Powodów do odwiedzenia dietetyka może być wiele. Począwszy od trudności z utrzymaniem wagi, przez rozmaite problemy zdrowotne, po chęć przejścia na zdrowszy tryb życia i odżywiania. Jednak, niezależnie od powodu, warto wiedzieć, jak przygotować się do wizyty u dietetyka i czego się po niej spodziewać.
Kto potrzebuje dietetyka?
Do specjalisty od odżywiania powinien się wybrać każdy, kto marzy o szczupłej sylwetce, poprawie kondycji zdrowotnej, lepszym samopoczuciu, czy, po prostu, o poznaniu tajników zdrowego odżywiania.
Warto pamiętać, że dobry dietetyk poradzi sobie nie tylko z problemami z redukcją masy ciała, ale także z zadaniami takimi, jak zaburzenia łaknienia, odżywiania, ułożenie indywidualnego planu żywieniowego dla osób z objawami nietolerancji pokarmowej lub alergii, czy też dla osób o specyficznych w danym momencie wymaganiach żywieniowych (np. dieta matki karmiącej, albo jadłospis dla osoby podczas długotrwałego leczenia).
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u dietetyka?
Pierwszym krokiem, oczywiście, jest zapisanie się na wizytę. Jednak, by jak najbardziej z niej skorzystać, nie warto iść na nią ot tak, „z ulicy”. Trzeba się dobrze przygotować.
- Wyniki badań laboratoryjnych
Przed spotkaniem z dietetykiem dobrze jest wykonać kilka badań i zabrać ich wyniki na konsultację. Jakie to badania? Morfologia, OB, CRP, glukoza (na czczo), profil tarczycowy, lipidogram (cholesterol ogólnie, jak i jego poszczególne frakcje – LDL i HDL oraz tri glicerydy), wskaźniki wątrobowe, badanie moczu.
Jeśli w ostatnim czasie przeprowadzano zabiegi lub inne badania, np. gastroskopię czy kolonoskopię, ich wyniki także powinien móc zobaczyć specjalista od odżywiania. Chodzi o to, że im więcej lekarz dowie się o naszym stanie zdrowia, tym skuteczniej będzie potrafił dobrać dietę.
- Dzienniczek żywieniowy
Aby dietetyk mógł w prosty sposób określić nawyki pacjenta oraz ilość energii spożywanej w posiłkach, należy przygotować dzienniczek żywieniowy, czyli listę wszystkich posiłków, minimum z ostatnich trzech dni. Dobrze, jeśli jeden z tych dni to dzień weekendowy.
Prawidłowo sporządzony dzienniczek powinien uwzględniać czas spożycia danego posiłku, listę produktów, które się na niego składały, a także ich miary (np. 1 kromka, 2 garść, 1 łyżeczka). Nie wolno zapominać o przekąskach, nieplanowanym podjadaniu i wypitych napojach!
Nie chodzi tu o to, by pokazać się z jak najlepszej strony, ale o to, by lekarz mógł poznać faktyczny, sztandarowy sposób odżywiania się pacjenta na co dzień. Szczerość to podstawa!
-
Analiza składu ciała
Stałym punktem programu podczas pierwszej wizyty u dietetyka powinna być także analiza składu ciała, która pozwala określić zawartość tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej oraz wody w organizmie.
Do takiej analizy trzeba się odpowiednio przygotować, to znaczy na około 3 godziny przed wizytą nie jeść i nie pić dużych ilości płynów, nie ćwiczyć intensywnie, w przypadku pań – nie zakładać tego dnia rajstop (analizę wykonuje się na bosych stopach, więc tak jest prościej) i nie nakładać kremu na stopy.
Jednak uwaga, nie powinno się wykonywać analizy składu ciała u osób z rozrusznikami serca, ani u kobiet w ciąży.
Po takiej diagnostyce, zapoznaniu się z wynikami badań, dzienniczkiem i po przeprowadzonym wywiadzie, dietetyk może rozpocząć dalsze działania.
Droga do celu
Warto wiedzieć, że dobry dietetyk to taki, który indywidualnie podchodzi do pacjenta, zadba nie tylko o jadłospis, ale wyjaśni, jak ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest zdrowy styl życia. Takich właśnie specjalistów znaleźć można w Poradni dietetycznej w Centrum Zdrowia Panaceum. Co więcej, wszystkie niezbędne badania można wykonać tam na miejscu. Wizyta w Panaceum to pewność uzyskania fachowych porad, pomoc w ustaleniu celu, oraz wsparcie w dążeniu do jego osiągnięcia.