

Jak dbać o zdrowie na co dzień?

Artykuł partnera.

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o tym, że powinniśmy dbać o swoje zdrowie. W społeczeństwie panuje coraz większa świadomość konieczności stosowania zdrowej diety a także uprawiania aktywności fizycznej. Równie dużo uwagi w mediach poświęca się kwestiom badań profilaktycznych. Wydawać by się mogło, że każdy z nas wie jak dbać o swoje zdrowie i prowadzi zdrowy styl życia. Tymczasem zwykle znaczące zmiany wprowadzamy dopiero wtedy, gdy poważnie zachorujemy, znajdziemy się w szpitalu czy ulegniemy wypadkowi. Poniżej zwracamy uwagę na kilka ważnych działań, które warto wykonać, by dobrze zadbać o swoje zdrowie.

Zdrowe odżywianie

Osoby, które są w miarę zdrowe a więc nie mają stwierdzonych chorób przewlekłych oraz nie borykają się z dużą otyłością, jako sposób żywienia mogą przyjąć zdrowy talerz żywienia. Idea ta sprowadza się do tego, że wśród naszych dziennych posiłków połowę ich objętości powinny stanowić warzywa i owoce. Z kolei na pełnoziarniste produkty zbożowe oraz białka przypadać ma po 25%. Aby zdrowo się odżywiać nie trzeba być stale na restrykcyjnych dietach. Warto natomiast wyeliminować kilka negatywnych nawyków takich jak: pomijanie śniadań, jedzenie w pośpiechu czy spożywanie pokarmów ciężkostrawnych i smażonych. Warto do swojej kuchni wprowadzić nieco odmiany w postaci kolorowych sałatek, koktajli czy owsianek z owocami.

Badania profilaktyczne

Z badaniami profilaktycznymi Polacy mają duży problem. Niby dostęp do nich z każdym rokiem się zwiększa, jednak ciągle słyszymy komunikaty płynące ze szpitali i przychodni, które mówią o niewykorzystanych pulach bezpłatnych badań. Polacy zdecydowanie nie lubią się badać, wtedy gdy jeszcze nic im nie dolega. Warto jednak zdać sobie sprawę, że jest wiele poważnych chorób, które na początkowym etapie nie dają wyraźnych objawów. Panie powinny regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać takie badanie jak USG piersi oraz cytologia. Panowie po 45 roku życia z kolei powinni regularnie odwiedzać urologa i wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty. Osoby w średnim wieku i starsze powinny regularnie korzystać z badań u swojego lekarza rodzinnego. Chodzi tu przede wszystkim o morfologię, badanie moczu badanie EKG czy USG brzucha. Jeśli w badaniach kontrolnych wyjdzie coś niepokojącego zawsze należy to skonsultować ze specjalistą, zamiast odkładać wyniki badań na dno szuflady. Takie działanie może się bardzo zemścić na przykład wtedy, gdy dany pacjent dozna nagłego i bardzo bolesnego ataku kolki nerkowej. Później zwykle okazuje się, że w zrobionym jakiś czas temu badaniu USG wykazane zostały niewielkie kamienie.

Nie oszczędzaj na stomatologu

Stan uzębienia przeciętnego Polaka pozostawia wiele do życzenia. Niestety w Polsce państwowa opieka stomatologiczna jest dalece niewystarczająca i zwykle trzeba korzystać z drogich wizyt prywatnych. Część osób unika więc stomatologa. Ten strach jest zupełnie uzasadniony, bo obecnie lekarze stomatolodzy dysponują nowoczesnymi systemami do znieczulenia pacjentów i takie wizyty nie są trudnym doświadczeniem. Jeżeli chodzi o dbanie o zęby to kluczowe jednak jest to, aby wcześnie zgłosić się do stomatologa. Leczenie wtedy jest dużo tańsze, mniej bolesne i można zachować swoje naturalne zęby. Wielu polskich pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że zły stan zębów wpływa na cały organizm. Problemy z zębami mogą być przyczyną występowania uporczywych migren. Ponadto w badaniach wielokrotnie udowodniono związek pomiędzy zaniedbanymi zębami a chorobami nerek i serca.

Zachowaj rozsądek w aptece

Polacy znajdują się w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o ilość wykupywanych suplementów oraz leków bez recepty. Niestety Polacy lubią leczyć się sami i często robią to źle. Sytuacji nie poprawia fakt, że dominujące na polskim rynku apteki sieciowe prowadzą liczne działania marketingowe, nakłaniające klientów do kupowania coraz to większej ilości suplementów. Warto podkreślić, że sztuczne witaminy i mikroelementy nigdy nie zastąpią zdrowej, naturalnej diety. Gdy pacjent cierpi na uporczywą infekcję, która nie mija od kilku dni, lepiej nie leczyć się samodzielnie, tylko udać się do lekarza rodzinnego. Specjalista będzie wiedział jaką terapię zastosować, żeby pacjent jak szybciej wrócił do zdrowia. Jeśli lekarz tak zaleca, nie należy się bronić także przed antybiotykami, które odpowiednio przyjmowane wraz z ochroną probiotyczną, pozwolą szybko zwalczyć bakterie znajdujące się w organizmie.
Jeśli jednak ktoś z jakichś powodów musi leczyć się sam korzystając z apteki, to warto aby korzystał z porad doświadczonego farmaceuty i zawsze prosił o lek bez recepty a nie suplement diety. Z pomocy farmaceuty można często skorzystać 24h na dobę. Apteki dyżurne w Gdańsku oferują pomoc o każdej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.