Małżeństwo jest na terapii dla par u psychologa
Psychologia

Odkryj nowe sposoby na poprawę relacji w związku – terapia dla par. Czy warto?

Czy warto skorzystać z terapii dla par? Istnieje wiele sytuacji, w których pomoc specjalisty może być kluczowa dla pokonania problemów w związku. Bliscy decydują się na pomoc zawodowca nie tylko w przypadku zdrady, długiego okresu rozłąki czy niezrozumienia wspólnych celów, ale też w sytuacji pogorszenia się życia erotycznego, wystąpienia negatywnych myśli na temat partnera czy problemach z komunikacją. Oto co jeszcze warto wiedzieć na temat zalet terapii dla par.

Dlaczego warto skorzystać z terapii dla par?

Choć wiele osób uważa, że terapia świadczy o słabości związku, ponieważ para nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemami, ten sposób myślenia jest błędny już u podstaw. Identyczny sposób rozumowania często napotyka się w czasie pojawiania się problemów – ich nie rozwiązywanie, brak dialogu między zakochanymi ma być dowodem na to, że nie dzieje się nic złego. To pułapka, która prowadzi do nieszczęśliwej relacji i braku wzajemnego zrozumienia.

To normalne, że pary doświadczają problemów. Wraz z upływem czasu relacja się zmienia i ludzie zaczynają tęsknić za „świeżością” związku. Ponadto razem z upływem czasu pojawiają się nowe obowiązki, niekiedy też dzieci oraz rutyna wynikająca nie tylko z dobrej znajomości partnera, ale także stałej pracy i rzadkimi urozmaiceniami codzienności (np. poprzez podróże, zajęcia dodatkowe czy poznawanie nowych ludzi).

Relacja, która znajduje się w takim punkcie, nie musi się zakończyć. Można wprowadzić do życia pary nową radość i nauczyć się rozmawiać na temat swoich potrzeb – emocjonalnych i seksualnych, na co uwagę zwraca m.in. edukator seksualny Natalia Podmokły.

Jakie problemy mogą zostać poruszone na terapii?

Oto tematy, które mogą zostać poruszone na terapii:

 • narastające konflikty oraz zmiany w komunikacji (np. dystansowanie się, krzyk jako wyrażenie niezgody, brak odczuwalnego zakochania);
 • brak zaangażowania w relację z partnerem;
 • brak poczucia bycia wspieranym w kłopotliwych sytuacjach;
 • poczucie zależności od partnera, np. w czasie braku stabilizacji finansowej;
 • problemy z rodziną lub przyjaciółmi partnera;
 • wpływ pracy na relację;
 • wpływ używek na związek;
 • romanse, nadużywanie pornografii;
 • brak równego podziału obowiązków;
 • odrzucenie przy próbie otworzenia się na emocje;
 • unikanie kłótni;
 • wpływ doświadczeń z dzieciństwa na związek.

Terapeuta z doświadczeniem pomoże opracować najlepsze sposoby na rozmowę z partnerem, wskaże pola, które wymagają pracy i większego zaangażowania, pomoże przeprowadzić dialog między zakochanymi, by zaczęli rozumieć swoje potrzeby, a także zinterpretuje zachowania jako osoba bezstronna.

Dobrze wyszkolony terapeuta zawsze stara się zrozumieć obie strony konfliktu, wspiera przy wprowadzeniu strategii i wpływa na styl komunikacji między uczestnikami terapii. Poprawia też niezdrową dynamikę związku i zachęca do mówienia o uczuciach – w sposób otwarty, lecz delikatny.

Ponadto coraz częściej terapeuci zachęcają do urozmaicania życia seksualnego. Wibrator analny lub inne gadżety erotyczne mają na celu zbliżenie uczestników terapii nie tylko emocjonalnie, ale także fizycznie.

Urozmaicenie terapii – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że profesjonalni terapeuci często szukają sposobów na poprawienie relacji między zakochanymi nie tylko poprzez rozmowę i wspólne aktywności. Wielu z nich jasno wskazuje, że oprócz duchowego zrozumienia, istotne jest również to fizyczne. Do polecanych rozwiązań należą zabawki erotyczne m.in. właśnie wcześniej wspomniany wibrator analny, a także inne formy urozmaicenia życia seksualnego, które mają na celu wprowadzenia do wspólnego życia nieco świeżości.

To także sposób na pogłębienie uczuć i okazanie wzajemnej czułości. Wartość wykorzystania zabawek erotycznych oraz istoty życia seksualnego podczas terapii podkreślają także specjaliści, np. Natalia Podmokły – edukator seksualny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.