Noworodek owinięty w biały kocyk na łóżku
Dom i ogród

Pielęgnacja noworodka – co należy wiedzieć?

Artykuł partnera.

Pielęgnacja delikatnej skóry noworodka to spore wyzwanie, przed jakim stoją świeżo upieczeni rodzice. Wymaga to znajomości kilku podstawowych reguł pielęgnacyjnych, a także wdrożenia nowych nawyków. Jak prawidłowo pielęgnować noworodka oraz jakie kosmetyki pielęgnacyjne warto wybrać? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Pielęgnacja noworodka – dlaczego ma znaczenie?

Narodziny dziecka to niesamowity moment w życiu każdego rodzica. Czekać na was będą zupełnie nowe wyzwania i obowiązki, z którymi warto zapoznać się nieco wcześniej. Pielęgnacja noworodka ma bowiem niebagatelne znaczenie dla rozwoju dziecka oraz kondycji jego skóry. Pierwsze dni życia są kluczowe! To właśnie wtedy skóra maluszka jest najbardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia i zaczerwienienia. Co za tym idzie? Należy o nią dbać niemal na każdym kroku. Aby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, a pielęgnacja skóry dziecka nie przyniosła wam większych trudności, postanowiliśmy przygotować dla was kilka cennych wskazówek. Zobaczcie, jak prawidłowo dbać o skórę malucha!

Kąpanie noworodka – jak to zrobić?

Młodzi rodzice bardzo często obawiają się pierwszej kąpieli noworodka. Niesłusznie! Otóż niezależnie od wieku waszej pociechy należy zachować szczególną ostrożność. Noworodka kąpiemy 3-4 razy w tygodniu. Zbyt często kąpiele mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i zniwelowania bariery ochronnej. Pamiętajcie oczywiście, iż duże znaczenie dla skóry dziecka ma dobór wysokiej jakości kosmetyków. Produkty pielęgnacyjne powinny zawierać emolienty. Składnik ten jest bardzo delikatny, tym samym zapobiega utracie wody. Unikajcie natomiast kosmetyków na bazie parabenów i sztucznych barwników. Nie służą one maluszkom!

Tuż po skończonej kąpieli delikatnym ruchem ręki osuszcie skórę noworodka. Pod żadnym pozorem nie trzyjcie jej, gdyż może to prowadzić do osłabienia naturalnej bariery ochronnej. Gdy skóra zostanie dobrze oczyszczona, nie pozostanie wam nic innego, jak wmasować oliwkę dla dzieci lub krem dla dzieci o działaniu nawilżającym.

Pielęgnacja pupy noworodka

Jak już wiecie, zbyt częste i intensywne kąpiele noworodka to nie najlepszy pomysł. Niemniej jednak o higienę dziecka powinniście dbać każdego dnia. Co mamy na myśli? Upewnijcie się, iż w pokoiku malucha znajdują się wysokiej jakości chusteczki nawilżane oraz pieluszki higieniczne. Pieluszki Bella Happy Newborn sprawdzą się tutaj doskonale! Zapewnią dziecku niesamowity komfort noszenia, a wy nie będziecie musieli martwić się o przemoczenie materaca. Tuż po każdej zmianie pieluszki warto przetrzeć pośladki z użyciem delikatnych chusteczek nawilżanych, by zachować najwyższy poziom higieny. W innym razie mogą wystąpić reakcje alergiczne lub uporczywe zaczerwienienie.

Jak dbać o kikut pępowinowy?

Higiena kikuta pępowinowego to absolutna konieczność! W trakcie codziennych kąpieli należy oczywiście uważać, aby przypadkiem go nie uszkodzić. Kikut pępowinowy zwykle opada samodzielnie po około dwóch tygodniach. Zanim jednak tak się stanie, należy unikać jego moczenia. Tutaj z pomocą przyjdzie specjalne mydło dla noworodków, które oczyści pępek z różnego rodzaju nieczystości. Nie wysuszy go, jednocześnie pozwalając na prawidłowe odkażenie. Co istotne, przy zmianie pieluchy należy pozostawić go na zewnątrz. Dopływ powietrza sprawi, iż kikut wygoi się w mgnieniu oka!

Dłonie, stopy i paznokcie – jak o nie dbać?

Mamy świadomość, iż wdrożenie nowych nawyków pielęgnacyjnych może w początkowej fazie nieść ze sobą poniekąd trudności. To jednak z czasem pielęgnacja delikatnej skóry noworodka stanie się dla was rutyną! Oczywiście nie możecie pominąć dłoni, stóp oraz paznokci. One również wymagają odpowiedniego podejścia! Jak to zatem zrobić prawidłowo? Otóż regularnie sprawdzajcie czystość dłoni oraz stóp. W pierwszych dniach życia dziecka możecie pokusić się o założenie mu rękawiczek ochronnych na dłonie. Tym sposobem ochronicie dzieciątko przed zadrapaniem! Nie zapomnijcie także o nawilżaniu tak delikatnej skóry za pomocą kremu ochronnego. Jeżeli mowa natomiast o paznokciach, poczekajcie kilka dni. Paznokcie tuż po urodzeniu są bardzo miękkie, tym samym łatwo o ich kruszenie. Paznokcie u rąk obcinajcie na okrągło, u stóp zaś na prosto.

Pielęgnacja noworodka potrafi być łatwa i przyjemna. Możecie być tego pewni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.