Kobieta ma założone soczewki kontaktowe
Uroda

Soczewki kontaktowe – zadbaj o swój wzrok

Narząd wzroku jest jednym ze zmysłów, bez którego człowiek nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania na co dzień. Na szczęście, dzisiejsza medycyna posiada wiele możliwości i środków, dzięki którym może całkowicie usuwać bądź minimalizować skutki wad wzroku. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z nimi są szkła kontaktowe, które dzięki rozwojowi technologii oraz wykorzystywaniu coraz to nowszych materiałów, stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem pośród pacjentów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych, jednak ich wybór powinien być poprzedzony wizytą oraz konsultacją u okulisty lub optometrysty.

Jak dopasować soczewki kontaktowe?

Dobór odpowiednich soczewek należy zawsze rozpocząć od konsultacji z lekarzem specjalistą, który podczas badania określi wadę wzroku, a także dobierze odpowiednie soczewki do potrzeb pacjenta. Co ważne, podczas takiej wizyty optometrysta wykluczy także szereg czynników towarzyszących, które mogą być przeciwskazaniem do noszenia soczewek (choroby towarzyszące, jak np. nieustabilizowana cukrzyca czy nadczynność tarczycy, lub problemy z rogówką). W trakcie badania narządu wzroku, lekarz wykonuje m.in. kilka czynności związanych z:

  • sprawdzeniem ostrości widzenia,
  • ustaleniem refrakcji oka (czyli załamania światła),
  • pomiarem krzywizny rogówki.

Dopiero po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta i wykonaniem odpowiednich badań, okulista lub optometrysta jest w stanie polecić pacjentowi odpowiednie soczewki kontaktowe, które będą dopasowane konkretnie do jego potrzeb.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Do grupy soczewek kontaktowych korekcyjnych zalicza się:

  • soczewki sferyczne (najczęściej wybierane przez pacjentów; stosowane tak przy krótkowzroczności, jak i nadwzroczności),
  • soczewki toryczne (przeznaczone dla chorych na astygmatyzm),
  • soczewki multifokalne (nazywane także progresywnymi; pozwalają na jednoczesną korekcję widzenia z daleka i bliska).

Zastosowanie soczewek

Choć najpopularniejszą funkcją soczewek jest korekcja wad wzroku, to są one wykorzystywane także w inny sposób. Obecne na rynku soczewki można podzielić na szkła korekcyjne, kosmetyczne oraz opatrunkowe. Podobnie jak okularów, soczewek można używać nie tylko do korygowania wad wzroku, ale także do poprawy estetyki wyglądu. Dodatkowo, soczewek kosmetycznych można używać do zmiany koloru oczu lub tęczówki nawet wtedy, kiedy wzrok jest pozbawiony wad. Jednak każda taka decyzja powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Soczewki jednodniowe, wielokrotnej wymiany – które wybrać?

Jednym z najważniejszych kryteriów, którym kierują się pacjenci oraz osoby sięgające po soczewki, jest dopuszczalny czas ich użytkowania. Wyróżnia się tutaj dwie grupy soczewek kontaktowych.

  • Soczewki jednodniowe, nazywane są również jednorazowymi. Przykładem takich soczewek są szkła Acuvue Oasys 1-Day, których można użyć tylko raz – potem należy je wyrzucić. Dzięki codziennej zmianie soczewek zostaje zachowana odpowiednia higiena oczu, co przekłada się na wyjątkowy komfort użytkowania oraz zapobieganie infekcjom. Produkt posiada zwiększoną średnicę soczewki, która pozwala na lepsze dopasowanie się jej do oka. Soczewki Acuvue Oasys 1-Day utrzymują stałe nawilżenie, dzięki czemu oczy pod koniec dnia nie są zmęczone (technologia zintegrowanej łzy). Dodatkowo, świetnie chronią także przed promieniowaniem, gdyż są wyposażone w filtry UV.
  • Soczewki wielokrotnej wymiany – używa się ich wielorazowo. Wyróżniamy soczewki tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Takie soczewki wymagają zdecydowanie więcej uwagi od soczewek jednodniowych, przede wszystkim ze względu na każdorazowe mycie ich po zdejmowaniu i umieszczenie w specjalnym płynie. Z tego względu są zazwyczaj tańsze od szkieł jednodniowych.

Jak znaleźć idealne soczewki kontaktowe?

Na rynku dostępnych jest wiele typów soczewek, które odpowiadają nie tylko za korekcję wad wzroku, ale także pełnią funkcje kosmetyczne. Należy pamiętać, że wybór komfortowych w użytkowaniu soczewek, które zapewnią naszemu narządowi wzroku pełne wsparcie, możliwe jest tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem specjalistą, okulistą lub optometrystą. W jej trakcie pacjent zostanie poddany szczegółowym badaniom, które pozwolą określić jakich soczewek potrzebuje.

Najczęściej proponowane są soczewki jednodniowe, jak np. Acuvue Oasys 1-Day, które – dzięki codziennej wymianie – zapewniają odpowiednią higienę i nawilżenie oka, a także są wyposażone w filtr UV i gwarantują wysoki dopływ tlenu, zapewniający długotrwały komfort.

Zaletą soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych będzie z pewnością niższa cena, jednak ich użytkowanie będzie wymagało czyszczenia i korzystania ze specjalnego płynu, w którym soczewki będą przechowywane. Jednak, bez względu na rodzaj i zastosowanie soczewek, są one produktem, który ma przede wszystkim poprawiać komfort w codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.