Mężczyzna używa rotora rehabilitacyjnego
Zdrowie

Rotor rehabilitacyjny, przy jakich dolegliwościach jest przydatny

Utrata lub ograniczenie sprawności jest dla człowieka ogromnym ciosem, dlatego należy robić wszystko, aby poprawić ten stan rzeczy. Sprzętem, który może naprawdę pomóc jest między innymi rotor rehabilitacyjny. Może on z powodzeniem służyć do polepszenia jakości życia i funkcjonowania osób z ograniczeniami ruchowymi.

Wybór rotora rehabilitacyjnego

Istnieje kilka wersji urządzenia, w ofertach sklepów medycznych znaleźć można elektryczne oraz mechaniczne. Ponadto niektóre modele mają wbudowane liczniki, inne natomiast niekoniecznie. Już ten aspekt może być decydujący, jakie jeszcze powinny mieć znaczenie przy zakupie? Rotor rehabilitacyjny służy do pobudzania mięśni oraz stawów, rąk i nóg – po prostu służy do usprawniania pacjentów. W podstawowej wersji tego urządzenia nie może zabraknąć pedałów i części odpowiedzialnej za stabilizację rotora na podłożu. Inną ewentualnością jest przytwierdzenie go do ściany. Śmiało można porównać rotor do stacjonarnego rowerka lub klasycznego pojazdu służącego do treningów. Jednak rozwiązanie w postaci rotora jest znacznie lepiej przystosowane do osób odbywających czas rekonwalescencji, w tym dla seniorów. Dzięki urządzeniu wszystkie wykonywane ćwiczenia są całkowicie bezpieczne, również dla ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich. W wielu placówkach ćwiczenia na rotorach rehabilitacyjnych jest częścią procesu dochodzenia do siebie w warunkach domowych.

Przy jakich dolegliwościach sprawdza się rotor rehabilitacyjny?

Wskazaniem do ćwiczeń na rotorze rehabilitacyjnym jest powstanie ograniczeń ruchowych, które jak wiadomo mogą dotknąć każdego. Dzięki regularnym ćwiczeniom na tym urządzeniu można pracować między innymi nad zniwelowaniem skutków unieruchomienia i łagodzenia ich. Pomaga także w przywracaniu sprawności w zakresie swobodnego zginania, prostowania, odwodzenia rąk i nóg. Na skutek wypadków niektóre osoby borykają się ze sztywnością stawów, w takich przypadkach rotor rehabilitacyjny również może być przydatny. To jednak nie wszystko, ponieważ przydaje się także do szybkiego wzmacniania mięśni, koordynacji ruchowej i przygotowania kończyn do pionizacji. Warto jeszcze wspomnieć o pozytywnym działaniu na przystosowanie układów krążenia i oddechowego do znacznie większego wysiłku fizycznego. Dzięki temu ostatniemu zapobiega się powstawaniu niedokrwistości i zakrzepicy.

Kto powinien korzystać z rotora?

Z rotora rehabilitacyjnego może korzystać każdy, kto odczuwa taką potrzebę, w tym osoby zdrowe. Nie da się jednak ukryć, że urządzenie powstało głównie z myślą o pacjentach wymagających rehabilitacji i powrotu do utraconej sprawności. Zdarzają się sytuacje, na skutek których powstają trudności w zakresie ruszania rękoma i nogami. W takich okolicznościach rotor może w dość krótkim czasie pomóc w odzyskaniu dawnego życia. Na korzystanie z rotora rehabilitacyjnego powinny się zdecydować także osoby po przebyciu udaru mózgu, ponieważ w takich okolicznościach często traci się umiejętności poruszania. Wskazaniem są ponadto wszelkie choroby ortopedyczne, przebyty zawał serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.