Kobieta u okulisty
Zdrowie

Jaskra – objawy, przyczyny i nowoczesne metody leczenia

Jaskra nie bez powodu bywa określana mianem cichej złodziejki wzroku. Warto byłoby więc pogłębić swoją wiedzę na temat tej choroby i metod jej leczenia, ponieważ może ona tak naprawdę dotknąć każdego.

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju jaskry?

W przypadku jaskry nie można raczej mówić o przyczynach, ale właśnie o czynnikach ryzyka jej rozwoju. Wśród nich wymienia się przede wszystkim chroniczny stres, niskie ciśnienie tętnicze krwi, nadciśnienie oczne czy choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca typu drugiego. Jaskra częściej rozwija się też u osób, które spożywają w nadmiarze alkohol, a także borykają się z niektórymi chorobami narządu wzroku. Na rozwój tego schorzenia w pewnym stopniu wpływają też czynniki genetyczne.

Początkowe i późne symptomy jaskry

To, jakie jaskra objawy powoduje zależy w dużej mierze od stopnia jej zaawansowania. Zła wiadomość jest niestety taka, że schorzenie to rozwija się podstępnie i powoli. Początkowe objawy jaskry nie będą zatem łatwe do zauważenia. Chory nie będzie miał kłopotów z ograniczeniem pola widzenia. Może natomiast doświadczać bólu gałek ocznych, na skutek wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dopiero w późniejszych etapach rozwoju choroby cierpiąca na jaskrę osoba może zauważyć ubytki w polu widzenia, a także tęczowe koła wokół źródeł światła. Niestety, im później rozpoznana zostanie jaskra, tym większe prawdopodobieństwo tego, że ciężko będzie zahamować jej rozwój. 

Jak przebiega diagnostyka jaskry?

Diagnostyka jaskry musi opierać się o szczegółowe badania okulistyczne. Podejrzenie tej choroby może zasugerować już sam pomiar ciśnienia śródgałkowego. Jeżeli będzie ono wysokie, najprawdopodobniej zostanie się skierowanym na dodatkowe badania. W diagnostyce jaskry konieczne będzie zrobienie OCT, jak również badania pola widzenia. Nieodzowne są też regularne pomiary ciśnienia wewnątrz oka, najlepiej z wykorzystaniem różnych metod. Niekiedy zasadne może być wykonanie tak zwanej krzywej ciśnieniowej. Ważne jest też zebranie rzetelnego wywiadu i upewnienie się co do tego, czy w rodzinie osoby, u której prawdopodobne rozwija się jaskra, występowały przypadki tej choroby.

Jakie są nowoczesne sposoby leczenia jaskry?

W leczeniu jaskry złotym standardem pozostają wciąż krople do oczu obniżające ciśnienie śródgałkowe. Nierzadko konieczne są jednak specjalistyczne zabiegi. Wśród nowoczesnych metod leczenia tej choroby oczu wymienić należy na pewno terapię mikropulsową z wykorzystaniem lasera diodowego. Metoda ta ma dość wysoką skuteczność, a na dodatek nie jest obarczona wysokim ryzykiem powikłań. Operacyjne leczenie jaskry, czyli trabekulektomia jest stosowana najczęściej dopiero wtedy, gdy zawiodą inne metody kuracji. Aby uniknąć groźnych następstw jaskry, kluczowe są systematyczne kontrole okulistyczne i stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Ponadto, jeśli cierpi się na schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, ważne jest ich kontrolowanie. Mogą one bowiem pogarszać rokowanie osób borykających się z jaskrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.