W Polsce coraz większą część rynku jednośladów opanowują modele elektryczne. Mogą wspomagać rowerzystę do prędkości 25 km/h lub 45 km/h w przypadku modeli e-pedelec. Dzięki nim trudne podjazdy czy szybkie przejażdżki do pracy nie wymagają już ogromnego wysiłku. Jakie parametry wziąć pod uwagę przy zakupie roweru elektrycznego? Przekonaj się!
Silnik elektryczny i bateria – dwa serca roweru elektrycznego
Nie ma opcji poruszania się rowerem elektrycznym bez akumulatora i silnika napędzającego koła. Oczywiście dla każdego kolarza parametry tych dwóch elementów będą kluczowe do pokonywania kolejnych kilometrów tras. Bateria ma pojemność ok. 250-300 Wh, a w przypadku największych modeli do 600 Wh. W połączeniu z wydajnym i mocnym silnikiem elektrycznym wystarcza to na pokonanie ponad 120 km (w zależności od stopnia użycia silnika elektrycznego). Dla przykładu rower elektryczny Trek FX-2 wyposażony został w baterię 250 Wh, która daje świetne odczucia wspomagania w jeździe miejskiej.
W kontekście baterii konieczne jest wybranie miejsca jej instalacji. Rowery miejskie mają akumulator przytwierdzony do bagażnika, warianty crossowe i trekkingowe na ramie, a niektóre szosowe i MTB w ramie. Umiejscowienie baterii wpływa na środek ciężkości roweru i jego stabilność.
Podobnie rzecz ma się z silnikiem. Producenci umieszczają go w piaście przedniej, tylnej lub w napędzie. Ostatnia opcja (centralna) pozytywnie wpływa na rozłożenie masy i środek ciężkości jednośladu. To też jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań.
Wybór typu roweru pod kątem użytkowania
Kolejna kwestia to decyzja o wyborze jednośladu pod względem jego użytkowania. Na rynku znajdziesz rower elektryczny Trek i model innych producentów, które stworzone są do jazdy po każdym terenie. Dzisiaj wspomaganie elektryczne mają rowery miejskie, szosowe, MTB, crossowe czy trekkingowe. Poza kwestiami czysto elektrycznymi weź pod uwagę też trasy, po których zamierzasz jeździć, czy stopień eksploatacji jednośladu. Jeżeli szukasz roweru to amatorskich wypadów po mieście czy poza nim, nie warto szukać w najwyższej półce jakościowej. Nie będziesz mieć okazji w pełni wykorzystać potencjału swojego jednośladu.
Z drugiej strony najtańsze opcje mogą zawieść Cię pod względem jakości i wydajności. Pamiętaj, że rowery elektryczne mają bardziej skomplikowaną konstrukcję, a usterki baterii czy silnika mogą wymagać specjalistycznej wiedzy. Dlatego lepiej wybrać komponenty dobrej jakości, które znajdziesz u renomowanego sprzedawcy.
Rower elektryczny a e-pedelec
Polskie prawo stanowi, że rower elektryczny Trek czy modele innych producentów mogą umożliwiać jazdę do 25 km/h. Powyżej tej prędkości plasują się typy e-pedelec, czyli rowery elektryczne, na które wymagane jest prawo jazdy AM. Skoro taki pojazd może prowadzić osoba z uprawnieniami, konieczne jest też wykupienie ubezpieczenia OC i zarejestrowanie takiego roweru. Pamiętaj o tym przed dokonaniem zakupu, by mieć pewność, czy możesz legalnie poruszać się jednośladem po polskich drogach.