Przeziębiona kobieta leży na kanapie pod niebieskim kocem
Choroby

Tabletki na przeziębienie oraz 6 innych sposobów na walkę z chorobą

Przeziębienie to prawdziwa zmora w okresie jesienno-zimowym. Na szczęście można sobie z nim poradzić i pomagają w tym nie tylko tabletki na przeziębienie oraz inne preparaty apteczne, ale również domowe sposoby, które najlepiej wdrożyć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Sprawdźmy więc, które techniki sprawdzą się najlepiej!

Tabletki na przeziębienie do domowej apteczki

Przeziębienie to tak naprawdę bardzo szeroka grupa objawów, od kataru, przez kaszel, aż po ból gardła. Warto mieć więc w swojej domowej apteczce preparaty, dzięki którym szybciej zaczniemy z nimi walczyć. Tabletki na przeziębienie będą więc farmaceutykami na ból gardła (dobrze wybrać ziołowe), środkami przeciwgorączkowymi, a także tabletkami na katar. Można sięgnąć też oczywiście po farmaceutyki w innej postaci. Np. u dzieci lepiej sprawdzą się syropy, które będą dla nich łatwiejsze do przyjmowania. Oczywiście leki zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, bez przekraczania dziennej dawki takiego środka.

Inhalacje

Przeziębienie to często infekcje górnych dróg oddechowych. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się inhalacje, które będą wspierać ich udrażnianie i tym samym łagodzić symptomy chorobowe. Doskonale posłużą napary zwłaszcza z szałwii, rumianku oraz lipy, do których warto dodać kilka kropli olejków eterycznych, np. miętowego lub z eukaliptusa. Oczywiście w przypadku olejków także należy zachować umiar, aby uniknąć podrażnienia błon śluzowych, zwłaszcza oczu.

Matcha na walkę z wolnymi rodnikami

Okazuje się, że jednym z najsilniejszych antyoksydantów jest matcha. To sproszkowana, zielona herbata, która ma jeden z najwyższych współczynników pod względem „zdolności antyutleniających”, co określa się skalą ORAC. W przypadku 2 gramów takiej herbaty wartość ta to ponad 2700 μmol. Dla porównania zaparzony rooibos to nieco ponad 600, a zwykła, zaparzona zielona herbata to około 1200. Potencjał jest więc bardzo duży i matchę zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety i to nie tylko podczas przeziębienia.

Aplikacja maści rozgrzewającej

Doskonałym sposobem na walkę z chorobą jest też wcieranie w klatkę piersiową albo plecy maści o działaniu rozgrzewającym. Najczęściej zawierają one w swoich składach mentol, tymianek oraz eukaliptus, które mogą przynosić ulgę zwłaszcza podczas objawów takich jak katar oraz kaszel.

Rozgrzewające napoje

Podczas przeziębienia koniecznie trzeba wypijać bardzo dużo płynów. Dobrze, aby były to płyny ciepłe (choć niegorące, aby nie podrażniać np. bolącego gardła). Świetnie sprawdzą się m.in. napary ziołowe, a także herbaty z imbirem. Imbir ma działanie rozgrzewające, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Działa jednak również wykrztuśnie, rozrzedzając śluz z dróg oddechowych. Właśnie dlatego wielu specjalistów poleca go jako sprawdzony, domowy sposób na objawy przeziębienia.

Nawilżone powietrze

Stan powietrza ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Podczas przeziębienia oraz objawów ze strony górnych dróg oddechowych jest to jednak szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o nawilżenie. Jeśli więc nie mamy w domu urządzenia do tego celu, to najlepiej nawilżyć ręcznik oraz rozłożyć go na grzejniku. Warto także skropić go olejkiem eterycznym, np. sosnowym, który będzie korzystnie wpływał na stan górnych dróg oddechowych.

Jak widać tabletki na przeziębienie i inne farmaceutyki to preparaty, w które można zainwestować w czasie sezonu chorobowego. Nie należy jednak rezygnować również z domowych metod, które – jak się okazuje – mogą zdecydowanie przyspieszyć czas powrotu do zdrowia. Jeśli natomiast pomimo zastosowanych technik symptomy nie mijają, to warto skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.