Kobieta ma na sobie pończochy przeciwżylakowe
Zdrowie

Czym są pończochy przeciwżylakowe i dla kogo są przeznaczone?

W profilaktyce chorób żył w celu usprawnienia krążenia krwi warto z pewnością zastosować specjalne pończochy przeciwżylakowe, które okazują się bardzo pomocne osobom zmagającym się ze wspomnianym problemem. W jaki jednak sposób działają takie pończochy i czy każdy może z nich korzystać?

Czym są pończochy przeciwżylakowe i jak działają?

Pończochy przeciwżylakowe to obecnie jedna z metod leczenia żylaków, a jak wiadomo, z problemem tym zmaga się w dzisiejszych czasach duża liczba osób. Wspomniany produkt pomaga usprawnić swobodny przepływ krwi, co prowadzi w efekcie do zmniejszenia nieprzyjemnych dolegliwości. Aby jednak takie leczenie było skuteczne i bezpieczne konieczne jest dobranie w precyzyjny sposób pończoch, kierując się przede wszystkim wymiarami danego pacjenta. Jeśli chodzi natomiast o działanie pończoch, to na skutek wywierania ucisku dochodzi do zmniejszenia średnicy żył, a także do wyregulowania cyrkulacji żylnej (zmniejsza się wówczas ilość cofającej się krwi, przez co możliwe staje się ponowne zamknięcie zastawek żylnych). A pisząc dużo prościej, dzięki temu, że krew zaczyna szybciej krążyć, to nie dochodzi do powstawania zakrzepów.

Dla kogo przeznaczone są pończochy przeciwżylakowe?

Pończochy uciskowe przeciwko żylakom polecane są w szczególności osobom, które leczą choroby żył przez skleroterapię lub laseroterapię, miały przeprowadzaną operację leczenia żylaków, zmagają się z takimi problemami, jak obrzęk nóg, obrzęk limfatyczny, czy też zakrzepica żył głębokich. Wspomniane pończochy warto również stosować profilaktycznie w sytuacji wystąpienia chorób układu żylnego kończyn dolnych na skutek siedzącego trybu życia, czy też w przypadku wystąpienia ciąży lub otyłości.

Kto nie powinien stosować przeciwżylakowych pończoch?

Pończochy przeciwżylakowe niestety nie mogą być stosowane przez wszystkie osoby. Do głównych przeciwwskazań należą przede wszystkim reakcje alergiczne na składniki służące do produkcji pończoch, stany zapalne skóry, miażdżyca tętnic dolnych kończyn, a także angiopatia cukrzycowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.