Kobieta ma uszkodzony kręgosłup
Zdrowie

Uszkodzony kręgosłup – czy wypadek dyskwalifikuje nas jako pracowników fizycznych?

Praca fizyczna często kojarzona jest z obciążeniem dla kręgosłupa. Czy w takim razie pracownikiem fizycznym może być osoba po operacji kręgosłupa? Nie zawsze uda się wrócić na dotychczasowe stanowisko, ale nie oznacza to konieczności przejścia na rentę.

Powrót do pracy fizycznej po urazie kręgosłupa

Praca fizyczna po operacji kręgosłupa to bardzo często cel osób, które doznały kontuzji bądź urazu. Powrót do sprawności fizycznej i chęć podjęcia obowiązków są dobrą motywacją do dołożenia starań przy rehabilitacji.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę ograniczenia wynikające z przebytego zabiegu. Kręgosłup regeneruje się dość długo, powrót do pracy może nastąpić dopiero po roku, czasem nawet później. Każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie – dużo zależy od sprawności osoby operowanej, rodzaju zabiegu, a także formy wykonywanej pracy fizycznej.

Rodzaje urazów kręgosłupa a możliwość powrotu do pracy fizycznej

Każda operacja kręgosłupa wiąże się z późniejszymi ograniczeniami wysiłku fizycznego. Niedozwolona jest praca wymagająca dźwigania i schylania się, czyli tych czynności, które najbardziej obciążają kręgosłup.

Co ciekawe, także praca siedząca jest wykluczona w przypadku osób po urazach kręgosłupa. O długotrwałej pracy przy komputerze mogą zapomnieć np. pracownicy biurowi bądź księgowi.

Jeszcze trudniej będzie w przypadku operacji kręgosłupa powiązanej z jego stabilizacją. W takiej sytuacji musi minąć przynajmniej pół roku, żeby można było podjąć rehabilitację. Powrót do pracy, o ile w ogóle będzie możliwy, nie nastąpi prędko.

W najlepszej sytuacji są osoby, które muszą poddać się operacji lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W ich przypadku rehabilitacja możliwa jest już po trzech miesiącach, więc i powrót do pracy będzie szybszy.

Jak wygląda powrót do pracy po operacji kręgosłupa?

Osoby, które intensywnie pracowały fizycznie będą zmuszone zmienić stanowisko. Nie dla nich dźwiganie i intensywny wysiłek. Nieco łatwiej jest osobom pracującym w biurze. Co prawda długotrwałe siedzenie jest wykluczone, ale można rozważyć zakup biurka do pracy stojącej lub biurka z regulacją wysokości blatu. Wskazane są też częste przerwy na proste ćwiczenia rozciągające.

Warto jednak pamiętać, że ostatecznie o możliwości powrotu do pracy każdorazowo powinien zdecydować lekarz. Są bowiem operacje o różnym stopniu trudności i nie można wszystkich klasyfikować jednoznacznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.