Zaburzenia odżywiania są nadal tematem tabu. Kult idealnych ciał bez skazy epatuje ze wszystkich stron: media, telewizja, a szczególnie internet przedstawia zafałszowany obraz ludzkiego ciała.
Zagrożenia płynące z kultu idealnego ciała
Młodzi ludzie, szczególnie podatni na uwagi o własnym wyglądzie, ślepo próbują podążyć za aktualnym, wyrysowanym przez media wizerunkiem. Przy okazji zapominając o tym, że kanony piękna przez wieki zmieniały się radykalnie. Nie są obiektywni, ale to już zadanie rodziców: uświadomić zagrożenia płynące z braku obiektywnej opinii na temat ciała. Pomocny może okazać się ranking książek o zaburzeniach odżywiania, które warto pokazać naszym dzieciom, rozmawiając o tej problematyce.
Dieta (nie) życia, Karolina Otwinowska, Agnieszka Mazur
To opowieść oparta na faktach, która przybliża nam anoreksję od strony cierpiącej na nią, młodej dziewczyny. Książka jest wstrząsającym opisem właściwie całego jej życia, bo jak wiadomo, anoreksja nie bierze się znikąd, ponieważ jej zalążki mają miejsce we wczesnym dzieciństwie.
Główna bohaterka książki ma już dwadzieścia lat. Przeżyła kilka prób samobójczych oraz sześć hospitalizacji, które nie pomogły skutecznie wyciągnąć jej z szponów anoreksji.
Po książkę sięgają zarówno pedagodzy, jak i rodzice, ponieważ wszystko: poczynając od okładki książki, aż po sam koniec jest bardzo wymowne.
Chuda, Judith Fathallah
Ta pozycja przypadnie do gustu znacznie młodszej części zainteresowanych. Już nastolatki potrafią odczuwać bardzo silne emocje, a jeśli potrafią o tym pisać, powstaje taka opowieść jak Chuda. Utwór także porusza trudny temat anoreksji, przedstawiony przez zaledwie trzynastoletnią dziewczynkę, która cierpiała aż trzy lata, zanim znalazła się pod profesjonalną opieką specjalistów. Jednak Chuda jest opowieścią pozytywną, ponieważ pokazuje, że z każdej, nawet najgorszej choroby można wyjść.
Historia mojego (nie)ciała, Karolina Otwinowska
Znowu koncentrujemy się na Karolinie Otwinowskiej, która napisała książkę już jako dwudziestolatka, beztroska i radosna, jednak ciągle mająca za sobą piętno czającej się w zakamarkach jej duszy anoreksji. Niestety, remisja choroby może pojawić się w każdej chwili.
Jako nastolatka przeczytałam wszystkie i bardzo wiele mi uświadomiły oraz wniosły w moje życie.