Zebrane boróki amerykańskie w szklanej misce
Dom i ogród

Uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to owoc, który zawiera w sobie niezwykle dużą ilość antyoksydantów oraz witamin: A, B1, B2, B6, C, D, E, K i PP. Jeśli chodzi o witaminy A, E oraz C, borówka amerykańska ma ich kilka razy więcej od innych owoców i warzyw. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego jest jednym z lepszych owoców, które mogą wybrać osoby chcące ograniczyć ilość spożywanych cukrów prostych, np. chorujące na cukrzycę. Ze względu ns jej właściwości warto zdecydować się na jej uprawę i tworzyć własne zapasy tego wartościowego owocu.

Kiedy i na jakiej glebie posadzić borówkę amerykańską

Kwaśna gleba o odczynie pH od 3,8 do 4,8 będzie najlepszym wyborem pod uprawę borówki amerykańskiej. Co więcej, dobrze jest zadbać o glebę bogatą w próchnicę. Najlepiej jest posadzić borówkę na działkach leśnych i poleśnych, wśród lasów sosnowych, ponieważ to właśnie w takich miejscach gleby są odpowiednio lekkie, piaszczyste, próchnicze i kwaśne.

Borówkę amerykańską najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, wtedy jest największa szansa na przyjęcie się nasion i szybszy wzrost rośliny niż gdyby została posadzona w inne pory roku. Jeśli decydujesz się na sadzenie borówki na jesień, koniecznie zabezpiecz je przed mrozem, jest to szczególnie ważne przez pierwszy rok od posadzenia. Aby to zrobić należy obłożyć ziemię wokół sadzonek ściółką ściółką z torfu, trocin lub liści. Zaleca się sadzić borówki około 5 cm głębiej niż rosły w szkółce. Po posadzeniu krzewy należy podlać. Dobrym pomysłem jest posadzenie kilku krzewów borówki o różnych odmianach koło siebie, ponieważ polepsza to zawiązywanie się owoców. Najlepsze warunki będzie miała w miejscu odpowiednio nasłonecznionym i zacisznym, w którym nie będzie dużych zastoisk wodnych i porywistych wiatrów.

Podlewanie i nawożenie borówki amerykańskiej

O wzrost rośliny należy dbać w stopniu umiarkowanym, czyli nie należy podlewać jej za często i za mocno. Może to spowodować gnicie korzeni. Z drugiej strony nie można całkowicie zapomnieć o tej czynności i doprowadzić do przesuszenia, to również jest dla borówki bardzo niekorzystne. Na nawożenie najlepiej zdecydować się wiosną. Do nawożenia borówek warto wybrać specjalnie dopasowane do niej nawozy, które zazwyczaj zakwaszają glebę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.