Kobieta ma leczone odleżyny
Zdrowie

Jak leczyć odleżyny – sposoby?

Odleżyny są jedną z częstszych przypadłości, która dotyka osoby starsze, otyłe oraz unieruchomione. Nie da się ukryć, że rany w powłokach skóry powodują ogromny ból i dyskomfort u pacjentów. Odleżyny tworzą się powoli i stopniowo. Reakcja już w pierwszym stadium ich powstawania może zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Jednak jak leczyć odleżyny?

Czym są odleżyny i w jaki sposób powstają?

Z pewnością warto poznać sposoby odnośnie tego, jak leczyć odleżyny, aczkolwiek w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czym one dokładnie są, a także w jaki sposób powstają. Otóż odleżyny to dolegliwości, które ściśle związane są zaburzeniem mikrokrążenia w tkankach skóry. Zaburzenia te są spowodowane głównie uciskiem, wywołanym najczęściej ciężarem ciała chorego. Oczywiście, odleżyny mogą być także spowodowane wieloma, innymi czynnikami. Zaliczają się do nich np.:

  • zbyt dużym poziomem wilgoci – pot i mocz zbierające się w fałdach skóry leżącego w połączeniu z uciskiem zwiększają ryzyko powstania odleżyn;
  • nieodpowiednia higiena pacjenta leżącego – ten aspekt również przyczynia się do zwiększonego ryzyka powstania odleżyn;
  • zaburzona gospodarka elektrolitowa i przyjmowanie niektórych leków uspokajających – te czynniki również mają wpływ na powstawanie odleżyn.

Mimo wszystko, główną przyczyną pozostaje długotrwały ucisk na tkanki miękkie, który może doprowadzić nawet do ich martwicy, jeśli odleżyny nie będą odpowiednio leczone.

Jak leczyć odleżyny?

Jak leczyć odleżyny? – to pytanie pojawiło się pewnie nie raz w głowie opiekunów, którzy zauważyli martwicze lub ropiejące zmiany na skórze swoich podopiecznych. Warto jednak podkreślić, że terapia odleżyn zazwyczaj będzie zależała od stopnia ich zaawansowania. W początkowej fazie zmiany mają jedynie charakter obrzęku i zaczerwienienia. Dopiero na późniejszych etapach pojawia się otwarta rana, z której może zacząć sączyć się wysięk. W tym momencie zwykle rozpoczyna się także martwica, a odleżyny mogą obejmować także mięśnie i kości. Wobec tego jak leczyć odleżyny? Oto kilka, sprawdzonych sposobów.

1. Zmiana materaca pacjenta

W przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia odleżyn lub ich realnego pojawienia się, najważniejsza może okazać się zmiana materaca pacjenta. Zaleca się w tym wypadku stosowanie materaca przeciwodleżynowego. Jest to materac wielokomorowy, który pomaga równomiernie rozłożyć ciężar ciała pacjenta. Dzięki temu ucisk na tkanki w jednym miejscu staje się znacznie mniejszy. Taki materac gwarantuje pacjentowi również ogromna wygodę i komfort.

2. Stosowanie kremów i maści nawilżających oraz antybakteryjnych

Szukając odpowiedzi na pytanie jak leczyć odleżyny, warto także zwrócić się w stronę preparatów pielęgnacyjnych. Powinny się one wykazywać działaniem nawilżającym, antybakteryjnym oraz regenerującym. W gronie polecanych preparatów jest chociażby Sudocrem. Wyróżnia się on bogactwem składników aktywnych, które nie tylko regenerują naskórek, ale także przyśpieszają gojenie się ran. Dodatkowo Sucodrem działa antybakteryjnie i pomaga przywrócić naturalną barierę ochronną skóry. Dzięki niemu, kwestia tego jak leczyć odleżyny staje się jeszcze łatwiejsza!

3. Zmiana pozycji pacjenta

Istotnym aspektem leczenia odleżyn jest także częsta zmiana pozycji pacjenta leżącego. W ten sposób można jeszcze skuteczniej zredukować ucisk na tkanki objęte zmianami chorobowymi. Dzięki temu rana będzie mogła „oddychać”, a to z kolei może nie tylko zredukować dyskomfort pacjenta, ale także przyspieszyć gojenie.

4. Odpowiednia higiena

Kolejnym sposobem na to, jak leczyć odleżyny, jest zachowanie odpowiedniej higieny – nie tylko w miejscu rany, ale także w odniesieniu do skóry całego ciała. Jest to niezbędne celem zachowania sterylności odleżyny, a także okolic wokół niej. Dzięki temu będzie można uniknąć infekcji, która może nieść za sobą poważniejsze komplikacje.

5. Wizyta u specjalisty i dedykowane opatrunki na rany

Jeśli odleżyny rozprzestrzeniły się także na okoliczne tkanki, jedynym sposobem na to, by je wyleczyć i zmniejszyć dyskomfort pacjenta, będzie wizyta u specjalisty. Oceni on stadium odleżyn, stopień ich rozwoju, a także określi głębokość i kształt zmiany. W wielu wypadkach stosuje się specjalistyczne opatrunki, nasączone odpowiednimi preparatami. Pomagają one w gojeniu się rany, a jednocześnie redukują ból, który może im towarzyszyć. W tym wypadku, ważne stają się także regularne wizyty pielęgniarki, która podejmie się cyklicznej zmiany wspomnianych już opatrunków i pielęgnacji odleżyn.

źródła:

https://www.wapteka.pl/blog/artykul/jak-wspomoc-leczenie-odlezyn-skuteczne-kremy-preparaty-i-masci-na-odlezyny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.