Niacynamid, czyli pochodna witaminy B3, jest bardzo ważny dla zdrowej skóry. Można dostarczać go częściowo wraz z dietą. Jednak chcąc poprawić kondycję cery, należy sięgnąć po kosmetyki z tym składnikiem. Warto dowiedzieć się dlaczego warto sięgać po kosmetyki z niacyną mając cerę suchą, tłustą czy też problematyczną.
Jak niacynamid wspiera suchą skórę?
Wiele osób zastanawia się, jak działa niacynamid na skórę suchą. Otóż warto podkreślić, że ten składnik kosmetyków wspiera barierę hydrolipidową. Wspomaga wiązanie lipidów i ceramidów. To właśnie te ostatnie tworzą barierę ochronną choćby przed odparowywaniem nadmiaru wody. Oczywiście warto stosować nie sam niacynamid, ale w połączeniu ze składnikami, które wspierają głębokie nawilżenie skóry. Do takich składników z pewnością należy kwas hialuronowy małocząsteczkowy. Warto wiedzieć, że wnika on głębiej od postaci średniocząsteczkowej i warto szukać go w składzie nawilżających produktów do skóry. Niacynamid może w kosmetykach występować także w towarzystwie mocznika. Taki duet zapewnia dogłębne nawilżenie na dłuższy czas. Większe stężenie mocznika jest rekomendowane choćby dla skóry atopowej.
Dlaczego mając tłustą cerę warto sięgnąć po produkty z niacynamidem?
Niacynamid wspiera nie tylko skórę suchą, ale i tłustą. Przede wszystkim normalizuje wydzielanie sebum. Jak już zostało wspomniane zapobiega też odwodnieniu skóry. Działa zarówno antyoksydacyjnie, jak i przeciwzapalnie, co jest bardzo istotne w przypadku skóry ze skłonnością do podrażnień i tworzenia niedoskonałości. Sięgając po krem z niacynamidem jako bazę pod makijaż możesz zatem zredukować świecenie się skóry choćby w strefie T.
Jak niacynamid działa na skórę problematyczną i dojrzałą?
Warto sięgnąć po serum z niacynamidem w przypadku cery z przebarwieniami, naczynkowej czy trądzikowej. Każda cera problematyczna zyskuje w kontakcie z produktem zawierającym witaminę B3. Można wybierać płyn micelarny z niacynamidem, który świetnie oczyści skórę z zanieczyszczeń, a jednocześnie zwęzi pory czy oczyści je z zaskórników. Dobrze sprawdzi się wspomniane już serum, zwłaszcza gdy poza niacynamidem można liczyć również na sporą dawkę kwasu hialuronowego. Również osoby z dojrzałą skórą docenią jego moc. Przede wszystkim zniweluje przebarwienia, także te wynikające z fotostarzenia się skóry. Doprowadzi do wygładzenia drobnych zmarszczek i zapewni skórze większą jędrność i elastyczność. Niacynamidu nie należy stosować razem z witaminą C w formie kwasu askorbinowego, jednak możliwe jest stosowanie go z innymi pochodnymi tej witaminy. Serum czy krem z takim składem może chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Witamina C czy jej pochodna działa bowiem jak naturalny filtr przeciwsłoneczny. Z kolei niacynamid wzmacnia warstwę ochronną i niweluje działanie wolnych rodników tlenowych.
Jeżeli nie cierpicie na celiakię, to sięgnijcie także po naturalne źródła witaminy B3, czyli zboża. Znajdziecie ją też w mięsie drobiowym i wieprzowym. Dzięki zbilansowanej diecie poprawicie również swój metabolizm i usuniecie z organizmu toksyny. To także wpływa pozytywnie na stan Waszej skóry. Nie zapomnijcie też o właściwym nawodnieniu. Poza wodą niegazowaną sięgnijcie też po napoje aloesowe. Możecie sięgnąć po mleko, ale również napoje sojowe czy też migdałowe. Zbilansowana dieta podobnie jak niacynamid pomoże Wam w zachowaniu zdrowej bariery hydrolipidowej.