Kobiety zwykły mówić, że nasz wiek zdradza nasza twarz i dłonie. Wiele z nas poświęca wiele czasu na pielęgnację twarzy, jednak skóra dłoni i paznokcie są często pomijane i nie są w stanie doczekać się właściwej opieki. Brak czasu na zadbanie o nie może prowadzić do sytuacji, w której będziemy musiały ratować je domowymi sposobami, gdy będzie już za późno. Nawet wykonanie trwałego manicure może być trudne, jeśli paznokcie są osłabione, przesuszone, rozdwojone lub łamią się.
Dlatego warto zainwestować w pielęgnację dłoni i paznokci w salonie kosmetycznym, a następnie wykonać profesjonalny manicure hybrydowy, żelowy lub akrylowy. Pięknie polakierowane paznokcie można utwardzić za pomocą lamp UV, LED lub CCFL. Wizyty u dobrej specjalistki od paznokci mogą zachęcić nas do zakupu takiej lampy do do paznokci na biurko.
Rodzaje lamp do paznokci
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych rodzajów lamp do paznokci, które różnią się przede wszystkim mechanizmem działania. Najpopularniejszymi z nich są:
- Lampy UV, które świecą światłem UV i umożliwiają utrwalenie zarówno lakierów hybrydowych, jak i żelowych na paznokciach. W większości przypadków tunelowe lampy UV posiadają cztery świetlówki o łącznej mocy 36 W i potrzebują około 120 sekund do utwardzenia lakieru na płytce paznokcia. Wybierając lampę UV do paznokci, warto zdecydować się na model z timerem oraz czujnikiem ruchu, aby uniknąć niepotrzebnego świecenia żarówek pomiędzy kolejnymi etapami utwardzania paznokci.
- Lampy LED są wyposażone w wiele diod LED o bardzo długiej żywotności i nie wymagają częstej wymiany, w przeciwieństwie do lamp UV. Ich niezaprzeczalnym atutem jest szybka praca – lakier hybrydowy utwardza się już w zaledwie 30 sekund. Aby wybrać odpowiednią lampę LED do paznokci, należy zwrócić uwagę na kształt urządzenia. W warunkach domowych doskonale sprawdzają się modele zwane mostkami, o kompaktowych rozmiarach i stosunkowo niewielkiej mocy (9 W). W gabinetach kosmetycznych najlepszą opcją są większe lampy wyposażone w timer oraz czujnik ruchu.
- Lampy Dual LED łączą w sobie cechy lampy UV i LED, co pozwala na utrwalenie każdego rodzaju lakieru (hybrydowego, żelowego i akrylożelowego) oraz elementów dekoracyjnych, które są używane do zdobienia paznokci i wymagają utwardzenia przy użyciu światła.
Lampa do paznokci – najważniejsze parametry
Podczas szukania odpowiedniej lampy do paznokci istotne są trzy kluczowe parametry:
- Moc urządzenia – im większa moc, tym szybciej utwardza się lakier hybrydowy. Należy pamiętać, że słabo utwardzony manicure może prowadzić do nieestetycznych skutków, takich jak marszczenie, odchodzenie lakieru czy reakcje alergiczne na skórze. Dla gabinetów kosmetycznych rekomendowana jest lampa o mocy co najmniej 48 W, a najlepiej 54 lub 72 W z regulacją mocy, umożliwiającą dopasowanie do rodzaju nakładanego lakieru.
- Rozmiar lampy – w salonach manicure lampa powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić całą dłoń lub stopę, a w przypadku użytku domowego, mniejsza i wyposażona w składane nóżki ułatwiające jej transport.
- Kształt lampy – do wyboru mamy modele typu mostek lub budka. Lampy typu budka są trzystronne i zapewniają prawidłowe utwardzanie lakieru, a większość z nich posiada wbudowane lusterko na podstawce, co jeszcze bardziej ułatwia aplikację lakieru.
Czy lampy LED do paznokci są szkodliwe?
Ze względu na rodzaj emitowanego promieniowania ultrafioletowego (UVA), lampy UV zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jednak również lampy LED mogą emitować to promieniowanie, co może prowadzić do procesu fotostarzenia skóry. Aby temu zapobiec, niezależnie od rodzaju lampy do manicure hybrydowego, koniecznie należy chronić dłonie przed promieniowaniem poprzez nałożenie kremu przeciwsłonecznego z filtrem na około 20 minut przed zabiegiem manicure. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zachorowania na czerniaka i opóźnimy pojawienie się oznak starzenia skóry dłoni.
Materiał zewnętrzny.