Kobieta w ciąży jest u stomatologa
Zdrowie

Stomatolog w Warszawie: jak wygląda opieka stomatologiczna nad pacjentką w ciąży?

Artykuł partnera.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby każda kobieta będąca w ciąży została skierowana przez swojego ginekologa na wizytę u dentysty. Przyszłe mamy powinny otrzymać szczególną opiekę stomatologiczną, mając na uwadze zarówno swój własny stan zdrowia, jak i zdrowie dziecka. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej!

Stomatolog w Warszawie: czy można leczyć zęby w czasie ciąży?

Stan zdrowia zębów przyszłej mamy ma ogromne znaczenie w kwestii poczęcia dziecka oraz przebiegu ciąży. Przed rozpoczęciem starań o zajście w ciążę, zaleca się skonsultowanie się ze stomatologiem, żeby wyleczyć ewentualne ubytki. Zadbanie o zdrowie zębów i dziąseł już na etapie planowania macierzyństwa ma swoje uzasadnienie – leczenie stomatologiczne może być utrudnione w pierwszym trymestrze ze względu na przeciwwskazania dotyczące podawania znieczulenia. Nie oznacza to jednak, by w sytuacji pojawienia się problemów z zębami zwlekać z wizytą w jednej z przychodni dentystycznych w Warszawie – wręcz przeciwnie! Dbając o zdrowie jamy ustnej, troszczysz się o dobro swoje i dziecka. 

Ważne jest, by wybrać doświadczonych specjalistów posiadających wiedzę na temat opieki i leczenia zębów u kobiet w ciąży, zgodną z międzynarodowymi wytycznymi. Takich fachowych stomatologów z Warszawy znajdziesz w klinice Dental Fraternity

Najlepszy stomatolog w Warszawie: w którym trymestrze ciąży należy się umówić na wizytę? 

Optymalnym okresem do przeprowadzania zabiegów stomatologicznych u przyszłych mam jest drugi trymestr ciąży, czyli około 4-6 miesiąc. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po tym czasie organizm powoli adaptuje się do zmian hormonalnych związanych z ciążą. Ponadto kończy się okres organogenezy, czyli kształtowania się narządów u dziecka. Nie oznacza to jednak, że zabiegi stomatologiczne są niemożliwe do wykonania w pierwszym trymestrze lub w pobliżu terminu porodu. 

Większość zabiegów można przeprowadzić w dowolnym momencie ciąży, nawet leczenie kanałowe zęba czy konieczne ekstrakcje (usuwanie zębów). W pierwszym trymestrze ciąży dobrze ograniczyć planowane zabiegi stomatologiczne w celu zminimalizowania ich potencjalnego wpływu na rozwijający się organizm malucha. Natomiast w trzecim trymestrze ciąży pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort związany z wymaganą pozycją leżącą na fotelu dentystycznym.

Prywatny stomatolog w Warszawie – jakie są przeciwskazania u ciężarnych? 

Leczenie stomatologiczne u kobiet w ciąży wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jednym z nich jest potencjalne ryzyko, jakie niesie ze sobą wykonanie, często niezbędnego, badania rentgenowskiego. Na szczęście nowoczesne gabinety stomatologiczne korzystają z aparatów o niskiej dawce promieniowania, co umożliwia przeprowadzenie niezbędnej diagnostyki, kiedy będzie taka konieczność. 

W czasie ciąży niewskazane są zabiegi protetyczne, ponieważ dziąsła często są opuchnięte i wrażliwe na krwawienie. Stomatolodzy również odradzają przeprowadzanie zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, takich jak wybielanie czy fluoryzacja zębów, bo mogą one dodatkowo osłabić już wrażliwe zęby.

Opieka stomatologiczna nad ciężarną – na czym polega? 

Opieka stomatologiczna nad kobietą w ciąży ukierunkowana jest przede wszystkim na działania profilaktyczne: 

  • Indywidualne instrukcje dotyczące higieny jamy ustnej, dostosowane do potrzeb pacjentki.
  • Profesjonalna higienizacja jamy ustnej.
  • Zapobieganie i leczenie stanów zapalnych dziąseł i przyzębia.
  • Profilaktyka i leczenie zmian próchnicowych.
  • Doradztwo w zakresie diety stosowanej przez pacjentkę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.