Artykuł partnera.
Olej arganowy jest nazywany płynnym złotem Maroka. Drzewo, z którego pozyskuje się cenny olej występuje bowiem tylko w południowo-zachodniej części tego kraju. Właściwości oleju były wykorzystywane przez miejscową ludność już od wieków, a obecnie jest on znany na całym świecie. Znajduje zastosowanie m.in. w kosmetyce, działając odżywczo i regenerująco na skórę twarzy i ciała oraz włosy. Czy olej arganowy można spożywać? I jak wpływa na organizm? Oto właściwości lecznicze oleju arganowego.
Moc dobroczynnych składników oleju arganowego
Rdzenni mieszkańcy Maroka określają drzewo arganowe mianem „drzewa życia”. Pozyskiwany z drzewa olej służył im jako odżywczy eliksir, dzięki któremu byli w stanie przetrwać w ciężkich warunkach. W czym tkwi sekret oleju arganowego?
Jego niezwykła moc kryje się w dobroczynnych składnikach, a dokładniej:
- witaminie E (zawiera jej więcej od oliwy z oliwek),
- sterolach roślinnych,
- jedno i wielonienasyconych kwasach tłuszczowych (oleinowy i linolowy),
- antyoksydantach (m.in. tokoferolach),
- polifenolach.
Olej arganowy posiada intensywnie złoty kolor oraz orzechowy posmak. Może być stosowany zewnętrznie – jako składnik kosmetyków lub samodzielnie, np. do olejowania włosów. Nie każdy wie, że olej arganowy można też spożywać z korzyścią dla całego organizmu. Ważne jest przy tym, żeby wybierać olej wysokiej jakości, tłoczony na zimno. Takie oleje, także ze świeżych orzechów, można znaleźć w sklepie esent.pl.
Olej arganowy – właściwości prozdrowotne
Spożywanie oleju arganowego pomoże wzmocnić organizm oraz zapobiegnie wielu poważnym schorzeniom.
Właściwości lecznicze, które posiada płynne złoto Maroko:
- pomaga w uregulowaniu ciśnienia tętniczego krwi,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz choroby układu krwionośnego, również serca,
- obniża poziom „złego” cholesterolu (LDL),
- zwiększa poziom „dobrego” cholesterolu (HDL),
- neutralizuje wolne rodniki, działa przeciwnowotworowo,
- reguluje poziom glukozy,
- wykazuje działanie przeciwbólowe,
- wzmacnia odporność.
Stosowany zewnętrznie, olej arganowy, nie tylko wygładzi skórę, ale też wspomoże leczenie różnego rodzaju chorób dermatologicznych (m.in. trądziku i egzemy). Wykorzystuje się go także do łagodzenia oparzeń oraz blizn spowodowanych ospą wietrzną.
Jak stosować olej arganowy?
Olej arganowy sprawdzi się jako zamiennik oliwy z oliwek lub oleju lnianego w wielu różnych daniach. Pragnąc jak najbardziej skorzystać z jego prozdrowotnych właściwości, należy jednak pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim, oleju nie należy podgrzewać do wysokich temperatur – jest stabilny do temperatury ok. 60°C. Najlepiej więc dodawać olej do potraw na zimno, takich jak surówki i sałatki. Olej arganowy może też stanowić ciekawy dodatek do past kanapkowych, nadając im orientalnego, orzechowego posmaku. Dobrym pomysłem jest też przeprowadzenie kuracji wzmacniającej organizm – należy wówczas wypijać rano łyżeczkę oleju arganowego (można go wymieszać z miodem i sokiem z cytryny). Kurację stosuje się przez jeden lub dwa miesiące – pamiętając, że niezbędna będzie później co najmniej dwumiesięczna przerwa. Nie można też zapominać o kosmetycznych zaletach oleju. Jak można go wykorzystać?
- do olejowania włosow,
- jako odżywcze serum do twarzy,
- dodatek do ulubionego kremu lub balsamu,
- masażu ciała.
Ilość zastosowań sprawia, że zawsze warto mieć w swoim domu buteleczkę oleju arganowego wysokiej jakości. Wybierając zaś olej arganowy ESENT, można mieć pewność, że wpłynie on korzystnie na ogólne zdrowie i wygląd.