Kobieta zażywa supelenty diety rano
Preparaty

Suplementy diety – kiedy warto je stosować?

Stosowanie w Polsce suplementów jest coraz bardziej popularne. Suplementacja może być konieczna dla wszystkich jak w przypadku witaminy D lub dostosowana do indywidualnych potrzeb osoby przyjmującej preparat. W jaki sposób wybrać najlepszy suplement? Czym on tak naprawdę jest?

Czym są suplementy diety? – najważniejsze informacje

W suplemencie można znaleźć dużą koncentrację danego minerału, witaminy lub szeregu związków odżywczych mających pozytywny wpływ na zdrowie organizmu. Produkt ten, aby przyniósł zamierzone efekty, należy stosować zgodnie z instrukcją, nie przekraczając, a zarazem nie pomijając żadnej dawki. Suplementy diety warto stosować w przypadku podwyższonego zagrożenia jakichkolwiek niedoborów. W przypadku osób na diecie wegańskiej zaleca się suplementację witaminy B12. Polacy w okresie zimy powinni z kolei przyjmować dzienną dawkę witaminy D. W okresie przeziębień warto również wprowadzić suplementy z witaminą C lub kwasami tłuszczowymi omegą-3. Określonego rodzaju suplementy powinny również wspomagać walkę z chorobami cywilizacyjnymi. Pomogą one również uzupełnić wszelkie niedobory w przypadku diety eliminacyjnej. Inną grupą, która chętnie korzysta z suplementów w celu uzyskania zamierzonych efektów podczas treningów, są sportowcy.

Jakie warunki musi spełniać produkt zarejestrowany, jako suplement?

Dopuszczone do sprzedaży suplementy diety powinny zawierać minerały bądź witaminy, które wywołują pozytywny wpływ na zdrowie. Warunki te są zwykle sprawdzane przez apteki internetowe, dlatego można tam nabyć prawdziwe suplementy. Dopuszczalne formy suplementu to:

  • kapsułki,
  • tabletki,
  • postać sproszkowana,
  • ampułki lub
  • w postaci płynu w butelce.Forma, w jakiej jest produkowany suplement, powinna ułatwiać osobie go przyjmującej przyjęcie wymaganej dawki. Z tego powodu w przypadku płynu powinno być dodane akcesorium do odmierzania odpowiedniej ilości. Warto pamiętać, że występują zasadnicze różnice między produktami klasyfikowanymi, jako suplementy, a tymi uznawanymi za lek. Suplement powstał w celu wzbogacenia diety w odpowiednie substancje odżywcze. Jego przeznaczeniem nie jest leczenie chorób. Nie mniej jednak przewlekła choroba nie wyklucza suplementacji. Co więcej, gdy organizm jest w takim stanie, będzie ona wręcz szczególnie zalecana. Produkt ten ma również charakteryzować się pełnym bezpieczeństwem dla osoby go przyjmującej. Określona zawartość danych witamin i minerałów nie powinna przekraczać norm, nie narażając użytkownika na skutki uboczne i ryzyko zdrowotne. Do produktu powinna być również dołączona etykieta opisująca sposób korzystania i dawkowania. 

Jakie kryteria powinien spełniać suplement wysokiej jakości?

Obecnie na rynku znajduje się coraz więcej suplementów. Produkty te są zróżnicowane pod kątem jakości. Kupując odpowiedni produkt, warto korzystać z dobrego źródła. Najlepiej jest kupić produkt na stronie internetowej producenta. Wówczas konsument nie jest narażony na kupno podróbek, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia. Warto również kierować się opinią internautów, którzy chętnie dzielą się swoją opinią i udzielają informacji w zakresie efektywności działania poszczególnych preparatów. Apteka internetowa to miejsce, w którym osoba chcąca kupić dostosowany do osobistych potrzeb suplement  może zapoznać się z bogatą ofertą ze sprawdzonych źródeł oraz dokonać zakupu. Z reguły apteki internetowe oferują bardziej sprawdzone produkty. Warto zadbać również o wybór produktu z odpowiednim składem. W miarę możliwości należy unikać suplementów, które w składzie mają m.in. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy jakiekolwiek konserwanty. Warto również sprawdzić, czy wybrany produkt widnieje na stronie GIS, na której znajdują się same wartościowe suplementy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.