Kilka par okularów lezy na stole
Choroby

Jak leczyć zaćmę i jaskrę?

Jak leczyć zaćmę i jaskrę? Zaćma i jaskra to dwie różne choroby oczu, które mają pewien wspólny pierwiastek – nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Mają różne podłoże, a na wczesnym etapie mogą nie dawać praktycznie żadnych objawów. W ich leczeniu kluczowe jest jednak jak najszybsze postawienie diagnozy. Czym różni się zaćma od jaskry i jak przebiega ich leczenie?

Podłoże choroby, czyli różnice pomiędzy zaćmą a jaskrą

Zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na całym świecie. Kroku dotrzymuje jej jaskra, która podstępnie odbiera ludziom wzrok. Choć obie te choroby rozwijają się na zupełnie innym podłożu, charakteryzują się innymi objawami i podlegają różnemu leczeniu, zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej, najważniejsze jest jak najwcześniejsze postawienie diagnozy.

Zaćma, nazywana również kataraktą, jest niczym innym jak zmętnieniem soczewki oka utrudniającym dostęp promieni światła do siatkówki. Charakteryzuje się zmniejszeniem przezierności soczewki, co powoduje z kolei obniżenie ostrości widzenia. Rozwija się latami, początkowo mogąc nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Te, jeśli występują, bardzo często są mylnie utożsamiane z naturalnym pogorszeniem się wzroku – wyjaśniają eksperci leczsiezagranica.pl.

Najczęściej występującym rodzajem zaćmy jest zaćma starcza, która związana jest z procesem starzenia się narządu wzroku. Jaskra z kolei może dotykać osoby w różnym wieku, a u jej podstaw leży natomiast uszkodzenie nerwu wzrokowego, do którego dochodzi na skutek wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Przyczyną tego może być utrudnienie odpływu cieczy wodnistej, która produkowana jest w oku i ma za zadania dostarczać tkankom oka składników odżywczych i odprowadzać z nich produkty przemiany materii.

Czym charakteryzuje się zaćma, a jakie objawy daje jaskra? 

Łączy je jedno – stopniowe pogarszanie wzroku, które może doprowadzić do jego całkowitej utraty. Różni nie tylko podłoże choroby, ale także jej charakterystyczne objawy. W przypadku osób cierpiących na zaćmę możemy zauważyć niepokojącą ostrość widzenia, problemy z widzeniem kolorów czy trudności z oceną odległości. Niekiedy może pojawić się także jednooczne dwojenie, a oznaką widoczną gołym okiem jest stopniowe blednięcie źrenicy.

Pacjenci cierpiący na zaćmę skarżą się także na problemy ze skupieniem wzroku i złapaniem ostrości. Z kolei u osób chorujących na jaskrę, bardzo często notowany jest światłowstręt czy trudności z widzeniem po zmroku i przewlekłe łzawienie oczu. Wokół pola widzenia mogą pojawić się ciemne plamy, a pacjent skarży się na częste bóle oczu czy głowy.

Operacja zaćmy, czyli jedyna skuteczna metoda leczenia katarakty 

Zarówno w przypadku zaćmy, jak i jaskry, najważniejsze jest jak najszybsze postawienie odpowiedniej diagnozy. To właśnie dlatego każdy niepokojący objaw powinien być konsultowany z okulistą. W przypadku tej pierwszej – zaćmy, jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacja zaćmy. Postępu choroby nie są w stanie zatrzymać żadne środki farmakologiczne, choć pozornie mogą one poprawić jakość widzenia.

Zabieg operacji zaćmy polega na rozbiciu i usunięciu metodą fakoemulsyfikacji zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce nowej soczewki wewnątrzgałkowej. Efekty widoczne są niemal natychmiast po zabiegu. Decyzja o operacyjnym usunięciu zaćmy podejmowana jest przez okulistę przy konsultacji z pacjentem, a za kluczowy moment kwalifikujący do zabiegu uznaje się chwilę, gdy choroba obniża jakość życia i zmniejsza komfort codziennego funkcjonowania.

Jak przebiega leczenie jaskry? 

W przypadku leczenia jaskry możliwe są z kolei dwa rozwiązania. Pacjent zmagający się z postępującą jaskrą może stosować leki mające na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, a w przypadku braku zadowalających efektów – poddać się chirurgicznemu albo laserowemu zabiegowi operacyjnemu. Operacja ta polega na wytworzeniu nowej drogi umożliwiającej swobodny odpływ z oka cieczy wodnistej. To, co jednak najważniejsze – im wcześniejsza diagnoza i szybciej podjęte leczenie, tym szanse na ocalenie wzroku są znacznie większe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.